Місто стало цікавим для іноземних туристів, потік яких, у період до пандемії, щорічно збільшувався. Столиці України вдалося не лише наростити свою туристичну привабливість, а й монетизувати її. За даними Управління туризму та промоцій КМДА, у 2018 році туристичний збір дозволив залучити до міського бюджету 25 млн грн. На початок вересня 2019 року надходження від цього податку складали майже 50 млн грн. Ці кошти витратили у тому числі й на туристичну галузь: сприяли підвищенню комфорту для туристів, встановили туристичні орієнтири, інформаційні покажчики.
За 9 місяців 2019 року Київ відвідали 1,5 мільйона іноземних туристів та 2,2 мільйона українських. За цей час місто отримало 61 млн гривень туристичного збору.
У 2020 році показник відвідувачів суттєво знизився…
Чим Київ цікавий іноземному туристу?
Сє Фан приїхав до Києва майже 10 років тому на навчання з китайського містечка Хань Дань, що знаходиться недалеко від Пекіну. Говорить, що місто вразило своєю гостинністю та зовнішнім виглядом.
«Для іноземців найцікавіші відомі міста: Львів, Одеса, Київ… Київ — столиця, а тому приїжджим завжди цікаво його подивитися. Для туристів зі Сходу найбільший інтерес викликає місцева архітектура, природа і, звісно, українська кухня, яка дозволяє краще відчути вподобання місцевих мешканців», — пояснює Фан.
До речі, Сє Фан спілкується українською, яку почав вивчати ще до приїзду в Україну. Акцентує, що мова країни допомагає краще зрозуміти її культуру та історію.
Із того, що необхідно обов’язково побачити у Києві називає вулицю Хрещатик і всю центральну частину міста, яку потрібно обійти пішки. Улюблені локації — Арка дружби народів та схили біля Батьківщини-Матері. Говорить, що саме з цих точок Київ для нього розкривається в усій красі: видно Дніпро та високі будівлі лівого берега.
Улюблена локація багатьох туристів — Арка дружби народів
Приїжджаючи до Києва, іноземні туристи, як правило, мають загальні уявлення про місто, зокрема про такі важливі об’єкти, як Софія Київська чи Києво-Печерська Лавра. Проте, якою побачать столицю гості, у великій мірі залежить від екскурсоводів.
Здебільшого гіди пропонують піші маршрути та автомобільні. Перший піший — від Золотих Воріт до Андріївської церкви, а другий — Липками, із обов’язковим включенням Будинку з химерами, Маріїнського палацу та Верховної Ради з Кабміном.
«Останнім часом популярним став маршрут із проходом по скляному мосту. І попри всю критику проєкту, не можна не відзначити, що міст на цьому місці дуже доречний. Зрештою, багато що напряму залежить від майстерності та кваліфікації, знань, зацікавлень, почуття гумору і артистизму екскурсовода — зокрема, і час, який з ним проведуть екскурсанти, і багато в чому їхнє враження від міста», — говорить екскурсовод та автор екскурсійних програм Олексій Шимановський.
Під час автобусних маршрутів туристам здебільшого намагаються показати Батьківшину-Мати — вона цікава іноземцям. Також Кабінет Міністрів України, Києво-Печерську Лавру, вулицю Хрещатик… Автоекскурсії підходять тим, хто в місті вперше і ненадовго.
Враження — це суб’єктивне сприйняття, проте воно напряму впливає на бажання повернутися до Києва знову. І тут усе буде залежати від сукупності факторів: професійності гіда, доброзичливості місцевих мешканців, якості обслуговування в громадських місцях тощо.
Скляний міст все частіше включають до пішоходних маршрутів столицею
«Я чув, наприклад, як у одного високопрофесійного екскурсовода група французів на Майдані співала Марсельєзу. Загалом — туристи дуже задоволені, бо отримують від Києва більше, ніж сподівалися», — зазначає Олексій Шимановський.
У Києві знаходиться чотири інформаційно-туристичних центри, що покликані допомоги туристам зорієнтуватися у місті.
Тут можна отримати безкоштовну консультацію з питань організації дозвілля у Києві, взяти друковану інформацію — мапи та маршрути, знайти інформацію про готелі, забронювати послуги, подивитися списки пам’яток тощо. Також є інформаційні термінали, які інтегровано з офіційним туристичним інформаційним порталом Києва — kyivcitytravel.com.ua. Термінал додатково обладнаний функціями, що підходять для людей з обмеженими можливостями: це збільшення зображення, озвучка тексту на екрані, збільшення контрастності для кращого сприйняття.
Консультанти в центрах розмовляють українською, російською та англійською мовами. А ще тут можна скористатися безкоштовним вайфаєм, поставити за зарядку свої технічні прилади та просто відпочити.
Де знаходяться інформаційно-туристичні центри?
Центральний міський туристично-інформаційний центр
Де знаходиться: вул. Хрещатик, 36, у приміщенні Київської міської державної адміністрації. Вхід зі сторони ЦУМу.
Час роботи: з 09:00 до 18:00, кожен день, окрім вихідних та святкових днів.
Міський туристично-інформаційний центр у музеї
Де знаходиться: вул. Терещенківська, 9 (Національний музей «Київська картина галерея», перший поверх музею).
Час роботи: з 11:00 до 17:00, кожен день, окрім понеділка та четверга, а також святкових днів.
Міський туристично-інформаційний центр в аеропорту (інформаційний термінал з доступом до туристичного порталу 24/7)
Де знаходиться: Міжнародний аеропорт «Київ» ім. Сікорського, зал прильоту.
Міський туристично-інформаційний центр біля Арки Дружби Народів (інформаційний термінал з доступом до туристичного порталу 24/7)
Пандемія та туризм
Пандемія внесла свої корективи в туристичну сферу. Оскільки люди поки не мають можливості вільно подорожувати, а туристичні об’єкти закриваються на час карантинних обмежень, багато музеїв та екскурсоводів створили віртуальні тури. Деякі навіть з елементами квесту та гри. Тепер людина, не відходячи від комп’ютера, вдома може відвідати туристичну програму чи переглянути виставку.Інтерактивні прогулянки дозволять більше дізнатися про мистецтво, науку, історію.
Проте, віртуальні тури — особливий жанр, — наголошують експерти галузі. Вони не замінять живого спілкування з гідом і фізичної присутності. Інформація краще сприймається коли можна своїми очима подивитися на пам’ятку, постояти поруч з нею, доторкнутися.
«А ще, — говорить Сє Фан, — віртуальна екскурсія звісно може дати знання чи уявлення про щось, але не може передати колорит, особливості спілкування людей, смак місцевої кухні… а саме це робить окремі міста та країни особливими».
Якщо ви уже побачили усі визначні місця Києва,
Сьогодні музеї по всьому світу пропонують віртуальні екскурсії. І доки мандрівки для нас недоступні, пропонуємо частину світового надбання історії та культури переглянути прямо з дому:
Британський музей, Лондон
Музей Гуггенхайма, Нью-Йорк
Національна галерея мистецтв, Вашингтон
Музей Ван Гога, Амстердам
Пергамський музей, Берлін
Національний музей антропології, Мехіко
Оксана Кошова
Sourse: vechirniy.kyiv.ua