Район «Золоті ворота» потрапив у 20-ку кращих локацій світу за версією Time Out. Фото: Борис Корпусенко
11 та 12 листопада відбудеться форум «Золоті ворота. Район сучасної культури». На ньому обговорять розвиток району сучасної культури навколо Золотих воріт та спланують чіткі візії для запуску майбутнього брендового кварталу Києва.
Район «Золотих воріт» посів 16 місце серед 49 найкрутіших районів світу за версією британського ресурсу Time Out. У жовтневому матеріалі він названий ідеальним місцем для знайомства з прогресивним Києвом.
І має шанси стати ще кращим — 11-12 листопада Департамент культури разом з Шевченківською РДА, депутатами Київради та активістами мікрорайону проводять форум/воркшоп «Золоті ворота. Район сучасної культури». На заході обговорюватимуть, як далі розвивати і сам район, і бренд «Золоті ворота».
За словами директорки Департаменту культури Яни Барінової, цей район з’явився декілька років назад майже сам по собі. Все більше творчих людей оселялося та працювало тут, їм подобались тихі, не схожі на решту центра і відокремлені від нього вулиці, хотілося зберегти та підкреслити їх індивідуальність. Виник фестиваль однієї вулиці — Рейтарської, відкрилась знакова для міста галерея The Naked Room, низка арт-кафе та коворкінгів. Також тут розташовані Будинок актора, театр «Сузір’я», посольства та, власне, самі Золоті ворота.
«Золоті Ворота — безумовно особливий район міста. На сьогодні він є осередком для представників креативних індустрій, підприємців та творчого бізнесу, тож нашим завданням як влади є підсилення його публічного бренду та ресурсна допомога вже існуючій екосистемі. Зробити його впізнаваним та добре відомим широкому загалу можливо лише у колаборації культурного та креативного класу, бізнесу, влади, а також громадського сектору. На форумі ми поставили за ціль розглянути цілу низку тем — від формування простору до потенціалу закинутих будівель міста. Впевнена, скооперувавши сили громади та влади міста, ми створимо потужний київський бренд» — зазначила директорка Департаменту культури КМДА та співорганізаторка форуму, Яна Барінова.
У межах форуму/воркшопу «Золоті ворота. Район сучасної культури» буде можливість послухати лекції провідних спеціалістів в області урбаністики, мистецтва, культури та поспілкуватися з представниками влади і громадських організацій, діяльність яких пов’язана з культурним розвитком столиці.
У Департаменті Культури КМДА підтримали ідею культурної колаборації резидентів району Золотих воріт у їхньому бажанні створити сучасний простір взаємодії. Міська влада запропонувала обговорити ідею в ширшому колі небайдужих киян, у форматі Форуму обмінятися досвідом з іноземними колегами. Адже тенденція об’єднання у єдиний культурний кластер окремих інституцій, що залучають аудиторію та спільно вирішують проблеми, є у багатьох великих містах світу. Вдалими прикладами таких ініціатив є: Культурна миля в Лондоні, Бруклінський район культури, Berlin — Mitte, музейний квартал Відня та ін.
Завданням організаторів форуму є реформація району Золотих Воріт на європейський осередок культури для національної та міжнародної аудиторії.
«Район навколо Золотих воріт — це пульсуючі джунглі сучасної і класичної культури. Ніде в світі я не зустрічав такого надихаючого зіткнення поколінь, епох і енергії творчості. Ця енергія несе в собі неймовірний потенціал для Києва та всієї України не тільки в культурному сенсі, але й для впевненості у благополучному майбутньому. Перетворення цього стихійного культурного феномену в офіційний РАЙОН КУЛЬТУРИ подасть обнадійливий та надихаючий знак усій творчій спільноті міста, його жителів та світу, що спостерігає за розвитком України», –– говорить про свою мотивацію один з ініціаторів форуму, режисер і культурний активіст вулиці Рейтарської Марк Вілкінс.
Золоті ворота, театри, музеї, Будинок вчених, історичні монументи, вулиці, площі, університети, храми, посольства, кафе, ресторани, і навіть сквери вже історично об’єднані в локальну екосистему. З одного боку, район цей зберіг дух та шарм багатьох століть, а з іншого — представники та представниці творчих галузей знаходять тут натхнення та простір для втілення нових, сучасних, прогресивних ідей.
«Район Золотих воріт — це компактна, прохідна впізнавана територія, центр творчого життя. Це місце, де збираються люди, і де кожен і кожна можуть насолоджуватися тими місцями, які роблять спільноту особливою. І тут мова не тільки про концентрацію культурних обʼєктів та громадських закладів. Це вже своєрідний ментальний осередок культури у місті. Саме тому в синергії влади, бізнесу, творчих ініціатив сьогодні важливо просувати це явище як публічний бренд», — зазначила депутатка Київради, засновниця ГО «Місто сад», одна із співорганізаторок заходу Євгенія Кулеба.
Саме створення публічного бренду Золотих воріт є однією з цілей форуму. Зосередивши в собі «серце» культури, район зможе привернути увагу талановитих людей з усієї України, мотивувати художників, підприємців та творчий бізнес до розвитку культури. Позитивно це може вплинути і на столицю загалом — Київ на міжнародній арені займе позицію креативного, впізнаваного, інвестиційно та туристично привабливого європейського міста.
«Київ — місто, де поважають традиції, цінують свої святині. Безумовно, район довкола Золотих воріт та Софії Київської — одна з таких святинь, але дійсний потенціал цього простору, глобально впізнаваний та зухвалий сучасний бренд, можна створити, лише спираючись на сучасні культурні практики. Перетворюючий потенціал сучасних митців справді безмежний» –– переконана співорганізаторка форуму голова правління ГО Музей сучасного мистецтва Ольга Балашова
Починається ця робота у потужній колаборації митців, бізнесу, влади, урбаністів, громадського активу і креативного класу. Наразі необхідні мозковий штурм, раціональна аналітика світового досвіду та напрацювання «дорожньої мапи» подальших кроків у процесі створення культурного району.
Серед спікерів:
- Яна Барінова, директорка Департаменту культури КМДА та співорганізаторка форуму.
- Марк Вілкінс, один з ініціаторів форуму, режисер і культурний активіст вулиці Рейтарської.
- Євгенія Кулеба, депутатка Київради, засновниця ГО «Місто сад», одна із співорганізаторок заходу.
- Ольга Балашова, співорганізаторка форуму голова правління ГО «Музей сучасного мистецтва»
- доктор Анна Маразуела Кім, Лондон, Центр креативного мистецтва, культури та взаємодії, Futurecity, лабораторія процвітаючих міст;
- доктор Джеймс Дозер, Лондон. Консультативна рада, журнал Cultural Trends, колишній дослідник Arts Council England Co-Authors, Governance Models of Cultural Districts, Global Cultural Districts Network;
- Лутц Лейхзенрінг, Берлін. Засновник The Creative Footprint & речник Берлінського клубу.
- Олег Гаряга, голова Шевченківської РДА.
- Мапа Реновації — громадська організація, команда якої займається дослідженням та адвокацією закинутої архітектурної спадщини Києва з метою її збереження.
У програмі заходу обговорення таких тем:
- ідея створення культурного району у Києві;
- виклики при створенні культурного району;
- досвід та перспективи міської влади у просуванні культурного продукту;
- управління мистецтвом та культурою у столиці;
- роль публічних просторів у місті;
- традиції та сучасність в районі Золотих воріт;
- потенціал закинутих будівель міста;
- університети простору, який планується презентувати як культурний район;
- міжнародний досвід розвитку культури та мистецтва у містах;
- міста-партнери Києва і їхні культурні райони;
- як сучасна культура зберегла Берлін.
Під час воркшопу у колаборації з усіма присутніми буде напрацьовано концепцію та «дорожню мапу» створення унікального для Києва району сучасної культури.
Форум реалізується за підтримки Департаменту культури КМДА в межах реалізації програми Київ Мистецький. Співорганізаторами заходу стали режисер та фільммейкер художнього, документального кіно та реклами, співвласник галереї The Naked room, автор проєктів у нерухомості The Riverbird’s Nest та Reitarska Circle Марк Вілкінс, директорка Департаменту культури КМДА, Яна Барінова, депутатка Київської міської ради, засновниця та керівниця ГО «Місто-сад» Євгенія Кулеба, співорганізаторка форуму голова правління ГО «Музей сучасного мистецтва» Ольга Балашова, голова Шевченківської РДА, Олег Гаряга, та представники ГО «Золоті Ворота», інкубатор місць PlaceR, а також House of Europe, програма Європейського Союзу, створена для підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС та Великобританії.
Щоб взяти участь, потрібно зареєструватися.
Організатори заходу наголошують на дотриманні правил безпеки, тому вхід на події здійснюється виключно за наявності сертифікату про вакцинацію від COVID-19 або негативного ПЛР-тесту.
Також в районі Золотих воріт знаходиться й улюблена для багатьох киян вулична скульптура «Їжачок в тумані». Наразі її немає на місці — скульптура була пошкоджена, але невдовзі її обіцяють повернути.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua