У київській лікарні Охматдит вперше в Україні влаштували сеанс психотерапії для дітей за допомогою музикотерапії. Проєкт здійснюється лікарнею, оркестром «Київ-Класик» під керівництвом народного артиста України Германа Макаренка за підтримки Українського культурного фонду.
Концерти в Охматдиті — не рідкість. До маленьких пацієнтів часто приходять зірки шоубізу, популярні телеведучі, музиканти та спортсмени. А сьогодні був концерт класичної музики у віртуозному виконанні оркестру.
«Ми хочемо дослідити вплив музики на дитину, що знаходиться у стресовій ситуації. І, хочу зауважити, що зараз в Україні нема тих, хто б не відчув вплив війни: хтось сидів у підвалах і продовжує переховуватися й досі, хтось у евакуації, хтось втратив батька чи рідних, когось поранили. Тому такі проєкти дуже потрібні, не тільки в стінах лікарні», — зазначив генеральний директор лікарні Володимир Жовнір. Він розповів, що це перший із низки запланованих виступів.
Дітям запропонували фантазувати під музику
Завідувачка Центр медико-психологічної, соціально-реабілітаційної допомоги дітям Олена Анопрієнко зазначила, що це був не просто концерт. Перед заходом дітям запропонували обрати один олівець того кольору, що найбільше подобається та допомогти диригенту «керувати» музикантами.
Перший твір, що прозвучав — «Весна» із знаменитих «Пір року» Антоніо Вівальді. Описуючи враження про цей твір маленькі пацієнти розповіли, що музика їм нагадувала спів пташок, звук грому, струмок… Весела гра в асоціації для психологів може багато розповісти про емоційний стан маленьких пацієнтів. Проте вони і не приховують свої думки. Так на запитання, про що малі мріяли, коли слухали «Фантазії» Массне діти відповіли: «Щоб путін здох!». Дорослі були трохи знічені такою відвертістю.
Є численні підтвердження, що музика впливає на серцевий ритм. І медики Охматдиту проводили свої дослідження — робили кардіограми дітям на початку концерту та після виконання творів. Медичні висновки будуть згодом.
Водночас Герман Макаренко розповідав слухачам про кожен твір, який виконували, про українські народні пісні та шедеври світової класики. А ще цікавився, якого віку його помічники, які олівцями допомагали диригувати оркестром — найменшим було по чотири роки.
Після концерту дітям запропонували поділитися враженнями — поставити позначки біля трьох смайликів: веселого, байдужого і сумного. Довкола усміхненого личка були дуже багато «галочок», але декілька і біля сумного. «Можливо малі просто не дотягнулися до верху», — висловила свою версію мама маленького Ромчика, допомагаючи сину намалювати позначку.
«На концерті було четверо діток з нашого відділення гемодіалізу. Вони живуть в Охматдиті і для них такі заходи — неабияка подія. Спостерігала за ними. Непосиди з цікавістю слухали оркестр, який, мабуть, вперше бачили», — розповіла вихователька Христина.
Концерт закінчився, але для психологів тільки почалася робота з аналізу результатів. Аналізуватимуть, якого кольору олівці обирали, які асоціації називали діти.
«Усі діти чекають перемоги і миру. Діти дуже політизовані. І це не дивно. Вони обирають червоний колір — це свідчення тривоги, а також жовтий та синій — символи нашої країни. І це реалії нашого часу», — зазначила Олена Анопрієнко.
Нагадаємо, раніше олімпійський чемпіон Олег Верняєв провів тренування для пацієнтів «Охматдиту».
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua