Кавалерідзе зафільмував про Перекопсько-Чонгарську операцію (1920), в ході якої Червона армія на чолі з загонами Нестора Махна перемогла Врангеля. Кадр із фільму
На сайті Довженко-Центру можна безкоштовно подивитися «Перекоп» режисера і скульптора Івана Кавалерідзе 1930 року з новаторською роботою оператора Миколи Топчія і музичним супроводом сучасного електронного гурту 2sleepy.
У програмі «Вікритий архів» Довженко-Центр продовжує покази шедеврів українського німого кіно.
Кадр із фільму
Німий революційний епос «Перекоп» Іван Кавалерідзе зафільмував про Перекопсько-Чонгарську операцію (1920), в ході якої Червона армія на чолі з загонами Нестора Махна перемогла Врангеля, взяла Крим та, за аксіомою радянської історіографії, поклала кінець громадянській війні. Однак, за задумом Кавалерідзе, він не лише про це: «трьом Перекопам — військовому, знищенню куркуля та виконанню п’ятилітнього пляну — присвячується мій фільм».
Іван Кавалерідзе
У «Перекопі» режисер частину епізодів знімає на натурі. Але не залишає і свою ідею поєднання скульптурної пластики з мовою кіно, що особливо помітно в сцені переходу армії через Сиваш, яка знімалася в павільйоні в абсолютній темряві. Кавалерідзе, як сам він писав, «використовує замість різця світло, що дає глибинність, майже стереоскопічність кадру», а також динамічність освітлення, яке «укрупнювало середні й великі плани вкритих мазками гіпсу й кристалами нафталіну акторів».
Кадр із фільму
Особливу увагу привертає новаторська робота оператора Миколи Топчія: неочікувані ракурси, близькі і панорамні плани, прийоми уповільнення та прискорення оповіді. Топчій починає співпрацювати з Кавалерідзе уже на «Зливі» — помічником оператора Олексія Калюжного. Сценічне вирішення епізодів Кавалерідзе створює у співпраці з талановитим художником-постановником Григорієм Довженком, який належав до кола бойчукістів і працював у сфері монументального живопису.
Окрім раритетного фільму, який ви не знайдете в мережі, на вас чекає спеціально знята для Відкритого архіву передмова режисера Романа Хімея. ЇЇ можна дивитись як окремий короткометражний фільм — тут не лише розповідають про Івана Кавалерідзе і «Перекоп», але і передають привіти іншим кінокласикам.
Дивитися фільм
Довженко-центр — головний кіноархів України, де зберігається фільмофонд українського кіно. Крім належного зберігання та дослідження, ми постійно працюємо над оцифровуванням та удоступненням фільмів та пов’язаних з кіно архівних документів. У майбутньому ми запустимо онлайн-кінотеатр, де можна буде легально дивитися класику українського кіно в належній якості. В його очікуванні ми розпочинаємо серію онлайн показів стрічок золотої епохи українського кіно — німого кінематографу 1920-х років. В межах показів на сайті Довженко-Центу буде відкрито доступ до маловідомих шедеврів українського кіно. Кожному показу передуватиме коротке вітальне слово від сучасних режисерок та режисерів.
Що цікавого у культурних закладах столиці: афіша подій тижня
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua