До 30-ліття Незалежності України соціологічна група «Рейтинг» провела перше масштабне опитування «Покоління незалежності: цінності та мотивації». Таке дослідження соціологи вирішили провести для того, аби порівняти цінності та ставлення громадян, які народились у період вільної України і тих, хто ріс у часи СРСР. Про це повідомляють на офіційній сторінці «Рейтинг».
Результати показали, що за 30 років Незалежності підросло покоління людей, яке за своїми поглядами, ідеями, цінностями та мріями помітно вирізняється від інших. Так, наприклад, ідеологічні та релігійні відмінності менш вагомі.
«Молодь, яка народилася і зростала в нових умовах глобального світу та не знала бар’єрів радянського часу, сьогодні задає нові тренди життя, ламає стереотипи, традиції, формує нові запити. Це — Покоління Незалежності», — йдеться у повідомленні.
В опитуванні взяли участь 20 тисяч респондентів з усіх областях країни, окрім тимчасово окупованих територій Крим та Донбасу. Проводилося з 20 липня по 9 серпня 2021 року методом телефонного інтерв’ю. І ось, що вони показали.
ІДЕНТИЧНІСТЬ
Проголошення Незалежності України сьогодні загалом підтримали б 80% опитаних. Не підтримали б — лише 15%, вагалися з відповіддю — 5%. Найвищий рівень підтримки Незалежності України серед покоління, яке народилося після 1991 року (87%).
Громадянами України себе вважають три четвертих українців. Серед представників покоління Незалежності ідентифікують себе як громадяни України 86%, як європейці — 40%.
САМООЦІНКА
Власне положення українці оцінюють на середньому рівні, а країну — дещо нижче середнього.
ЕМОЦІЇ
Українці відчувають такі емоції: сум (37%) та гордість (34%). Зацікавленість відчувають 20%, радість і сором — по 18%, страх — 16%, байдужість і гнів — лише по 5%. Майже половина молоді відчуває гордість та зацікавленість думаючи про країну, третина — радість. Вони більш позитивні у ставленні як до себе, так і до країни, аніж старші.
ЦІННОСТІ ТА МОТИВАЦІЇ
Молодь і люди середнього віку сходяться у визнанні досягнень. Натомість старші більше тяжіють до традиційності, серед них також найменша цінність багатства. Особливо виділяється група 16-24 років, які найбільш відкриті до змін та прагнуть самоствердження.
Жінки в усіх вікових групах більше, ніж чоловіки тяжіють до самовизначення.
ТОЛЕРАНТНІСТЬ
Майже половина українців негативно ставляться до ЛГБТ спільнот, а 42% — засуджують тих, хто не планує дітей. Ставлення до людей, які не вірять у Бога більш толерантне: лише 28% їх не сприймають, а 63% загалом ставляться нейтрально, 8% — позитивно.
В цілому Покоління Незалежності виявилося найтолерантнішим — особливо у віці 16-24 роки.
Серед регіонів найбільш толерантний Київ. А от Схід і Захід схожі в своєму консерватизмі, різниця лише в тому, що релігійний Захід менш толерантний до невіруючих, а Донбас — до ЛГБТ-спільноти.
Більше інформації щодо опитування можна подивитись тут.
Нагадаємо, Київ потрапив у ТОП 100 комфортних міст за даними міжнародного рейтингу
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua