94
Експертка пояснила, яку небезпеку несе поєднання двох інфекцій
Четвертий тиждень 2023 року відзначився у Києві черговим зростанням захворюваності на респіраторні вірусні інфекції. За даними Київського міського центру контролю та профілактики хвороб, з 22 до 28 січня в столиці було зареєстровано 17 666 хворих на грип та ГРВІ (включно з COVID-19). Таким чином, у порівнянні з попереднім тижнем, захворюваність серед всіх груп населення Києва зросла на 40,3 відсотка.
Водночас серед дітей захворюваність збільшилася на 53,2 відсотка (9061 випадок проти 5916 за попередній тиждень). Нині діти складають 51,3 відсотка від загальної кількості хворих у Києві. Найбільше випадків фіксується серед школярів (зростання захворюваності – 58,4%)
Попри це, як стверджують у Центрі контролю та профілактики, тижневий показник захворюваності все ще не досяг епідемічного порогу. Однак існує тривожна тенденція: ЗМІ все частіше повідомляють про випадки, коли у пацієнтів одночасно виявляють дві або навіть три вірусні інфекції.
«Самі віруси по собі мутують. Буває, що і грип, і ковід одночасно», – пояснила 26 січня в ефірі телемарафону Наталія Карпюк, завідувачка інфекційного відділення Київської обласної дитячої інфекційної лікарні, де зараз перебувають кілька маленьких пацієнтів з мікстом інфекцій.
Наскільки є поширені такі випадки і яку небезпеку вони несуть, розповіла в ексклюзивному коментарі для «Каштан NEWS» лікарка-інфекціоністка Євгенія Менжуліна.
«Це певна еволюція збудників»
Як каже експертка, на щастя, випадків мікст-інфекцій не так уже й багато. Найчастіше українці хворіють на якусь одну вірусну інфекцію: сьогодні це переважно грип типу А (випадків грипу B та коронавірусу фіксується менше).
«Можна бути носієм декількох вірусних інфекцій одночасно, але все одно буде превалювати клінічна картина якоїсь однієї інфекції. Але враховуючи той факт, що як при грипі, так і при коронавірусі вражаються верхні дихальні шляхи і більше все ж таки, у першу чергу, ускладнення за рахунок серцево-легеневої системи, то тут клінічну картину дуже складно відокремити, що саме спровокувало захворювання. Лабораторно можна отримати підтвердження і того, і того вірусу. Але що було першим – корона чи грип, тобто чим людина інфікувалася спочатку і за рахунок якої інфекції ускладнюється загальний стан людини, визначити остаточно дуже важко», – сказала Євгенія Менжуліна.
Те, що повідомлень про такі випадки стає більше, передусім означає, що лікарі навчилися краще їх виявляти. Однак віруси також не стоять на місці: вони змінюються та еволюціонують, щоб краще пристосуватися до існування в організмі носія.
«Зараз діагностичні лабораторні бази даних дозволяють нам діагностувати більш широкий спектр інфекційних захворювань, аніж раніше. Взагалі це вплив часу, але також і певний вплив інфекційного процесу, коли можуть поєднуватися між собою різні інфекційні агенти. Це певна еволюція збудників, коли вони конкурують і пристосовуються до одного хазяїна. Тобто вони в організмі хазяїна можуть конкурувати між собою, тому буде прояв якоїсь інфекції більший, а якоїсь менший, але все одно випрацьовуються такі властивості, щоб одномоментно вони могли співіснувати в одному хазяїні – будь то людина, будь то тварина», – пояснила інфекціоністка.
Як лікують мікст-інфекції
Загалом поєднання двох інфекцій переноситься організмом значно важче, оскільки йому доводиться реагувати водночас на два збудники.
«Імунологічна реакція на один інфекційний агент і на інший, які відрізняються між собою, звісно, потребує зусиль від організму. Коли є лише одна локальна інфекція, навіть з великим вірусним навантаженням, імунна система все одно працює вся проти одного ворога. А якщо ми кажемо про вірусне навантаження від двох вірусів або просто про коінфекцію за рахунок приєднання, наприклад, бактеріальної інфекції, то в такому разі імунна система вже повинна відпрацьовувати напад двох агресорів, зовсім різних за своїми властивостями. Тому, звісно, така мікст-інфекція є більш виснажлива і більш загрозлива для організму», – наголошує Менжуліна.
Лікують мікст-інфекції противірусними препаратами, орієнтуючись на те, яке саме вірусне захворювання превалює у конкретного хворого.
«Якщо ми таки стали на шлях того, щоб лікувати грипозну інфекцію, то це буде один препарат. Якщо розуміємо, що це коронавірусна інфекція, то це буде інший препарат. Але може бути і їх комбінація», – сказала лікарка.
Як відрізнити грип від ковіду
Утім, навіть однієї вірусної інфекції достатньо, щоб вкласти людину в ліжко на деякий час. Особливо це стосується грипу, який цього епідемічного сезону є значно більш розповсюдженим, ніж коронавірус.
Розпочинається грип з високої температури, яка зазвичай досить важко збивається жарознижувальними препаратами.
«Навіть якщо у нас немає лабораторних тест-систем, ми можемо верифікувати вірус грипу клінічно за рахунок певних проявів. І, в першу чергу, це буде дуже різке підвищення температури тіла, дуже висока лихоманка – 39 і навіть 40 градусів. І в першу-другу добу вона дійсно дуже важко піддається дії жарознижувальних препаратів. По-друге, може приєднуватися сухий кашель і відчуття першіння та дискомфорту в горлі та носоглотці під час глибокого подиху. І далі, вже на третю-четверту добу буде приєднуватися інша клінічна симптоматика – можуть бути нежить, погіршення у бронхо-легеневій системі тощо. Але все ж таки дійсно перші симптоми грипу – це стрімка і різка лихоманка, коли людина буквально погодинно може сказати: «О четвертій годині вечора в мене вже було тридцять дев’ять», – розповіла Менжуліна.
Натомість інші ГРВІ, включаючи циркулюючі нині штами коронавірусу, розпочинаються поступово – з невеликої температури та «застудної» симптоматики.
«Це лихоманка 37-38 градусів, можуть відразу доєднатися й інші клінічні прояви. Захворювання може розпочатися з кашлю, може – з нежиті або з якихось інших симптомів», – зазначила інфекціоністка.
Чому діти хворіють частіше
За словами Євгенії Менжуліної, спалах дитячої захворюваності, який зараз спостерігається в Києві, пояснюється тим, що діти стали більше відвідувати дитсадки та школи, причому у більшості шкіл навчання ведеться не дистанційно.
«Все ж таки протягом останніх двох років спочатку були карантинні протикоронавірусні заходи, а потім треба не забувати, що минулого року багато дітей і дорослих перебували у вимушеній еміграції в зв’язку з активними бойовими діями. Зараз дуже багато людей повернулося до України – і діти, і підлітки відвідують школи, причому багато хто відвідує їх саме офлайн. Тому і маємо розповсюдження захворювання», – пояснила вона.
Щодо того, хто важче переносить вірусні інфекції – діти чи дорослі, то тут все залежить від стану здоров’я людини.
«Якщо дитина або доросла людина здорова, то для неї це не є великою проблемою. Якщо у людини є проблеми зі здоров’ям, хронічні захворювання, тоді дійсно, для такої дитини або дорослого будь-яка вірусна чи бактеріальна інфекції є серйозною загрозою», – каже Менжуліна.
Чи обов’язково звертатися до поліклініки
Окрім вакцинації, про необхідність якої постійно нагадують лікарі, одним із найефективніших методів боротьби з розповсюдженням хвороби залишається принцип «захворів – сиди вдома».
«Якщо ви бачите, що хтось у колективі захворів, то бажано таку людину відокремити. Якщо захворіли ви, бажано не йти на роботу, якщо захворіла ваша дитина – не ведіть її до дитячого закладу. Якщо є гостра необхідність відвідати магазин або ще щось – надягайте засоби індивідуального захисту», – рекомендує інфекціоністка.
Водночас у багатьох випадках відвідувати лікаря особисто необов’язково – необхідну консультацію можна отримати й онлайн.
«Не треба за першої потреби бігти в поліклініку, якщо ви можете зв’язатися з вашим лікарем телефоном або якимись іншими методами. Якщо ви розумієте, що симптоми контрольовані, що ви можете спокійно збивати температуру собі або вашій дитині і перебуваєте на зв’язку з вашим лікарем, то не потрібно відвідувати медичний заклад і розповсюджувати інфекцію», – зазначила Євгенія Менжуліна.
Однак лікарка підкреслює, що в будь-якому разі варто покладатися на здоровий глузд та досвід.
«Ніхто з нас, дорослих, не хворіє вперше в житті. Ми всі прекрасно знаємо, що і як у нас в організмі відбувається, коли хворіємо на респіраторно-вірусні захворюванні. Якщо ми не можемо подолати лихоманку, якщо вона не збивається жарознижувальними препаратами – так, необхідно звернутися за медичною допомогою. Якщо ви знаєте, що ваша попередня історія респіраторно-вірусних захворювань закінчувалася для вас дуже погано – теж необхідно звернутися за допомогою. Якщо ж ви здорова, критично свідома людина і розумієте, що будь-яке ГРВІ – це добрих п’ять днів ліжкового режиму вдома, тоді ви спокійно можете самі витягнути себе з цього процесу», – сказала Євгенія Менжуліна.
Юлія ТЄНЄНЬОВА