Чому потрібно робити щеплення
Фото: Вечірній Київ
За словами епідеміолога, насьогодні вакцинація — це найефективніший метод для боротьби з коронавірусною інфекцією.
«Якщо ми порівняємо статистичні дані по інфекційній захворюваності початку ХХ століття та початку ХХI століття, ми побачимо, що рівень інфекційної захворюваності на початку ХХI століття значно зменшився», — коментує епідеміолог і головною причиною називає саме вакцинацію.
Чи потрібно робити вакцинацію тим, хто вже перехворів на коронавірус?
Фото: Вечірній Київ
«Протипоказань з цього приводу немає. Тут залишається моральна складова, що якщо людина має можливість вакцинуватися, навіть якщо перехворіла, то може вакцинуватися. Але якщо розуміє, що є близькі, які вимагають в першу чергу вакцинації, наприклад батьки або родичі, які мають якісь хронічні захворювання, належать до групи ризику, то, звичайно, можна поступитися й почекати. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує, що в таких випадках люди, які перехворіли на Covid-19, можуть стати в чергу на 6 місяців пізніше. Люди, у яких з моменту хвороби пройшло пів року, сьогодні вже потребують вакцинації. Але, на жаль, ми зараз будемо все більше і більше стикатися з тією картиною, коли люди почнуть хворіти вдруге. Тому потрібно це вчасно попередити», — відзначає Андрій Александрін.
Чому люди не довіряють вакцині та які поствакцинальні симптоми можуть бути?
На думку фахівця, всі страхи перед вакцинацією зумовлені недостатньою кількістю інформації про неї та поствакцинальні реакції організму.
«Будь-які страхи та будь-яка недовіра виникає тільки від нестачі інформації або від її некоректної подачі. Кожна вакцина завжди має реакції й ускладнення, тут потрібно розуміти, що поствакцинальна реакція — це нормально. Те, що людина після вакцинації може мати температуру 38,5°C — це не страшно. Те, що людина може мати головний біль або біль в області введення препарату, це нормально. Але до цього потрібно бути готовим. Не потрібно це приховувати. Не потрібно тільки показувати, що хтось вакцинувався й завжди все добре. Потрібно пояснювати, що ризики можуть бути. Але ця реакція не є смертельною. Краще побути вдома після вакцинації два-три дні, ніж два тижні важко хворіти з сильними ускладненнями», — додає епідеміолог.
До слова, від початку вакцинальної кампанії в Україні щеплено 121 929 людей, дві дози вакцини отримала одна особа. За 22 березня було щеплено 10 904 людей. Найбільшу кількість щеплень за добу було зроблено у Києві (1 030 щеплень).
Станом на сьогодні записались на вакцинацію вже 321 095 українців. Як записатися в електронну чергу на вакцинацію від COVID-19.
Чи від усіх штамів захистить індійська вакцина
Фото: Вечірній Київ
За словами фахівця, були проведені дослідження, які підтвердили той факт, що Covishield/AstraZeneca захистить від британського штаму. Проте, є ще й африканський штам, від якого власне ця вакцина практично неефективна.
«Ми живемо в дуже динамічному світі й буквально будь-яка людина за 12 годин може з однієї точки перелетіти в іншу, і тому говорити, що у нас цих штамів немає і не буде — просто нерозумно. Адже у нас їх просто ніхто не досліджує. Відсутня система епіднагляду. Тож, заперечувати про циркуляції нових штамів безглуздо. Вони є і в нас. Ми повинні думати не тільки про те, яка у нас вакцина є, наприклад Covishield/AstraZeneca. Але нам потрібно вести перемовини, щоб в найближчі терміни з’явилися інші виробники, які ефективні від усіх видів штамів коронавірусу. І зрештою ми повинні звикати до усвідомлення, що від коронавирусу ми, можливо, будемо вакцинуватися так само, як від грипу, і в цьому немає нічого страшного. Це навіть поліпшить якість нашого життя і не потрібно буде тоді вводити карантини, — пояснює Александрін.
«Шановні друзі, я досить довго працюю у сфері епідеміології та працював на різних рівнях і завжди своїм особистим прикладом пропагую вакцинопрофілактику. Більше того, я розумію що у вас дуже багато питань не тільки щодо вакцини, а й з приводу організації вакцинопрофілактики. Але, знову ж таки, я наголошую, що вакцинопрофілактика є найбезпечнішим та найефективнішим методом профілактики інфекційних захворювань, і якщо сьогодні ми будемо ігнорувати вакцинацію ту, яка є, ми будемо приречені на різні карантинні заходи, й тим самим будемо більше хворіти й ставити під загрозу життя інших.
Ми повинні розуміти, що в Україні катастрофічна ситуація з коронавірусом, й ті люди, які ігнорують вакцинопрофілактику, а потім стикаються з інфекційними захворюваннями, вони, як правило, лікуються дуже складно. Тому, шановні друзі, я на власному прикладі показую і щорічно публічно вакцинуюсь від грипу та інших інфекційних захворювань, і вас закликаю не боятися вакцинуватись від коронавірусу», — підсумовує епідеміолог Андрій Александрін.
Вікторія ГРЕБІНЬ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua