Марія КАТАЄВА
Фонди Національного художнього музею поповнила колекція графіки Федора Кричевського — 222 рисунки першого ректора української Академії мистецтв подарували закладу 29 випускників Києво-Могилянської бізнес-школи. Вони викупили колекцію у спадкоємиці робіт Ольги Гершуні.
— Наша колекція Кричевського була невеликою.35 графічних, 55 живописних робіт, архів художника і мольберт. Разом з подарованими творами маємо найбільшу збірку Кричевського в Україні. Можемо бачити не лише еталонні знані картини, а й яким був творчий шлях художник, як він працював, як шукав точну лінію, — зазначила генеральна директорка музею Юлія Литвинець.
Окрім передачі робіт музею, планується і продовження. Це стипендія для дослідження цієї колекції мистецтвознавцем у розмірі 10 тисяч доларів, конкурс на яку оголосять 1 березня. Потім переклад дослідження англійською та видання монографії.
Рисунки Кричевського збирала його дружина Наталя Петрівна. Після смерті заповіла Аріадні Гершуні, яка опікувалася нею в останні роки життя. Роботи перейшли у спадок доньці Ользі Гершуні. Придбати цю колекцію меценатам підказали музейники.
— Кричевський є найвидатнішим майстром пензля в українському мистецтві 20 століття. Синтезував надбання європейського мистецтва від часів середньовіччя, давнього монументалізму до свого часу. Писав твори величні, але прості і зрозумілі. Був майстерний у всьому: колорит, композиція, рисунок. Добре міг передати пластику форм. Колекція графіки має подвійну цінність. З одного боку, бачимо начерки до визнаних шедеврів. І це чудовий матеріал для дослідження творчості художника, його задуми і трансформацію ідей, — зазначає завідувач відділу графіки музею Данило Нікітін.
Щоб познайомити відвідувачів з колекцією графіки, в холі музею зробили невелику експозицію, до якої відбрали 50 робіт. Це начерки до його відомих картин. А також дихайнерські розробки — ескізи радянських монет середини 20-х років, логотипи, оздоблення керамічної чашки, архітектурні ескізи, орнаменти, ескіз для конкурсу на проект пам’ятника Шевченка в Харкові 1933 року, в якому він брав участь, ескізи театральних костюмів і декорацій до опери «Тарас Бульба» в Харківському театрі опери та балету 1933 року. Є також графічні роботи, які не втілилися у картини. Наприклад, портрет брата Василя 1921 року на ювілей, 50-річчя. Виставка відкрита до кінця тижня.
Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua