Наприкінці минулого року у Маріїнському парку замінили ліхтарі. Замість старих і аварійних, встановили 187 світильників. Реконструкція викликала значний резонанс серед громади столиці. Підрядників, які виконували ці роботи, запідозрили у шахрайстві – активісти стверджують, що чавунні ліхтарі насправді китайського виробництва та сумнівної якості.
Обговорення набуло такого резонансу, що радник мера столиці Віталія Кличка Максим Бахматов зібрав сьогодні пресбрифінг щодо заміни світильників просто неба у Маріїнському парку.
– Маємо потенційну корупційну складову. Так не можна поводитися ні з комунальними, ні з приватними коштами. На заміну освітлення у парку було витрачено понад 18 мільйонів гривень. Формально, за документами, усе добре – мережу реконструйовано, світильники замінено. Але по-факту ми бачимо неформальні ознаки корупції, крадіжки та відмивання грошей, і паплюження історичної пам’яті. Наступний крок – формалізація цих доказів, аж до кримінальних справ і звільнення керівництва КП «Київміськсвітло». Але сьогодні ми не можемо почути позицію КП «Київміськсвітло», вони не прийшли, мабуть, захворіли, – сказав Максим Бахматов.
Він запевнив, що у мерії створять робочу групу, до участі в якій запросять активістів та незалежних фахівців із освітлення. Усе заради того, щоб напрацювати алгоритм «роботи зі світлом», бо у столиці тривають масштабні роботи зі зміни мереж освітлення, і схожі проблеми можуть виникнути під час реконструкції інших парків.
– Буде створена робоча група по світлу, схожа на ту, яка у нас є по трафіку. Спочатку проаналізуємо ситуацію по Маріїнському парку, а далі схожий алгоритм реконструкції можна застосувати щодо інших парків і освітлення Києва загалом, – сказав Максим Бахматов.
Ситуацію із ліхтарями у Маріїнському розділять на кілька складових. Насамперед, проаналізують, чи можливо реставрувати і повернути «на місце» історичні ліхтарі, які були біля пам’ятника Миколі Ватутіну. При цьому враховуючи, що у 2016 році такі ж світильники реконструювали біля Національного музею історії України. А друга складова – власне, експертиза «іспанських» ліхтарів, їхньої якості, перевірка відповідної документації. Бо ж навіть не фахівцю помітно, що опори фарбовані непромисловим способом.
Активісти ж думають, що можна зробити у даній ситуації уже зараз. Насамперед, радять замінити елементи освітлення, і замість холодного білого світла зробити природнє, жовте, й «приглушити» його, зробити менш інтенсивним.
– Якщо в цьому парку залишити ці ліхтарі, то треба зменшити яскравість, і замість холодного світла, зробити природнє «жовте», яке комфортне для людського ока, – вважає представник громадської організації «Рада з урбаністики» Віталій Селик.
На думку активістів, історичні ліхтарі треба реконструювати, а не замінювати на нові. Зокрема, «раритети» ще збереглися на мосту Патона, Голосіївському проспекті, парку імені Пушкіна та інших локаціях. Дослідник архітектури столиці Семен Широчин створив карту історичних ліхтарів Києва з адресами та фотографіями.
Нагадаємо, наприкінці минулого року відремонтували освітлення у Маріїнському парку. У КП «Київміськсвітло» пояснили, що світильники замінили, бо вони були в аварійному стані. Старі ртутні та натрієві світильники замінили на нові, світлодіодні.
До початку робіт, у комунальному підприємстві КП «Київміськсвітло» розробили проєкт робіт. Також отримано експертний звіт (від Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація – Центральна служба Української державної будівельної експертизи» Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20.07.2019 № 00-0680-19/КД).
– Жодних зауважень щодо необхідності погодження проєктної документації з органами охорони культурної спадщини від ДП «Спеціалізована державна експертна організація – Центральна служба Української державної будівельної експертизи» не надходило, – наголошували раніше у КП «Київміськсвітло».
І, як показала практика, саме це і виявилося «слабкою ланкою». Кияни мають знати, як тривають роботи з заміни чи реконструкції пам'яток, які є окрасою міста.
Важливі новини та перевірена інформація в Telegram і Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua