Історія появи книжок для дітей, де україномовний контент поданий у вигляді пісень, казок, збірки «словесних перлин», які видають юні українці, у Руслани Лоцман, заслуженої артистки України, кандидатки педагогічних наук, співачки та волонтерки, а ще багатодітної мами, почалась навесні 2020 року. Саме тоді кияни виїжджали хто куди міг, адже оголосили карантин, який обіцяв бути довгим.
«Як і чим зайняти дітей? Як зробити так, щоб цей час не був втрачений для їх розвитку?» — таке питання поставало перед тисячами родин і Руслана з чоловіком думали про це також.
Все пішло природнім шляхом. Руслана переконана у великій користі співу для дітей. Нині вона навіть під час тривог привчила дітей співати «Україна переможе», щоб зняти стрес та напругу. А весною 2020 року, у сільській хатині на Черкащині Руслана Лоцман, як педагог та співачка, почала створювати цілий світ.
Руслана Лоцман з родиною у пісенній світлиці в селі на Черкащині.
Діти розмальовували побілену батьками хату, пропонували свої ідеї для зручних речей з природних матеріалів. А мама все це фотографувала, знімала і — під час подібних занять розповідала дітям казки та історії. В результаті за три роки все пережите стало книгою. Про неї Руслана Лоцман розповіла журналістці «Вечірнього Києва».
— Руслано, пригадую, що у розпал пандемії, коли люди думали, чим зайняти й себе і дітей у закритому просторі, у вас з’явилась у соцмережах «Пісенна світлиця», нинішня книга пішла звідти?
— Коли ми переїхали в село на Черкащині, в Києві залишились дитячі альбоми, куди я не тільки фото час від часу вклеювала, а й записувала цікаві слова, смішні висловлювання своїх діток. На той момент старшій доні Оріяні було всього 4 роки, а Миладі 2,5 роки. Ми зайнялись відновленням старої хатини та створили в ній простір «Пісенна світлиця», про що зняли з чоловіком документальний фільм.
Між працею я намагалась встигати фотографувати дітей та записувати їх словесні перлини, щоб хоча б якось зафіксувати й не загубити цікавих моментів їх дитинства. Так з’явився фотоблог #ПисулькиВідМамульки. Паралельно ми вели свій «Пісенний щоденник» — це короткі відео з виконанням українських пісень в родинному колі, в побуті. В нас розширювалось коло слухачів та читачів у соцмережах. Йшов час і я продовжувала писати про діток та свої материнські записки. Так і назбиралось на книжечку.
— Чула ваші виступи з дітьми у фейсбуці, коли ви збирали на тепловізори для військових. Тепер бачу, що вся творчість ніби вимушеного періоду карантину увійшла в одну книгу?
— Я співачка, пишу вірші та пісні, а тепер вже й для дітей. Спершу була ідея зробити книгу для материнсько-батьківської аудиторії. Та діти надихали на нові вірші й пісні, ми почали знімати відео кліпи про «Піжаму», «Літо», «Море», «Сніговика»… Ці пісні планувала помістити в один аудіоальбом. Назвала його «Пісенний декрет» і він мав би об’єднати теми дитячих пісень та материнських. Але через війну роботу над альбомом відклали.
Пісню «Козак-визволяка» Руслана Лоцман з дітьми присвятили захисникам України.
— Спочатку дітям пояснювали що таке пандемія і карантин, а потім вже почали розповідати про вибухи, війну і військових?
— Діти були в щоденному стресі і я на ніч розповідала їм переможні казки. Зі сльозами на очах, як молитву, фантазувала про те, як українські військові виганяють ворогів і це дуже допомагало і дітям, і мені. Почала записувати казки й виставляти в соцмережах, бо вночі розкажу, а до ранку забуду. А діти рано перепитують про продовження казки. І так щоночі після вкладання їх до сну я писала блог з казками. А ще пісні та віршовані казки, тож все це вплелось в одну тему — я її назвала «Писульки від мамульки».
— Скільки казок вже написано?
— Точно не порахувала, але в книзі буде представлено близько 40. З них 20 аудіоказок, які ми записали разом з дітьми в нашій хатній студії-шафі.
— Це нове слово у звукозапису?
— Так! Чоловік подарував мені це на день народження — така стара шафа, яку ми оббили спеціальним звукопоглинаючим матеріалом і поставили мікрофон для запису. Ідея прийшла раптово, бо мені потрібно було записати казки з дітьми в домашніх умовах. Я отримала стипендію від УКФ (Український культурний фонд) і ми купили мікрофон та навушники.
— А як оформлювали казки?
— Ми закупили фарби для дитячих ілюстрацій казок. Отож все літо писали казки та малювали. До деяких казок нам надіслали свої малюнки наші юні читачі, талановиті художники з Шевченкового, Черкас, Києва та нашого села. Ото вже всі ті казки будуть в нашій книжечці разом з посиланнями на аудіо казки, які вже викладені на нашому каналі в You Tube.
— Коли презентуєте книжку читачам?
— Плануємо презентації книги в бібліотеках та школах Києва і не тільки. 19 жовтня будемо робити пісенну презентацію в ККК «Краків» на Русанівці. Хочу особливо відзначити роботу ілюстраторки Ярини Саєнко, яка робила обкладинку для нашої книжки.
Продавати не будемо, бо книга виходить за підтримки УКФ. Плануємо зробити благодійний аукціон книг на користь ЗСУ. Ми збираємо вже на 20 тепловізор, тож всі кошти спрямуємо на нашу перемогу.
— Пригадую, що ви влаштовували й благодійні тури з виступами разом з дітьми. Чи є така ідея щодо книжки?
— Дуже хочемо, щоб якомога більше людей відчули нашу творчу підтримку в час війни. Бо наші пісні допомагають нам в боротьбі, а казки заспокоюють дітей і вселяють надію на майбутнє. Нещодавно ми презентували свою нову пісню «Козак Визволяка», яка присвячена нашим мужнім захисникам. Тож радо завітаємо в кожне українське село й місто, де нас запросять на презентацію.
***
До слова, авторські казки Руслани Лоцман наповнені українознавчим змістом та спрямовані на патріотичне виховання маленьких українців. Книга буде корисна також вчителям та методистам, вихователям і родинам, оскільки в ній представлено інноваційні проекти авторки, як: «Пісенний щоденник», «Пісенний кошик», «Пісенна світлиця», «Пісенна мандрівка», «Пісенна казка» тощо. Авторка обіцяє викласти електронний варіант книги для завантажування в інтернеті всім, кому буде цікаво. А поки можемо слухати аудіоказки за наступним посиланням.
Читайте також за темою:
«У нас була одна вимога — співати українською: Руслана Лоцман провела 20 благодійних концертів у ЄС за місяць». Руслана Лоцман разом зі своїми трьома маленькими дітьми впродовж місяця давала концерти у шести країнах ЄС, збираючи кошти на тепловізори для ЗСУ.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua