Сузір’я Євгенії Мірошниченко. Фото: Viktor Kovalevskyi
Урочистим гала-концертом на сцені Національної опери України завершився перший фестиваль-присвята видатній українській співачці та викладачці Євгенії Мірошниченко (1931-2009). Заходи присвячені пам’яті легендарної артистки впродовж кількох місяців проходили на багатьох сценах Києва, Дніпра та Харкова — її малої батьківщині.
У заключному Гала-концерті «Сузір’я Євгенії Мірошниченко» взяли участь її відомі вихованці, які зараз є окрасою багатьох оперних театрів України та світу, а також представники молодого покоління співаків, які продовжують традиції вокальної школи видатної артистки.
Концертна програма розпочалася знаменитою увертюрою до опери видатного італійського композитора Джузеппе Верді «Сила Долі» у виконанні Національного симфонічного оркестру України під керівництвом відомого диригента, заслуженого артиста Віктора Плоскіни. Увертюра вражає своїм драматичним звучанням та короткою музичною темою «невідворотної долі», що проходить крізь усю оперу.
Учасники концерту — учні та учениці видатної співачки. Фото: Viktor Kovalevskyi
Фатальні пристрасті з Вердіївського шедевру змінилися світлим та ліричним «Вальсом Джульєтти» з опери «Ромео та Джульєтта» Шарля Гуно у виконанні молодої артистки Ольги Буджак (Ізраїль). Співачка має легкий та світлий голос та після завершення Київської консерваторії вже встигла впевнено заявити про свій талант за межами України. Нині вона є солісткою Jerusalem Lyric Opera Studio.
Арію Аїди з однойменної опери виконала лауреатка Міжнародних конкурсів Юлія Фесай. Співачка є однією із останніх вихованок класу Євгенії Мирошниченко. Зараз вона не лише активно гастролює з концертними програмами, але і велику увагу приділяє вихованню юних співаків.
Оксана Терещенко. Фото: Юлія Коваленко
Одну з найбільш зворушливих та красивих арій з репертуару тенора — арію Каварадоссі з опери «Тоска» Джакомо Пуччіні заспівав соліст Національної опери України, заслужений артист Сергій Пащук. На жаль, тембр голосу співака не цілком підходить до цього репертуару, який впевненіше та яскравіше проявляє себе у характерному та комічному репертуарі.
Арію Іоланти з однойменної опери Петра Чайковського виконала колишня солістка Національної опери України Оксана Терещенко. Цікавим фактом з біографії співачки є те, що саме вона стала виконавицею головної ролі у моновиставі «Ніжність» («Листи Кохання», створеної у 1970 році українським композитором Віталієм Губаренком спеціально для акторського та вокального таланту незрівнянної Євгенії Мірошниченко).
Співає Валентина Матюшенко. Фото: Юлія Коваленко
Зворушливо та виразно заспівала «Гавот» з опери «Манон» Жюля Массне солістка Національної Філармонії, заслужена артистка Валентина Матюшенко. Співачка від природи не наділена голосом великої сили та потужності, зате її творчості притаманні висока музична та виконавська культура. Репертуар артистки вражає: від барокових шедеврів до музичного авангарду ХХ сторіччя.
Арію Даліли з опери «Самсон та Даліла» видатного французького композитора Каміля Сен-Санса виконала лауреатка міжнародних конкурсів Тетяна Пашкова. Співачка має потужне мецо-сопрано насиченого темного забарвлення. Її спів є чудовим доказом визначного педагогічного дару Євгенії Мірошниченко, яка успішно працювала не лише з голосами свого типу. Вихованцями примадонни були усі типи голосів від колоратурних сопрано до найнижчих чоловічих басів.
Тетяна Пашкова. Фото: Юлія Коваленко
Чудово виконала відому каватину Лючії з опери «Лючія ді Ламмермур» ще одна вихованка легендарної співачки — Уляна Алексюк. Зараз співачка продовжує успішну кар’єру на сцені Баденської опери у Німеччині.
Традиції французької опери у концерті продовжила солістка Національної оперети та Київської опери Тамара Ходакова. У її виконанні глядачі почули арію Іродіади з опери Жюля Массне «Соломея», що нечасто звучить на українській сцені. Виконавську майстерність співачка успішно поєднує із викладацькою: Тамара працює у Національній Музичній Академії імені Петра Чайковського, продовжуючи високі традиції та здобутки школи Євгенії Мірошниченко.
Сусанна Чахоян. Фото: Юлія Коваленко
У другому відділі концерту свою виконавську майстерність дарували глядачам провідні солістки Національної опери України, сопрано: Тетяна Ганіна, Ольга Нагорна та Сусанна Чахоян. Свої перші успішні сценічні кроки артистки здійснили ще за життя Євгенії Мирошниченко, яка часто відвідувала вистави своїх учениць. Нині вони мають почесні звання та нагороди та самі вже стали майстринями оперної сцени.
Віртуозним виконанням надскладної арії з опери «Лакме» Лео Деліба порадувала глядачів молода співачка Тетяна Журавель. Вона є вихованкою двох учениць Євгенії Мірошниченко: Ольги Безсмертної та Тамари Ходакової, продовжила своє навчання у видатної співачки та професорки Євдокії Колесник. Зараз Тетяна успішно виступає в багатьох країнах Європи та світу.
Тетяна Журавель. Фото: Юлія Коваленко
Окрасою серед високих жіночих голосів був оксамитовий бас заслуженого артиста Сергія Ковніра. Він порадував шанувальників чудовим виконанням знаменитих «Куплетів Мефістофеля» з опери «Фауст».
За словами організаторів фестивалю, усі учасники гала-концерту були у прекрасній формі, даруючи глядачам яскраві емоції та натхнення:
«Артисти продемонстрували усе, чому колись навчилися в нашої Примадонни та свого прекрасного педагога, що вдосконалили за ці роки своїх блискучих кар’єр, що зберегли та подвоїли в контексті знаної київської вокальної школи», — зазначили на сторінці фестивалю у соцмережах.
Сергій Ковнір. Фото: Юлія Коваленко
Окрім виступів учнів Євгенії Мірошниченко, глядачі мали унікальну можливість переглянути архівні кадри із виступом легенди української оперної сцени, а також добірку світлин з особистого архіву співачки.
Нагадаємо, що Міжнародний вокальний фестиваль Євгенії Мірошниченко відбувся за підтримки Українського культурного фонду.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua