Учасники заходу в Соборі Святої Софії.Фото: Тетяна Асадчева
23 лютого у Національному Заповіднику «Софія Київська» відбулися пам’ятні заходи присвячені вшануванню Інгігерди — принцеси Шведської, великої княгині Руси-України, дружини Князя Ярослава Мудрого.
Пам’ятний захід розпочався поминальною панахидою біля саркофага з похованням княгині Інгігерди — Ірини в соборі Святої Софії, яку звершив Предстоятель Православної церкви України, Блаженніший Митрополит Київський та всієї України Епіфаній, за участі Архієпископа Чернігівського та Ніжинського Євстратія, а також представників духовенства ПЦУ.
Після завершення богослужіння Митрополит Епіфаній звернувся до присутніх з первосвятительським словом, відзначивши, що вшанування київських правителів нагадує нам про давню понад тисячолітню історію України, яку нині намагаються сфальсифікувати, позбавивши нас права на державність.
Митрополит Епіфаній відслужив панахиду за спочилими київськими правителями. Фото: Тетяна Асадчева
«Агресор намагається нас поневолити. Поневолити й знищити наше окреме самостійне існування. Але правда на нашому боці, — зазначив Митрополит Епіфаній. — Ми не прагнемо чужого, ми не зазіхаємо на чуже. Ми хочемо мати свою єдину незалежну українську державу».
Предстоятель Православної Церкви України наголосив, що українці мають вивчати свою історію та брати уроки з минулого для того, щоб українська нація утверджувалася і зміцнювалася…
Панахида у день смерті княгині проводиться вже другий рік поспіль. Фото: Тетяна Асадчева
В межах заходу, у конференц-залі Будинку Митрополита відбулася офіційна презентація монографії «Три покоління благовірності: Інгігерда Шведська, Анна Київська, Едігна Баварська» завідувачки сектору міжнародного співробітництва Заповідника, кандидатки історичних наук Олени Ясинецької.
У своїй фундаментальній праці авторка досліджує життєвий шлях представниць трьох поколінь однієї родини: дружини доньки та онуки Ярослава Мудрого, які кровно поєднують правителів середньовічної України, Швеції, Франції, Німеччини, Великобританії та свідчать про спорідненість нашої держави з європейським християнським світом.
В межах заходу відбулася презентація книги Олени Ясинецької. Фото: Тетяна Асадчева
За словами Олени Ясинецької, у фокусі дослідження книги — християнські переконання, фундаційні ініціативи та благодійна діяльність Інгігерди, Анни та Едігни, пам’ятки історичної та культурної спадщини, пов’язані з їхнім життєвим шляхом та діяльністю.
За роки наукової роботи вчена змогла дослідити численні шлюбні союзи київської князівської династії та реконструювати різні лінії родоводу, зокрема генеалогію нащадків від Володимира Великого до Єлизавети II — Королеви Великої Британії…
Також, у книзі спростовується розповсюджений російський міф про те, що Інгігерда та Свята Анна Новгородська є однією історичною постаттю. На сьогодні численні антропологічні дослідження доводять, що Інгігерда була похована та досі покоїться у саркофазі собору Святої Софії Київської, а не у Кафедральному соборі Новгорода, як стверджують російські джерела.
Анна Ярославна на портреті Артура Орльонова. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Про важливість постаті Інгігерди в історії нашого міста розповіла також Директорка Національного заповідника Неля Куковальська, наголосивши, що Інгігерда — безпосередньо пов’язана з Софією Київською.
«Понад 30 років Княгиня прожила у Києві та спільно із чоловіком розбудовувала могутню державу, засновувала монастирі, поширювала християнство та його цінності. Спільно з Ярославом вона завершувала спорудження та оздоблення собору Святої Софії Київської — головної святині Русі-України», — розповіла очільниця музею.
За її словами, запровадження традиції вшанування пам’яті під справжнім ім’ям іменем — Інгігерда-Ірина на світському та церковному рівнях має надзвичайно важливе значення для відродження нашої національної історії та її героїв, які свого часу внесли вагомий внесок у розвиток української та світової християнської культури.
Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Тобіас Тиберг у своїй промові зауважив, що Швеція мала честь відігравати важливу участь в історії нашої країни, завдяки Інгігерді, яка спільно з Ярославом Мудрим заснувала у Києві цей величний та прекрасний собор Святої Софії. Також вона допомогла йому вплести їхню династію у родини найвеличніших Європейських королівств: три її доньки відіграли надзвичайно важливу роль в історії їхніх королівств.
Саркофаг Яромлава Мудрого з похованням його дружини. Фото: Тетяна Асадчева
Окрім презентації нового видання та виступів почесних гостей, у Будинку Митрополита відкрилася виставка портретів Князя Ярослава Мудрого з Інгігердою, Анни Ярославни та Едігни Баварської, авторства відомого сучасного художника Артура Орльонова.
Завершилися урочистості круглим столом, де учасники заходу обговорили ключові теми, пов’язані з постаттю Інгігерди. Серед найбільш актуальних тем: популяризація історичних персоналій засобами сучасного кіно.
Своїм досвідом поділився відомий український журналіст, сценарист і продюсер Акім Галімов — автор науково-популярного фільму «Україна. Повернення своєї історії», який представив частини фільму про Інгігерду Шведську, велику княгиню Русі-України.
Учасники заходу заслухали доповідь спеціального гостя зі Швеції — Теда Хессельбома, директора історичного музею в Сигтуні (провінція Уппланд, Королівство Швеція), який розповів про перстень київської княгині з фондової колекції музею та інші маловідомі факти про шведську королівну, яка стала дружиною Ярослава Мудрого.
Нагадаємо, що у соборі Святої Софії експонують мозаїчні портрети київських княгинь. Також у музеї можна побачити голограму із зображенням Ярослава Мудрого.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua