80
На офіційному сайті Київради 28 лютого розміщено інформацію про те, що міські депутати від фракції політпартії «УДАР» Віталія Кличка написали заяву до СБУ
Безпрецедентний випадок: політична сила звертається до спецслужби. І просить «перевірити мотиви розповсюдження депутатом Київради Андрієм Вітренком недостовірної та маніпулятивної інформації щодо роботи столичного метрополітену».
Мовляв, його «інформація щодо нібито зриву строків виконання відновлювальних робіт біля станції метро «Деміївська» через нібито зупинку робіт у вихідні дні, створює напружений стан у суспільстві». І що висловлювання Вітренка щодо критичної ситуації в метро «можуть призвести до збурення суспільства в умовах правового режиму воєнного стану», і «можуть бути використані державою-агресором для підривної діяльності проти України».
Нагадаємо: Андрій Вітренко очолює фракцію політпартії «Слуга Народу» в Київраді, є головою постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності. Він працює і в складі Тимчасової контрольної комісії Киїравди щодо вивчення стану перегону між станціями метро «Деміївська» та «Либідська».
На сайті Київради прямого тексту звернення до СБУ немає, його опубліковано тільки в переказі. Причому без прізвищ депутатів, які підписали цей папірець. Чому? З якою метою і чому утаємничили? Хто поставив на зверненні свою візу, а хто – утримався? Невідомо. Тому дуже схоже на те, що партійці з «УДАРу» «накатали» на свого політичного опонента донос. А як інакше назвати? Бо що означає «донос»?
Формальними ознаками доносу є таємність, неправдивість. За тоталітарних радянських часів донос був ефективним засобом боротьби з особистими ворогами, адже варто було лише привернути до будь-якої людини увагу репресивної «машини», аби забезпечити їй величезні проблеми. В 1925 році журнал «Советская юстиция» писав: «Плекайте, розвивайте здатність доносу і не бійтесь за брехливе донесення».
Нам відомо, що в низці європейських країн є анонімне телефонне право попередити про небезпеку злочину. Зокрема, в Німеччині можуть донести на сусіда до поліції, якщо той неправильно сортує сміття, або увімкнув гучну музику в квартирі. Але політичні доноси партійців на опонентів у парламентах, радах – це нонсенс у цивілізованих країнах. У нас «УДАР», як бачимо, став на стежку доносів.
Нехай би київська громада дізналася, чи поставили свої підписи під доносом депутати Київради, члени фракції УДАР Віктор Брагінський (гендиректор Київського метрополітену), Роман Романюк (тесть очільника «Київпастрансу» Дмитра Левченка, близький давнішній соратник Віталія Кличка), Ілля Кушнір (син ексглави Київміськбуду Ігоря Кушніра), а також депутати, заступники голови КМДА Вячеслав Непоп, Валентин Мондриївський, Ганна Старостенко, очільник постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин Михайло Терентьєв та інші «ударівці».
Але ж утаємничено! І неспроста, певно. Скажімо, Брагінського часто критикували в ЗМІ, в тому числі гостро виступав й Андрій Вітренко. Хіба ж нема приводу в Брагінського не підписати звернення? Є.
Вітренко, між іншим, заявляв про необхідність звільнення Брагінського, а також очільника транспортного Департаменту КМДА Руслана Кандибора.
Нагадаємо, кияни створили електронну петицію, вимагаючи звільнити директора Київського метрополітену Віктора Брагінського. Є також петиція про звільнення Руслана Кандибора з посади директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, яка набрала понад 6 тисяч підписів. Ідеться про те, що «системні дії Руслана Кандибора шкодять місту, його жителям та нівелюють минулий розвиток безбар’єрного середовища, громадського транспорту і велоінфраструктури у Києві». Однак Кличко не відправляє у відставку ні Брагінського, ні Кандибора.
Як стверджував Андрій Вітренко, «міський голова, кадрові призначення робить за принципами особистої відданості, партійної доцільності. Міська влада не зацікавлена оцінювати діяльність начальників департаментів КМДА, заступників голови КМДА за показниками ефективності їхньої роботи».
Отож і риторично запитуємо, невже всі вони будуть проти доносу? До речі, у Кримінальному кодексі України передбачено відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення суду, прокурору, слідчому чи органу дізнання про вчинення злочину, який реально не був скоєний.. Неправдивий донос є кримінальним злочином. Згадаймо, що раніше Віталій Кличко говорив: «Граючи без правил, політики ризикують своїм майбутнім».
За якими правилами сьогодні грає Кличко? Що підштовхуло його партійців написати до СБУ, яке, варто знати, не розслідує політичні доноси?
Соціологи пишуть, що рейтинг Кличка в місті падає, дуже багато киян незадоволені шаленими витратами з бюджету Києва на різні «хотєлки», на непрозорість управлінських рішень. А тут ще й аварійна ситуація на станції метро «Деміївська», створення Тимчасової комісії Київради щодо цього.
Окрім усього, 22 лютого 2024-го року Верховна Рада України ухвалила проєкт Постанови про утворення Тимчасової спеціальної комісії з питань дослідження ефективності функціонування органів публічної влади міста Києва як столиці України у період дії правового режиму воєнного стану. За словами голови комісіії Віталія Безгіна, «в системі управління Києва наразі повний хаос. Маємо Київраду без незалежного виконкому, маємо КМДА, в якої в принципі біполярка – вона є частиною державної вертикалі, і вона є виконавчим органом. Вона зранку ухвалює рішення, а ввечері перевіряє, наскільки вони є законними, що є абсурдом. Звісно, тут є наша відповідальність, бо законодавство про столицю так і не було змінено. Але ми розуміємо, що нам потрібен новий поштовх для того, щоб рятувати ситуацію і щоб місто продовжило функціонувати».
Також нагадаємо, що 13 грудня 2023-го столична поліція провела обшуки одночасно у КП «Київський метрополітен», ПрАТ «Метробуд» та структурних підрозділах КМДА. Як повідомив відділ комунікації поліції Києва, обшуки пов’язані із затопленням шести станцій метро на «синій» гілці.
«Слідство має на меті перевірити наявність прорахунків на етапах проєктування, будівництва та експлуатації цього відрізку підземки. А також встановити відповідальних осіб, внаслідок діяння яких трапилися розгерметизація та затоплення тунелю метрополітену», – заявили в поліції.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за кваліфікацією «Службова недбалість».
Чи мав право Андрій Вітренко як член Тимчасової контрольної комісії Киїравди щодо щодо вивчення стану перегону між станціями метро «Деміївська» та «Либідська» закрити очі на ситуацію у столиці? Ні. Він же представляє інтереси громади! І часто публічно висловлював свою позицію з приводу загроз для киян. Водночас спирався на точку зору фахівців. Доносив своє занепокоєння до громади, принципово і гостро говорив про недоліки в управлінні транспортною галуззю міста (і в цьому його підтримували чимало колег з міськради).
Андрій Вітренко на своїй Фейсбук-сторінці вже висловився щодо цього доносу «ударівців».
«….Коли місто тоне у фекаліях, люди сидять без тепла і води, або якщо зупиняється метро і мільйони киян не можуть нормально пересуватись містом, депутати із мерської фракції не шукають диверсантів. Напевно, тому, що ці диверсанти керують профільними департаментами і підприємствами, а разом із мером Кличком, – містом Києвом?!», – заявив Вітренко.
«Вважаю, що Віталій Кличко не просто поганий господарник. Він розділив Київ на дві частини: місто для «своїх» та гетто для киян. Своїм – усе: гроші, земля, преференції, усі блага міста. Киянам і Києву – руїна та занепад. Місто за такого керівництва не має перспектив. Тому, прийшов час визначатись, хто має перемогти. Кличко разом із своїми посіпаками, або Київ і кияни», – пише Вітренко.
Ось така принциповість і не подобається політсилі Кличка. Не здивуємося, якщо вона напише донос і на експертів Науково-дослідної судово-експертної установи, які вважають, що причиною деформації тунелю між станціями «Деміївська» – «Либідська» є неякісні проєктні рішення та будівельно-монтажні роботи спорудження конструкції тунелю цієї ділянки.
Або «накатають» заяву до спецслужби на голову Спілки комунальних споживачів України Олега Попенка, який стверджував, що майже 15 станцій київської підземки мають ті чи інші проблеми. Про це він заявив в проєкті «Каштан. Інтервʼю» . За його словами, найбільша загрозлива ситуація склалася на станції «Героїв Дніпра»:
«На місці станції «Героїв Дніпра» побудовано торговельний центр, що в принципі заборонено. Але його побудували, і хтось дав дозвіл на будівництво. І ось станція «Героїв Дніпра» має величезні проблеми також. Нам про це не кажуть – скажуть через пів року, коли закриють наступну станцію», – сказав Попенко.
У цьому доносі «читається», що Вітренко є причиною погіршення ситуації в метро. Овва! Але ж існують три чинники, які суттєво вплинули на стан роботи столичної підземки. Про це повідомляє ГО «Пасажири Києва».
За висновками аналітиків цієї організації, незважаючи на зростання пасажироперевезень, до показників хоча б «ковідного» 2021 року столичному метро ще дуже далеко. Оскільки минулого року метро спрацювало на третину своєї потужності.
Як зазначили «Пасажири Києва», столична підземка могла б перевезти минулого року більше пасажирів, якби на це не вплинула вимушена обмежена робота метрополітену через відключення електроенергії, які продовжувались на початку 2023 року. Другим «гальмівним» чинником стала дія рішення Ради оборони Києва про зупинку громадського транспорту під час тривог, коли закривається рух наземної частини «червоної» лінії метро та рух «зеленої» лінії через Південний міст.
І третім негативним за своїм впливом фактором стала аварія на перегоні між станціями «Либідська»-«Деміївська», що спричинила значне зменшення пасажиропотоку в метро синьої лінії.
За прогнозом фахівців, з урахуванням ремонту цього перегону принаймні до осені, це матиме негативний вплив на пасажиропотік протягом усього поточного року. Через такі висновки ГО «Пасажири Києва» може також очікувати «донос» від «ударівців».
Про те, що про ситуацію в тунелі на Деміїівській» знали управлінці Кличка, але замовчували, заявляв і транспортний аналітик, представник ГО «Пасажири Києва» Олександр Гречко. То що, і на нього можуть написати заяву до СБУ?
Також в ефірі телемарафону директор Національного наукового центру «Інститут експертиз імені Бокаріуса» Сергій Тюлєнєв повідомив, що під час обстеження тунелю метро 19 грудня 2023 року зафіксовано, що технічний стан тюбінгів (каркасу тунелю) погіршився. Виникли нові тріщини, ширина розкриття старих тріщин постійно збільшується, у деяких тюбінгів спостерігається руйнування з відпаданням часток конструкцій, вода продовжує надходити до тунелю. За логікою «УДАРу», і Тюлєнєву варто остерігатися доносу. Як зрештю, усім, хто різко і принципово критикує діяльність міської влади. Наприклад, експерту в галузі містобудування, голові ГО «Ренесанс» Віктору Глебі. Він повідомив під час пресконференції в Укрінформі, що на території, де розташовується ринок на Деміїівській, проходять інженерно-транспортні коридори для силових мереж електропостачання та транспортний коридор, було заборонено будь-яке будівництво. Проте згодом там було заплановано спорудження баскетбольного клубу. А два роки тому на території заводу «Київгума», що на вулиці Ізюмська, розпочато будівельні роботи з нульового циклу зі спорудження житлового комплексу.
Чи знали про критичну ситуацію, що склалася, керівники міської адміністрації?
«Кандибор, Кличко і всі інші мали знати, що в кінці листопада 2022 року порушено гідротехнічний стан річки Совка. Доповідали. Але зараз усі говорять про річку Либідь. Хіба це не інформаційна диверсія? Чому всі дивляться на річку Либідь? З Либідь усе нормально. У нас річка Совка наткнулась на каналізаційний колектор, який у своїй поймі просто знищений будівельною технікою», – зазначає Глеба.
За словами експерта, 2006 року, коли будували станцію «Деміївська», грунти було заморожено завдяки спеціальній хімічній обробці. Це дозволило пройти шахтним способом тунель метрополітену. А після того, як колектор річки Совка було зруйновано забудовником, вода пішла у водоносні горизонти.
Як бачимо, не один Андрій Вітренко правдиво висвітлює ситуацію у місті.
«Ударівці» не знайшли нічого іншого в дискусії з опонентом, як ганебний сталінський донос.
Читайте матеріал: АНДРІЙ ВІТРЕНКО НАЗВАВ КРИТИЧНІ ПРОБЛЕМИ КИЇВСЬКОГО МЕТРОПОЛІТЕНУ
Богдан ТУР
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.