Дави на «газ»: чому влада дозволяє водіям перевищувати швидкість у Києві

Кому вигідно міняти швидкісний режим на вулицях міста

Протягом останніх  років у Києві закріпилася тенденція  з настанням теплого сезону на пів року міняти на окремих автодорогах  швидкісний режим: з допустимих ПДР 50 км/год  піднімати планку до 80. А з настанням холодів, відповідно, повертати ці показники до норм, визначених Правилами  дорожнього руху.

Що це дає,  яку користь несе і що треба робити, спробував з’ясувати «Каштан NEWS».

Ми Європа

У країнах Євросоюзу в  багатьох містах максимально допустима швидкість для автотранспорту дорівнює 50 км/год. Між тим у великих населених пунктах, дійсно, є магістралі, на яких дозволяється рухатися автівкам з більшою швидкістю. Невже нам не можна, адже ми —теж Європа (принаймні так себе позиціонуємо)? Звісно, можна. Але, як  кажуть, є нюанс: такі швидкісні магістралі на Заході цілком відповідають нормам безпеки, є відокремленими і огородженими. Тобто мають розділення зустрічних потоків, розведення пішоходів та велосипедистів, відсутність з’їздів до прилеглої території, поворотів ліворуч, а перехрестя межують лише з іншими магістральними вулицями. У результаті такі заходи в рази мінімізують імовірність і кількість ДТП. Тим більше — з тяжкими наслідками.

Обмеження швидкості в більшості країн – 50 км/год. Фото: PA

Депутати голосували «за»

Восени 2018 року депутати Київради  проголосували за рішення підняти на 17 вулицях Києва швидкісний режим до 80 км/год, згадує співзасновник Громадської організації «Пасажири Києва» Олександр Гречко.

«Чому вони це зробили? З двох причин. По-перше, тому, що була відповідна петиція, яка набрала необхідну кількість підписів. По-друге, українське законодавство передбачає, що органи місцевого самоврядування можуть самостійно визначати на деяких ділянках вулиць рівень швидкісного режиму у бік збільшення або зменшення,  залежно від дорожніх умов і ситуації», — пояснив Гречко.

Олександр Гречко
Олександр Гречко. Фото: Каштан NEWS

 2019  року  швидкісний режим було збільшено  приблизно на десяти вулицях Києва. Водночас це торкнулося не всієї протяжності тієї чи іншої дороги, а окремих її ділянок.

Чому так зробили

Будемо відвертими, говорить Гречко, багато  хто з депутатів, зокрема місцевого рівня, не проти поганяти «з вітерцем» на своїх авто  чи мотоциклах. Водночас  у переважній більшості вони не користуються громадським транспортом чи  велосипедами. Відповідно,  не зважають на тих людей, які цими видами транспорту пересуваються.

Річ  у тім, наголошує співрозмовник, що жодна з вулиць, на якій  Київрада збільшила швидкісний режим, ухваливши відверто політичне  рішення «під себе», не пристосована для цього з огляду на  гарантування безпеки.

Проте щороку на 8-9 вулицях столиці збільшують  швидкісний режим. Лише 2022 року цього не сталося через початок  повномасштабного російського вторгнення. Депутатам було просто не до цього.

Таким чином, робить висновок транспортний експерт, це рішення належить виключно до забаганок окремих людей у  Києві. До речі, звертає він увагу, якби це було принципово до виконання КМДА, то швидкісний режим збільшували  б на всіх 18 вулицях міста, а не на окремих із списку.

Берестейський проспект у Києві. Фото: Maksym Kozlenko / wikimedia commons

Магістралі смерті

Зважаючи на те, що жодна з вулиць із «швидкісного» списку не огороджена з обох боків відбійниками, а на них розташовані зупинки громадського транспорту і узбіччями рухаються велосипедисти, то  створюється реальна небезпека для людей.

Доведено, наголошує співрозмовник, що внаслідок зіткнення автомобіля з пішоходом на швидкості понад 50-60 км/год  в  останнього шанси залишитися живим дорівнюють «нулю». Крім того, до цієї  швидкості треба додати «вилку»: дозволена визначена  знаком швидкість + 20 км/год (така річ,  крім України, існує тільки в деяких країнах пострадянського табору). А, враховуючи дисципліну наших водіїв, чимала їх кількість  їде 100 км/год і набагато більше. Звісно,  що  така швидкість може призвести до безповоротних наслідків не лише для пішоходів чи велосипедистів, але й для самих водіїв. Цікаво, що за статистикою, саме керманичі машин у понад половині випадків ДТП через перевищення швидкості є клієнтами лікарів або паталогоанатомів.

Цього року столична влада, за традицією, підняла поріг швидкості на восьми вулицях міста. 

Громадські активісти нещодавно провели дослідження на дорогах, де збільшили швидкісний режим. У результаті дійшли висновку, що  жодна з них не відповідає умовам безпеки.

Водіі часто порушують швидкісний режим. Фото: Unsplash

Швидко не означає вчасно

Є ще  цікавий момент, на який звернув увагу наш аналітик.

Серед автовласників панує думка, що чим більша швидкість руху, тим краща пропускна спроможність вулиці, а отже можна швидше доїхати до місця призначення.

«Ні, це не правда», — заперечує Гречко. І пояснює, що найбільша  пропускна спроможність вулиці спостерігається там, де швидкість транспортного потоку становить до 50 км/год.

За такої  швидкості, пояснює Гречко, дистанція між автомобілями невелика  і ти встигаєш реагувати на дорожню ситуацію. Натомість,  за  швидкості 80 чи 100 км/год  дистанція між автівками візуально більша. Відповідно, на  цьому відрізку, як не дивно, й  втрачається пропускна здатність. Крім того, саме на таких швидкостях і трапляється більшість ДТП, що призводить до виникнення заторів.

“Інша цікава деталь, — ділиться спостереженнями експерт, — за нашими дослідженнями, швидкісний режим у Києві сезонно збільшується на ділянках протяжністю від 2 до 4 км, що ніяк не впливає на швидке прибуття до місця призначення. Адже економія часу сягає аж(!) 1,5-2 хвилини. В порівнянні з кількістю  автоподій  через перевищення швидкості, усіма іншими наслідками,  це — ніщо”.

Наслідки одного з квітневих ДТП у Києві. Фото: Патрульна поліція Києва / Facebook

Переймати досвід

Якщо наслідки  таких нововведень наближаються за своєю сумою до цілковито «незадовільно», виникає  запитання:  що робити?

«Нам необхідно досліджувати європейську практику організації руху, залучати до цього питання профільних досвідчених експертів із різних галузей, громадськість», — переконаний Гречко.

Зі свого боку, він пообіцяв, що ГО «Пасажири Києва» вивчить підходи та застосування параметрів і критеріїв депутатами Київради під час надання згоди на збільшення швидкісного режиму руху  окремими  вулицями  міста. Також буде розміщено відповідну петицію на сайті Київської міської ради.

Розраховувати, звичайно, на її 100-відсоткове виконання за такої  кількості зацікавлених осіб у  КМР — справа марна. Оскільки наразі вся проблема вирішення питання швидкості «80+» упирається в особисту зацікавленість людей, у чиїх повноваженнях ухвалювати відповідні рішення.

Євген ДЕМ’ЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *