Як створювали монополію на Лісовому кладовищі

Скандал на Лісовому кладовищі через поховання на Алеї Героїв.

Коли сьогодні рідні загиблого воїна звертаються до працівників ритуальної служби з приводу поховання, їм показують зразок заяви – пропонують, щоб людина дала письмову згоду на встановлення певної намогильної споруди

А її виготовляє не безпосередньо комунальний спецкомбінат, а підприємець, який працює у цій сфері. Таким чином нав’язують конкретного виробника, форму пам’ятника, стандарти, розміри… Отже створено монополію для одного підприємця Миколи Могільнікова, який має магазин на території Лісового.

Склалася явно ненормальна ситуація, що рідні загиблих захисників  не можуть за власні кошти поставити пам’ятник, який хочуть. Тому вони воліють знати, в якому нормативному акті написано, що в Секторі почесних поховань на Лісовому кладовищі не діють закони України? Чому заборонено встановлювати намогильні споруди  за  індивідуальним замовленням у  межах наданої земельної ділянки? Хто так вирішив? «Каштан NEWS» продовжує досліджувати ці гострі питання, спираючись на думки незалежних експертів, коментарі родин полеглих воїнів.

Лісове кладовище, квітень 2023 року. Фото: Любов Квітка-Єжова / Facebook

Нагадаємо: в матеріалі «Удар нормативами по пам’ятниках героїв» ми розповідали, що спричинило «бурю» на Лісовому кладовищі.

15 червня 2023 року за підписом Віталія Кличка з’явилося рішення Київради «Про деякі питання функціонування секторів для почесних поховань, відведених на міських кладовищах». У ньому зазначено, що рідні загиблих укладають договір-замовлення на облаштування місця поховання  зі Спеціалізованим комбінатом підприємств комунально-побутового обслуговування КМДА та надають згоду на встановлення намогильної споруди згідно зі зразком, який затверджено цим документом.

Згодом Київрада ухвалила  ще низку змін та доповнень. Зокрема, 9 листопада 2023-го було оприлюднено документ за підписом міського голови Віталія Кличка про те, щоб «невідкладно провести перевірку встановлених у секторах для почесних поховань намогильних споруд на відповідність цьому рішенню та (або) на відповідність Державним стандартам України…» А далі – грізний пункт: «у разі виявлення невідповідності встановлення намогильних споруд… вжити заходів щодо усунення виявлених порушень… до 1 грудня 2023 року».

Зверніть увагу на Пояснювальну записку до цього рішення, яку готувала постійна комісія Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу (очолює депутат Олександр Бродський).

«Прийняття цього рішення забезпечить гідне вшанування та увічнення пам’яті загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, вияв з боку суспільства поваги  і шани до їхньої самопожертви, уважне та дбайливе ставлення до родин загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України», – наголошували депутати.

Скандальна ситуація на Лісовому розвивається вже тривалий час, загострюється. І де ж обіцяне «уважне та дбайливе ставлення до родин загиблих»?

«До пам’ятника синові не торкайтеся!»

Одна із матерів полеглого захисника, дізнавшись про вимоги міської влади, щоб було «усунено порушення» на Лісовому, в розпачі заявила: «Виливайте мені на голову свій бетонний розчин – усувайте «порушення», але до пам’ятника синові не торкайтеся!» Ось до якої критичної межі дійшло «уважне та дбайливе ставлення до родин загиблих» з боку міської влади Кличка!

Нещодавно киянка Олена Якуніна, дружина полеглого воїна, одержала офіційний лист  від заступника голови КМДА Петра Пантелеєва. Він запевняє, що за результатами перевірки намогильних споруд у  Секторі почесних поховань,  «кожну ситуацію Ритуальна служба буде розглядати індивідуально»  спільно з рідними полеглих та «пропонувати шляхи розв’язання проблеми, що дозволить забезпечити вільний прохід між могилами захисників України».

Ось які обіцянки давав родинам полеглих воїнів заступник голови КМДА Петро Пантелеєв

Додамо: ще  в  грудні 2023-го Пантелеєв провів особистий прийом щодо ситуації на Лісовому з родинами загиблих воїнів. Однак до Олени Якуніної з цього приводу ніхто з управлінців КМДА ще не звертався. Мер Кличко станом на сьогодні не скасував  рішення КМДА, в якому йдеться: «Вжити заходів щодо усунення виявлених порушень» у секторі Почесних поховань.  

У той час,  як у муніципалітеті підлеглі мера думають над «шляхами розв’язання проблеми», на Лісовому цементуються надпотужні «заборони». Ось який  сьогодні редакція одержала лист  від Євгенії Щербак, доньки полеглого воїна:

«Пишу вам стосовно ситуації з пам’ятниками на Лісовому кладовищі. Мого батька було поховано 11 квітня 2022 року на 79-й ділянці. Наразі маємо повністю готовий пам’ятник, але дозволу на встановлення отримати не можемо (відмовляють в усній формі). Посилаються на те, що пам’ятник має ширину в 115 см, замість 100 (так як у рішенні КМДА від 2023 року). На момент поховання цих норм не було, згоди на однакові пам’ятники я не підписувала – але на це не звертають увагу. Вимагають, щоб ми зменшили споруду власним коштом, інакше погрожують, що не нададуть дозвіл на встановлення».

Пане Пантелеєв, і де ж ваші «шляхи розв’язання проблеми»?

Євгенія Щербак зверталася і до мера Кличка, він направив її лист до Департаменту житлово-комунального господарства КМДА. Очільник департаменту Дмитро Науменко відповів: якщо пам’ятник не відповідає стандартам, які ухвалила Київрада і які зафіксовані в рішенні за підписом міського голови, то згоди не нададуть… Але в разі укладання договору зі  Спеціалізованим комбінатом підприємств комунально-побутового обслуговування КМДА, тобто на виготовлення пам’ятника за єдиним зразком,  намогильна споруда буде встановлена за кошти міського бюджету.

Травень, 2023 рік. Відповідь тодішнього очільника Ритуальної служби Олександра Голуба родинам полеглих воїнів про витрачання бюджетних коштів на облаштування ділянки для почесних поховань на Лісовому

Коментуючи на прохання «Каштан NEWS» ситуацію на Лісовому, незалежна експертка в цій сфері з багаторічним досвідом роботи Людмила Сидоренко зазначає, що міська влада своїми рішеннями обмежила на кладовищах все: розміри, дизайн пам’ятників, намогильну споруду, щоб монополісту відкрити дорогу до замовлень. Нав’язують виробника, форму пам’ятника тощо.

Але ж потрібно виходити із закону, а він захищає права родин полеглих воїнів. Адже ні вдови, ні мами, ні сестри, брати загиблих героїв не відповідають за те, що адміністрація кладовища у 2022 році в Секторі почесних поховань «не продумала доріжки і під’їзди.

«Навіщо сьогодні влада за рахунок   нервів, грошей, ущемлення прав громадян вирішує проблему цих доріжок? Це не правильно», – переконана Людмила Сидоренко.

На її думку, рішення сесії Київради щодо так званих нових «підходів» до поховань загиблих воїнів є незаконним.

«Що сталося на 79-й ділянці в Секторі почесних поховань? На початку широкомасштабної агресії, у 2022 році, під час поховань технічними службами кладовища було порушено санітарні норми – не дотримувалися відстаней між могилами. Щоб прикрити дефекти, роблять наступне: створюють монополію для одного підприємця, аби «відійти від санітарних норм, зменшуючи межі ділянки під намогильну споруду», – вважає Людмила Сидоренко.

І додає таку тезу:

«Найголовніший аспект: земля на кладовищі має прописані чіткі сектори та зони. Має бути чітко розмічено, де могили, доріжки, проходи між рядами. Визначено розмір. Це не було дотримано. І тому з’явилася ідея: робити доріжки за рахунок могил загиблих воїнів. Причому це торкнулося виключно загиблих воїнів. Родичі полеглих воїнів розділилися на дві категорії: одна наполягає на тому, щоб усі пам’ятники були однаковими і щоб зробити великі широкі доріжки. А інша справедливо апелює до законів,  права кожного вирішувати, якими мають бути пам’ятник, дизайн, у якого виробника замовляти тощо, щоб без монополії, тиску, як і годиться».

І з цим, виявляється, велика проблема. І знову в родин полеглих воїнів – стрес, нерви…

Ось що розповіла нам дружина полеглого воїна Олена Якуніна:

«Чиновники пишуть, що могили наших рідних заважають проходу… Але я сьогодні спеціально заміряла. Між могилами відстань з однієї сторони 68 см, з іншої  – 90. При цьому довжина памятників наших полеглих – 180 см, а  нав’язані владою пам’ятники мають 186 см, і до них претензій не має. Так само, в рішенні КМДА вказано, що заборонено встановлювати лавочки, але деякі активістки поставили лавочки між могилами, які перешкоджають проходу.  Як це зрозуміти?»

«Зрізати граніт до їхніх «стандартів» мені дуже боляче, не буду»

Олександр Вдовенко, батько полеглого воїна, сказав у розмові з журналістом нашого видання:

«У 2022 році адміністрація Лісового кладовище не дотримала розмірів при похованні. В мене син один із перших загинув (2022  рік). Вже тоді, весною, стало зрозуміло, що дуже щільні поховання. А потім почалося… Мовляв, щоб були однакові пам’ятники, однакові розміри тощо. Дехто з рідних полеглих вонів пам’ятники ставили з поліцією, мені також не давали можливості поставити пам’ятник синові. Я сказав: зрізати граніт до їхніх «стандартів» мені дуже боляче, не буду, адже пам’ятник – це зріст сина, я підходжу, і наче біля нього стою…».

До редакції зателефонувала і схвильована Марина Баляба:

«Мій чоловік, Андрій Олександрович, загинув під час мінометного обстрілу у березні 2022 року, похований на Лісовому 1 квітня. Воював у батальйоні Нацгвадії імені генерала Кульчицького. Мене «кошмарять» через те, що пам’ятник зависокий. По моєму перевищує 15 сантиметрів. Бачте, їм на пам’ятникові заважають шеврони підрозділів, де служив мій чоловік. Коли ми ховали Андрія, то на Лісовому був пустир. Ні про які межі, розміри ділянки ніхто не говорив. Ми були у великому горі. І сьогодні знову… сльози…».

Звичайно, дотримуючись плюралізму, ми вислухали й альтернативну точку зору. Зателефонувала мама полеглого воїна, Героя України Івана Геннадійовича Лєщєнкова  Ольга Олександрівна.

Вона каже, що у 2022 році, коли ховали загиблих захисників, то були допущені порушення розмірів земельних ділянок. На її думку, їх поховали дуже щільно, між деякими могилами навіть нема 20 сантиметрів. Який вихід? Перепоховувати?  Це – нереально. Пані Ольга ратує за те, щоб був вільний доступ до поховань і що тут не можуть бути встановлені пам’ятники як завгодно. Тому є звернення до мера, щоб створити Алею Героїв. На думку Ольги Олександрівни, рішення Київради і КМДА «не є ганебним, воно дає можливість всім рідним поставити пам’ятник більшого розміру». На запитання журналіста, що робити з похованнями, які не задовольняють владу, почули відповідь:

«Привести до діючого законодавства».

І вкотре на Лісовому неспокійно. У людей  і так безмірне горе, але його, на жаль, стає ще більше. Тим часом чиновники надсилають родинам загиблих захисників все нові й нові відписки.

До речі, редакція направила до КМДА інформаційний запит щодо ситуації на Лісовому, зокрема і щодо витрачання бюджетних коштів на облаштування Сектору почесних поховань, щодо тендерів, монополії. Поки що відповіді не одержали, і термін вже сплив. Чекаємо…

Леонід ФЕДОРЕНКО

Читайте першу частину розслідування: УДАР НОРМАТИВАМИ ПО ПАМ’ЯТНИКАХ ГЕРОЇВ

Відео про це на ютюб-каналі “В ТІНІ КАШТАНА”

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *