Благодійний фонд Peli can live закликає долучитися до збереження Дендрарію рідкісних рослин в Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка у Києві.
Дендрарій — домівка для птахів та білок у центрі міста, затишне місце відпочинку. На фоні аномальних посух рідкісні дерева опинились у критичних умовах пересушеного ґрунту, що загрожує їх існуванню. Вирішення проблеми — побудова системи поливу. Для того, щоб забезпечити безперервний розвиток проєкту і не втрачати дорогий для рослин час, площу Дендрарію (30 гектарів) орієнтовно на 63 блоки, орієнтовна вартість встановлення системи на кожному блоці — 50 000 грн.
Чому потрібна нова система поливу?
Будівництво ботсаду було розпочато після 1935 року, а система поливу встановлена у 1940-х роках. Її облаштували з металевих труб. Проте ресурс системи, розрахованої на 50 років, вичерпався ще 20-30 років тому. Водночас відбуваються кліматичні зміни, які проявляються в аномальних літніх та зимових посухах. Дендрарій розміщений на правому, високому, березі Дніпра, і його найвищі точки піднімаються над Дніпром на 100 метрів, тож ґрунтові води недосяжні для рослин. Рідкісні дерева опинились у критичних умовах пересушеного ґрунту, що загрожує їхньому існуванню. Співробітники ботсаду поливають дерева з відер.
Через відсутність нормальної системи поливу та аномальну сухість років останніми роками ботсад вже втратив дорослі ялини Енгельмана, котрі були висаджені у 1944 році.
Підтримати
Поки триває збір грошей, спіробітники ботсаду в центрі Києва просять мешканців столиці та її гостей поважно ставитися до рослин в ботсаду та ходити винятково по облаштованих доріжках. Витоптаний ущільнений ґрунт поблизу дерев зменшух їх можливість вбирати вологу.
На площі в 30 га північної частини території Ботанічного саду без перебільшення зібрані рослинні скарби з усього світу. Перші посадки були зроблені уже навесні 1944 року, але інтенсивне створення дендрарію розпочалось з 1948 року під керівництвом професора Леоніда Івановича РУБЦОВА (1902-1980). Були враховані особливості рельєфу і той факт, що дендрарій розміщено на правому високому березі Дніпра з перепадом рівнів висот над водним плесом до 100 метрів з різними екологічними умовами окремих ділянок. Це дозволяло значною мірою задовольнити потреби різних груп рослин.
Рослини дендрарію розміщені за систематичним принципом і мальовничими ландшафтними групами. Нині дендрарій представляє 674 види, 22 різновиди, 35 гібридів та 274 культивари з 139 родів, 46 родин. Кожне дерево в колекції має свою історію, більшість із них належить до видів з високим охоронним статусом. В оптимальних умовах дерева можуть прожити 200-300 років.
Нагадаємо, у Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка НАН України показали «фотодокази» початку весни.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua