“УДАР” по екосистемі: косу Собаче гирло хочуть перетворити на паркінг

Триповерховий паркінг замість зеленої зони

Вічно можна спостерігати на три речі: воду, вогонь і те, як столичні забудовники вкотре намагаються знищити рекреаційні зони

Нині під загрозою опинилася коса Собаче гирло. Понад 33 гектари живої природи хочуть перетворити на парковки, ТЦ і чергові ЖК. Мешканці роками виступають проти забудови, місцева  влада, за класикою, ігнорує голос громади. Хто саме хоче знищити «зелені легені» Оболоні? Чому міська влада не реагує на звернення громади? Та чи вдасться зберегти бодай частину рекреаційної зони?

Розповімо в новому випуску «В тіні Каштана».

Мешканці Оболонського району столиці з 2019 року намагаються запобігти знищенню рекреаційної зони. Та цього місяця історія набула більшого масштабу. Кияни пишуть петиції і протестують. Столична влада – розводить руками. Так, наче “Кияни гавкають –  КМДА йде”.

До розголосу долучаються лідери думок та зірки телебачення. Натомість контрольовані КМДА медіа знімають “потрібні” владі сюжети, маніпулюючи пораненими військовими.

Собаче гирло – коса  вздовж однойменної затоки в Оболонському районі Києва.

Колись вона була окремим островом під назвою Песій, який можна побачити на мапах ще ХІХ сторіччя.

З часом, через намивання ґрунтів, тут утворилась цілісна коса. Коса на Оболоні стала одним із небагатьох місць Києва, де зберігається первинна флора і фауна, притаманна дніпровській заплаві.

Ці рослини – під охоронним статус. Наприклад, глечики жовті. З тварин тут мешкають або зимують лебідь-шипун, попелюх, гоголь, крех малий, чернь чубата, баклан великий. І ще близько десятка різних птахів та зайців.

Більшість з них під охороною не лише Червоної книги, а й міжнародного права – Бернської конвенції.

Цього всього може не бути. Вочевидь, на думку, посадовців та забудовників, це не важливо.

Олег Симороз, ветеран, активіст:

“Знаєте, в мене реально такий висновок, що вони просто ненавидять затоки Дніпра і набережну Києва. Тому, що вони на це дивляться, ну я дивлюся, я кайфую, зелені зони, класно. Вони ставляться до цього, вони мріють про бетон. що це гроші, їм насправді на то Дніпро, їм в Монако, мабуть, більше подобається”.

Хто ж за цим стоїть

Коса Собаче гирло не включена до регіонального-ландшафтного парку «Дніпровські острови», який має увійти до Національного парку Голосіївський і охоронятиметься законом.

Натомість її внесли до зони проєктування парку на Оболоні. Тобто до тієї ділянки, де вже запроєктовано побудувати ледь не місто у місті.

У 2008 році землю на Оболоні відвели ТОВ «Архітектурно-будівельний альянс» на 10 років під будівництво житлового масиву.

У 2015-ому депутати Київради публічно проголосували за розрив договору оренди. Але КМДА не повідомила про це забудовника. Таким чином адміністрація продовжила договір ще на 10 років.

Співвласником цієї компанії був Юрій Тацій, якого повʼязують із підтримкою Віталія Кличка під час виборів мера.

У квітні 2016 року Тацій став в.о. директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Тоді ж, у 16-му, КП «Київбудреконструкція» провело тендер на реконструкцію в районі Оболонської набережної, півострова Собаче гирло та острова Оболонська коса.

Представили гарні візуалізації, обіцяли зробити пляж, пішохідні доріжки, прогулянкові і спортивну зони, велодоріжки та дитячі майданчики. Однак маємо очікування і сувору реальність.

Якщо в зоні поблизу парку “Наталка” до ладу набережну дійсно привели, то до інших ділянок руки вже не дійшли. У тому ж проєкті був закладений і міст, який з’єднає кінцівку коси Собаче гирло з основою Оболонської коси.

І саме тут і ховається найбільша загроза, оскільки це скерує сюди автомобілі, а також призведе до забудови та деградації найбільш цінної південної частини коси. Саме тієї, де зимують численні птахи: качки, лебеді, гагари, а влітку квітнуть жовті глечики. Окрім цього, тут планують побудувати триповерхову парковку. Підземно-наземний паркінг на 700 паркомісць хочуть звести на вулиці Прирічна.  А обійдеться це в 120 мільйонів гривень з міського бюджету.

Олег Симороз, ветеран, активіст:

“Є хедлайнер цієї всієї історії, місцевий, про нього теж треба називати. Це – депутат Київської міської ради по Оболонському району від партії “УДАР” Бодя Чорній. Це колишній… Я його партнером не можу назвати, це дуже буде голослівно. Це колишня шістка такого забудовника, як Максим Микитась, із яким Віталій Володимирович одними літаками з Неаполя літав, потім цигарку курив. Чорнію була поставлена задача. Чітка від Кличка. Ти обрався по району від нашої команди, ти це все і продвигаєш. Власне кажучи, він ходить, дуркує по ефірам, дописи пише про це, що як це все потрібно і так далі. Коли він був на зустрічі громади, все закінчилося тим, щоб він йшов під крики ганьба і люди просто його прогнали”.

Місцеві мешканці виступають категорично проти аквапаркінгу, водночас мер Кличко запевняє, що звести його хочуть «для безпеки, і для комфорту відвідувачів». Підземну частину споруди використовуватимуть як укриття.

Тим часом підконтрольні КМДА медіа, комунальний канал “Київ24” зняв сюжет, у якому використали пораненого військового, який переконує, що паркінг – треба. Але чомусь думки мешканців району в сюжеті немає.

Олег Симороз, ветеран, активіст:

“Оцю  історію ще продвигають за наші з вами гроші. За комунальний канал Київ, де мільярди в рік ми витрачаємо на те, щоб, ну, типу, я не знаю, там, правду слухати, а це вже схоже на якийсь київський марафон імені Кличка. 

Щодо інклюзивності. Моя позиція, як людина, яка користується активно і протезами, і кріслом колісним, і я їжджу на авто кожен день. На ручному керуванні я керую авто кожен день. Я зі всією відповідальністю заявляю, що цей паркінг там не потрібен. По багатьом причинам. Ну, перше, тому що інклюзивність робиться з іншими пріоритетами. Спочатку ти впорядковуєш історію з доступністю на етапах, там де живуть люди. Щоб вони вийшли просто. Зараз військові поранені, важко поранені, вони з будинків не можуть вийти. Зі старого житлового фонду, зокрема, найбільше не можуть вийти. В заклади громадського харчування ми не можемо потрапити, у вбиральні, вибачте, користуватися громадським транспортом. Ну, про який паркінг на Оболонській набережні можна тут говорити, коли я в центральній частині міста Києва не можу нормально пересуватися”.

Боротьба за збереження коси Собаче гирло триває вже не один рік.

Киянин з Оболоні Гліб Антоненко, який також є головою ГО «Парк Прирічна», створив петицію проти побудови паркінгу, яка менші ніж за тиждень уже зібрала необхідну кількість голосів.

Підтримала петицію і телеведуча Надія Матвєєва, яка теж мешкає в Оболонському районі. Зауваживши, що окрім вирубки сотень дерев, забудовники зруйнують майже  300 метрів берегоукріплюючої споруди. І це при тому, що ця ділянка і без того страждає від сезонних підтоплень.

“Якщо проаналізувати «рівень запаркованості», найбільша проблема саме на в’їзді в Оболонський район (на початку пр. Івасюка). Бо саме там розташований парк “Наталка”, міст “Хвиля” та нова рекреаційна зона (об’єкти тяжіння, до яких приїздять відвідувачі).

Більше року тому, в квітні 2023 року, громада Оболоні надіслала міському голові 4 варіанти альтернативних місць (три з яких знаходяться саме на проспекті Івасюка) для будівництва паркінгу замість ділянки на Прирічній, що затоплюється під час весняних водопіль. За цей час міська влада не зробила жодних юридично-правових заходів, щоб реалізувати зазначені пропозиції.

Пропоную:

Захистити косу (рекреаційну зону) затоки Собаче гирло від капітальної забудови орієнтовною площею у 33 га.

Проведення забудови на даній території, у тому числі житлової, в майбутньому створить тільки додаткові проблем з паркуванням в Оболонському районі та призведе до знищення десятків гектар  рекреаційної зони” – йдеться в петиції.

Ця петиція вже не перша на рахунку Гліба, торік він уже намагався достукатися до столичної влади.

Тоді громаду обурило розпорядження Київради про проведення інвестиційного конкурсу для забудови в районі Собачого гирла. Серед депутатів, які підтримали знищення коси, – коаліція “УДАРу”, “Європейської солідарності”, колишніх вихідців з ОПЗЖ.

На думку активістів, цим київські чиновники та депутати розпочали юридичне оформлення комерційної зони для наближених «інвесторів».

І якщо поглянути на кадастрову мапу, то дійсно можна помітити, що численні ділянки навколо затоки або вже передані у приватні руки, або змінили своє призначення під житлову і громадську забудову, хоч і ще перебувають у комунальній власності. Та, як ми знаємо, це питання буквально однієї, ну, максимум двох  сесій Київради.

Бо саме таким чином торік після розпорядження про проведення конкурсу одну із земельних ділянок площею майже 2 га вивели під саме той паркінг, про який ми вже згадували.

Аби запобігти екологічній катастрофі, Гліб запропонував створити парк «Прирічна» без забудов  та зробити сучасну і комфортну рекреаційну зону.

Та у відповіді на петицію в  КМДА якось забули відповісти на запитання щодо перерозподілу 125 мільйонів гривень, виділених на цей проєкт.

Гліб Антоненко, мешканець Оболонського району:

“Паркінг, капремонт Оболонського острову, мости. Це не про благо для киян, це про створення за мільярд бюджетних гривень інфраструктури, яка збільшить вартість квадратних метрів та потенційних покупців комерційних об’єктів. А картинки, які вони показують, не мають жодного відношення до реального стану”.

Олег Симороз, ветеран, активіст:

“А там ще більш страшна історія. Це ще що робиться паралельно для його піару цих історій з містком-глистиком і острівцем цим. Те, що освоюються бюджетні гроші понад 200 мільйонів, це окрема історія. Всі ці об’єкти підключили в двір до мого побратима. І у них там коротнула мережа”.

Основна причина, якою КМДА виправдовує необхідність паркінгу, – відсутність паркомісць для жителів будинків по вулиці Івасюка, а також для  відвідувачів Оболонської набережної, парку “Наталка” та Оболонського острову.

Така проблема справді є. Проте самі  жителі запропонували не те що одне альернативне місце для паркінгу, а цілих чотири поруч. Все для того, аби не знищити косу.

Олег Симороз, ветеран, активіст:

“Коли звертаюсь до Кличка, я так просто хочу трошки нагадати. Там в тексті присяги міського голови звучить, що присягаю територіальній громаді, там нічого не сказано про Ніконова, Микитася, Зубіка, решту будівельної швалі. І мене це дратує, тому що зараз київська міська влада ці всі історії демонструє. Що вже абсурд? Що це, що у нас, в принципі, є таке поняття, як проти людей? Чому більшість людей мають зараз ходити щось доказувати одному відсотку, хочуть на цьому бабла зробити, і ще за наші ж гроші зробити бабла? За рахунок нашої природи. Це просто абсурдно. Я з народження живу в Києві, 27 років. Я в 24 роки пішов воювати за Київ, як доброволець. Вірите, в 22 році я брав зброю і не думав, що мені доведеться з ампутованими кінцівками зараз думати про якийсь спротив. Я виріс в цьому місті. Я буду далі жити в цьому місті, і мої рідні будуть жити в цьому місті”.

Тож, що ми маємо у підсумку?

За півтора роки з моменту подання першої петиції не було зроблено абсолютно нічого, щоб захистити понад 33 гектари  рекреаційної зони затоки Собаче гирло від подальшої комерційної забудови. Не вчинено жодних юридично-правових заходів щодо будівництва паркінгу в альтернативних місцях. Натомість видаються дозволи на ущільнюючу забудову існуючих парковок на початку проспекту Івасюка, які тільки збільшать проблему  в  дворах будинків біля парку «Наталка», мосту ”Хвилі” та Оболонського острову.

Та промінь світла є – і це, як завжди, – небайдужі кияни. Нова петиція проти забудови вже набрала необхідну кількість голосів і отримала суспільний розголос. Саме завдяки цьому столичним посадовцям не вдасться відмовчатися і зам’яти проблему. Тож поширюйте це відео на своїх сторінках і покажіть друзям, аби більше людей знали, бо чим більше розголос, тим важче приховати ці махінації.

Тож боротьба за збереження коси Собаче гирло, сотень рослин та тварин, що на ній мешкають,  триває.

Тим часом ми й надалі продовжимо розповідати про діяльність народних та місцевих депутатів, життя столиці та прірву між запитами суспільства і реальними діями влади.

Лаконічно, серйозно і трохи іронічно.

Більше дивіться в новому випуску “В тіні каштана”.

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *