Багато українців із захопленням стежать за життям українських полярників зі станції «Академік Вернадський». Вони діляться неймовірними фотографіями крижаної землі та її мешканців. І ведуть своєрідний щоденник на своїй сторінці у фейсбуці. Вчора у них була непересічна подія.
27 січня 2023 року український науково-дослідний криголам «Ноосфера» дістався антарктичної станції «Академік Вернадський». Судно стало на якір неподалік острова Галіндез на якому розташована станція.
«Для нас прихід „Ноосфери“ — це дуже радісна подія, адже це можливість нарешті побачитися зі своїми колегами та співвітчизниками після 10 місяців зимівлі, а також отримати гостинці з дому. А ще це початок дуже відповідальної роботи — великого ремонту на нашій улюбленій станції», — зауважив Юрій Отруба, керівник 27-ї УАЕ.
«Ноосфера» доправила до станції вантажі та команду українських технічних фахівців. У найближчі кілька місяців вони виконають невідкладні роботи з модернізації «Вернадського», потрібні для успішної зимівлі наступної, 28-ї УАЕ. Зокрема, замінять системи опалення та здійснять роботи з заземлення дизельної і головної будівлі станції.
Після розвантаження судно вирушить до чилійського порту Пунта-Аренас для майбутнього забезпечення перезмінки річних експедицій на «Вернадському».
У другий антарктичний сезон «Ноосфера» вирушила з порту Кейптауна (ПАР) наприкінці грудня 2022 року. Спершу судно доправило вантажі та команду полярників на польську антарктичну станцію «Арцтовський», яка знаходиться на острові Кінг Джордж.
З України 27-ма УАЕ вирушила на станцію на початку березня 2022 року. А криголам для українських полярників придбали влітку 2021 року.
Україна входить до 30 країн світу, що мають цілорічні станції в Антарктиді. Вивчення та освоєння ресурсів Світового океану є одним із головних трендів розвитку науки та технологій у сучасному глобалізованому світі. Україна має чималі здобутки та напрацювання в царині морських досліджень.
З початку повномасштабної війни в Україні, навіть полярники відчувають підтримку різних країн світу. Приміром, нещодавно пасажири круїзного судна «Fridtjof Nansen» передали українським полярникам цілий стос рукописних листів зі словами підтримки.
В доковідні часи станцію «Академік Вернадський» відвідувало до 4 тисячі туристів за сезон. Їх приваблювала як відома гостинність українців, так і можливість відвідати бар «Фарадей», який належить до ТОП 10 найекзотичніших пабів світу
Фото: Олександр Гришко, Alexander Hagge, Rodolfo Beyer
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua