«Скло, земля та кров по всій квартирі»: як живуть мешканці будинку, який пошкодило уламком російської ракети 2 січня (ФОТО)

Частина потерпілих знайшла собі притулок у друзів або родичів, але деяким людям немає куди йти

2 січня 2024 року.  Ранок другого дня нового року для мешканців будинку №7, що на вулиці Кудряшова, розпочався з трагедії: під час масованого удару, який окупанти завдали по Києву, уламок ракети пошкодив будівлю, забравши життя двох людей. Три під’їзди будинку вигоріли вщент, решта – у тій чи іншій мірі пошкоджено.

Наслідки ракетного удару по житловому будинку на Солом'янці
Наслідки ракетного удару по житловому будинку на Солом’янці 2 січня. Фото: КМДА

Як повідомляв раніше «Каштан NEWS», без житла та найнеобхідніших речей залишилося 92 мешканці будинку. 49 людей отримало травми різного ступеня тяжкості, четверо з них досі перебувають у лікарнях.

Більшість мешканців квартир, які більше непридатні до проживання, знайшли собі притулок у друзів або родичів. Ще семеро людей, яким немає куди йти, нині мешкають у центрі соціального захисту Солом’янського району, що на бульварі Вацлава Гавела. Про те, що довелося пережити цим людям та якими вони бачать свої подальші перспективи, читайте  в новому матеріалі «Каштан NEWS».

Центр соціального захисту Солом’янського району
Центр соціального захисту Солом’янського району
Андрій Вітренко

«Навколо скло, і по склу повзаєш»

Під час «прильоту» Галина Миколаївна була на кухні. Каже, що вибуху навіть не почула – ударна хвиля відкинула її так, що жінка відлетіла на пральну машинку.

«Після удару відкрила очі – навколо скло, і по склу повзаєш, ще й окулярів немає. А я знаю, що там через кімнату онук спить біля вікна, і в якому він стані і що  там побачу, я не знаю. Але  чомусь була впевнена, що з ним нічого не трапилося. Приходжу, він сидить на ліжку, і все-все навколо в склі. Сіла біля нього, подушку пощупала – а вона у пилу скляному вся. Питаю: «Андрію, як справи?» – «Нормально». І тоді я вже почала дочці телефонувати», – розповідає вона.

Андрій – дорослий хлопець, проте він страждає на ментальну інвалідність, тому Галина Миколаївна доглядає за ним, поки її дочка Віолетта працює. Того ранку Віолетта, як завжди, поїхала на роботу: сповіщення про повітряну тривогу на телефоні чомусь не спрацювало, тому жінка навіть не знала, що відбувається. Після дзвінка матері вона спішно повернулася додому, однак навіть не змогла зайти в під’їзд – металеві двері заклинило вибуховою хвилею.

«Бачу, шо щось там палає, дим іде, і я не можу потрапити в під’їзд. Знаю, що зверху там мама з сином, і, чесно кажучи, вже попрощалася з ними. І от тоді я влізла на першому поверсі у вікно розбите, дійшла, заходжу в квартиру – скло, земля від квітів, двері, вікна і кров по всій квартирі», – каже Віолетта.

Галина Іванівна отримала порізи, на які довелося накладати шви. Допомогу родині надали у штабі, розміщеному у школі навпроти дому. Віолетта сказала працівникам штабу, що їй зі старенькою матір’ю та сином з інвалідністю тепер немає де жити, і їх відвезли до центру соцзахисту Соломʼянської РДА.

Галина Іванівна та її онук Андрій

Умови в центрі родині подобаються – триразове харчування, ліжка з чистою білизною, можна скористатися послугами реабілітолога, масажиста і навіть ароматерапевта.

«Тут, як у санаторії», – говорить Віолетта.

Проте у центрі соцзахисту родина має право жити лише місяць – потім доведеться підшукувати собі інше житло.

У якості тимчасового житла районна державна адміністрація запропонувала родині Віолетті на вибір місця в гуртожитку або  комунальній квартирі. Проте Віолетта хоче повернутися додому – її під’їзд не так постраждав, як сусідні. У квартирі знесло балкони, вибило вікна, меблі та домашня техніка пошкоджені уламками скла, однак якщо поставити хоча б нові вікна,  можна буде жити, впевнена жінка.

Віолетта хоче повернутися додому

Але розпочати ремонт Віолетта зараз не може, оскільки комісія КМДА, яка має встановити масштаб пошкоджень та визначити обсяг компенсації, досі не обстежила її квартиру.

«З комісією зовсім нічого не зрозуміло. Наш шостий під’їзд посередині між сильно постраждалими і несильно постраждалими, і ось з тими хоч щось роблять, якісь комісії ходять, а у мене якась катавасія. Третього  січня послала заяву в «Дію» про пошкоджене житло, мені волонтер допоміг, потім виявилося, ніби мого сина немає в реєстрі співвласників, і вже через два тижні  дізнаюся, що моя заява теж відхилена. Я приходжу в ЦНАП, кажу: «Я хочу занести квартиру до реєстру пошкодженого житла», а мені кажуть: «А немає такого реєстру». Я зробила вчора в ЦПАПі заяву на комісію, але мені на руки нічого не дали, ніякого папірця. Людям давали, а мені ні. Кажуть: «Ми нічого не даємо». І от я не знаю: чекати мені цю комісію чи ні», – скаржиться Віолетта.

Подати заявку через “Дію” Віолетті не вдалося

Також жінка подала заяву на виплату десяти тисяч гривень, які пообіцяв потерпілим  голова КМДА Віталій Кличко за програмою «Турбота», але навіть через два тижні після трагедії гроші їй не надійшли. На момент підготовки цього матеріалу обіцяну допомогу  не отримала. На щастя, про родину попіклувалися закордонні благодійники.

«Допоміг французький фонд «Acted», вони по 10 800 гривень дали на кожну людину. І от чекаю від Кличка по «Турботі» десять тисяч, і щось ніяк не можу дочекатися. Ще у сина 2 500 гривень пенсії, то вони, може, у лютому будуть, а от ці десять тисяч, як заклинило, ніяк не можемо отримати. Я вже ходила у ЦНАП, мені сказали, що все оформлено,  нараховано, але грошей так і немає», – каже жінка.

Окрім обіцяних десяти тисяч гривень, які Віолетта досі не отримала, більше жодних проявів уваги від КМДА родина з сином-інвалідом не дочекалася.

«Ні, Кличко допомоги не пропонував. Він тільки приїхав, показав вирву (воронку від падіння уламку ракети поруч з будинком, –  ред.) на весь світ та й поїхав. Більше про Кличка нічого не знаю», – говорить Віолетта.

Все, на що вона сподівається, що комісія нарешті таки спроможеться обстежити її квартиру  і тоді можна буде розпочати ремонт.

«Була б комісія, так я б уже не чекала б,  щось робила, вставила  вікна і сиділи б ми вже вдома. У нас і опалення є, і світло, і холодна вода. У нас нема газу і гарячої води, але то вже таке. Мені не треба то тимчасове житло, мені просто треба поставити вікна і все, можу жити в своїй квартирі», – запевняє вона.

Андрій Вітренко

«Вийшла майже без нічого, в нічній сорочці і боса»

Сусідам Віолетти з п’ятого під’їзду пощастило менше: квартира, де мешкали Юлія, її чоловік Дмитро та їхня 13-річна донька Люба, тепер повністю непридатна до проживання.

«Все, що було в квартирі,  – все в м’ясорубку: меблі, речі, побутова техніка, книжки. Балкони злетіли повністю, і всі віконні конструкції вирвало з «м’ясом». Навіть шпалери позривало зі стін», – каже Юлія.

Скріншот відео з квартири . Dmitry Starodubenko / Facebook

«Прильот» застав її у ліжку: жінка згадує, що прокинулася від того, що у волосся летить скло. Чоловік та дочка на той момент були вже в коридорі: 13-річна Люба каже, що відразу навіть не зрозуміла, що сталося.

«Я навіть не чула вибуху, бо в мене вуха хвилею заклало. В повітрі було багато пилу, надворі  все горіло, ми з татом шукали якісь речі, щоб одягнути, а потім вийшли з дому з іншими сусідами», – розповіла дівчинка.

Вивівши дочку надвір, Дмитро повернувся за дружиною, але не зміг дійти до квартири: родина живе на шостому поверху, а на третьому вже зайнялася пожежа. Довелося кликати рятувальників і чекати, коли загасять полум’я.

Юлія згадує, що спочатку рятувальники навіть не могли її знайти.

«Я почула, що рятувальник комусь каже: «На шостому поверсі вже нікого немає». Я почала кричати, і він забрав мене. Сказав: «Візьміть якесь взуття», але я нічого не знайшла, довелося так виходити. Тому в мене порізи і опіки на ногах були. Мене привели до 221 школи, там люди відразу викликали швидку, знайшли мені взуття, одяг – я вийшла майже без нічого, в нічній сорочці і боса», – каже вона.

Однак Юлія також у переліку тих, хто грошей за програмою «Турбота» від Кличка досі не отримали – лише матеріальну допомогу від іноземного благодійного фонду.

Андрій Вітренко
Андрій Вітренко

Тим часом у центрі соцзахисту Юлії надають всю необхідну медичну допомогу, вона вже йде на поправку. Однак після того, як термін перебування тут сплине, родині доведеться переїжджати. Від комуналки та гуртожитку, запропонованих районною державною адміністрацією, Юлія відмовилася – каже, що змогли знайти собі окреме житло власними силами. Скільки може коштувати ремонт та відновлення її квартири у постраждалому будинку, жінка навіть не  уявляє.  Їхній під’їзд закривають на реконструкцію: зараз там немає ані світла, ані опалення, ані води. Комісія, яка має зафіксувати пошкодження, квартиру ще не відвідувала.

«Комісії не було досі. Кажуть, вони сьогодні приїздили, але до квартир не заходили. Поглянули на під’їзд і через п’ять хвилин пішли», – розповіла Юлія.

Іграшки Люби винесло вибуховою хвилею до коридору: вони вцілили і наступного дня їх вдалося забрати з квартири

Щоразу як уперше

Мешканці пошкодженого будинку на вулиці Кудряшова – не єдині, хто зіткнувся з подібними бюрократичними проблемами. Попри те, що столиця зазнає ворожих атак уже два роки, у київської влади відсутній сценарій дій на  випадок  «прильотів» у житлові будинки. Якщо ДСНС та медики діють за заздалегідь установленим протоколом, то питання, куди розселяти врятованих людей та як фіксувати завдані збитки, щоразу повстає перед КМДА як неочікуваний та неприємний сюрприз.

«Найголовніше, що в міста відсутнє розуміння часове. І не лише в Солом’янському районі. Два місяці вже не можуть провести інструментальне обстеження того будинку, який постраждав у Дніпровському районі: тобто ніхто нічого не робить. Викликали на комісію директора КП «Київекспертиза», яке визначено головним з цього обстеження, щоб він доповів, яка ситуація і коли взагалі вони приступлять до цього обстеження. Але, на жаль, через повітряну тривогу не дійшли до нього. Запросимо на наступну комісію», – розповів «Каштан NEWS» голова постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Київської міської ради  Андрій Вітренко.

Андрій Вітренко
Андрій Вітренко. Фото: Каштан NEWS

Також він зазначив, що нині депутати Київради разом із ДСНС та соціальними службами працюють над розробкою протоколу дій міської влади у випадках пошкодження житлового фонду столиці від російських атак. Крім того, є шанси, що буде вирішено проблему з повноцінним тимчасовим житлом для потерпілих – замість гуртожитків та кімнат у комуналках їм будуть виділені квартири з фонду КП  «Фінансова компанія «Житло-інвест». Як повідомив Андрій  Вітренко, відповідне рішення було ухвалено під час пленарного засідання сесії Київради 18 січня.

«Вчора проголосувала Київрада щодо 50 квартир, які є в комунальному підприємстві «Фінансова компанія «Житло-інвест». Рішення є на сайті, що можна туди тимчасово розселяти цих людей», – сказав він.

Згідно з проєктом рішення,  райдержадміністрації мають визначити перелік потерпілих, які потребують тимчасового житла. Надалі мешканців пошкоджених будинків буде розселено в  житлових приміщеннях з фонду КП «Житло-інвест» на безоплатній основі, з умовою сплати житлово-комунальних послуг.

«Каштан NEWS» слідкуватиме за розвитком подій та подальшою долею мешканців зруйнованого будинку, що на вулиці Кудряшова.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *