З кінця жовтня скульптурна інсталяція прикрашала площу біля опери. Фото автора
З кінця жовтня на Театральній площі біля Національної опери столиці кияни та гості міста мали змогу побачити скульптурну інсталяцію Михайла Деяка «Непередбачувані обставини». Об’єкти були встановлені в рамках артпроєкту «Без обмежень», а за допомогою QR-коду всі охочі могли залишити свій відгук.
Артпроєкт «Без обмежень» створений, щоби якомога більше людей мали змогу доторкнутись до сучасного мистецтва наживо. Виставкові майданчики цього проєкту не мають ні постійної адреси, ні будь яких обмежень ні в просторі, ні в часі. Першою локацією стала Театральна площа в Києві, але за певний час цей або інший арт-об’єкт можна буде спостерігати зовсім в іншому місті, або навіть країні.
Сама поява абстрактної скульптурної інсталяції на тлі будівлі Національної опери України стала своєрідною провокацією, яка закликала до діалогу. Саме для діалогу на табличці біля арт-об’єкту був нанесений QR-код, за допомогою якого кожен міг відповісти на питання анкети.
Розказати свої враження можна було в анкеті за QR-кодом. Фото: Наталя Слінкіна
За результатами обробки анкет з’ясувалось, що сучасне мистецтво викликає захоплення у 24,3% опитаних, подобається — 51,3%, байдуже — 9,9%, не подобається — 8,6%.
В питанні «Який з видів сучасного мистецтва в публічному просторі міста вам до вподоби?» думки розділились таким чином: мурали — 33,6%, сучасна скульптура — 28,9%, паркова скульптура — 15,8%, арт-лави — 7,9%, ленд-арт — 5,3%, перформанси — 5,3%, жоден з видів — 3,3%.
На питання про те, де може зайняти гідне місце цей арт-об’єкт, відповіді були такі: в діловому осередку міста — 30,5%, в парку сучасної скульптури — 22,5%, в парковій зоні міста — 19,2%, в приватній колекції — 16,6%, в одному з ЖК — 11,3%.
Емоційна складова виглядає так: цікавість — 49,7%, захоплення — 12,6%, здивування — 21,2%, повне несприйняття побаченого — 15,9%.
Також люди залишали такі коментарі:
— «Більше таких проектів у громадському просторі і таких опитувань. Діалог міста із містянами дуже важливий»;
— «Скульптура у житті міста є важливим культурним впливом та формуванням мистецьких поглядів жителів міста»;
— «Виглядає як зіжмаканий папір, але це позитивна характеристика скоріше, оскільки надає парадигмальні обриси і дихотомію образів ментального здоров’я сучасної людини»;
— «Хоча сама по собі ця скульптура може бути цікавою, на мій погляд, вона зовсім не підходить для розташування біля Опери. Дякую».
Ініціатор проєкту Олег Дзюбяк (справа) та автор скульптур Михайло Деяк. Фото автора
Ініціатор проєкту Олег Дзюбяк зауважив, що навіть в найсміливіших прогнозах не розраховував на таку активність і небайдужість киян та гостей міста.
«Для нас всі висловлювання цікаві та важливі — кожна людина має право на свою власну думку. І ми вдячні кожному за небайдужість, — зазначив він. — Головне, що наш проект виконує свою головну місію — дає можливість якомога більшій кількості людей доторкнутись до сучасного мистецтва наживо та ще й висловити свою думку. Наразі ми отримали пропозиції з Одеси та Харкова, де вже чекають на нашу експозицію».
Скульптурна інсталяція складається з кількох об’єктів. Фото: Наталя Слінкіна
Скульптурна інсталяція складається з кількох об’єктів. Фото: Наталя Слінкіна
Олег Дзюбяк — постійний учасник найпрестижніших арт-форумів: Art Basel, Biennale di Venezia, Art Paris. В Україні лише за останні 5 років з його ініціативи в арт-просторі Mandarin Maison було проведено близько 30 виставок та перформансів сучасних українських та закордонних митців.
Автор скульптурної інсталяції «Непередбачувані обставини» Михайло Деяк — сучасний український художник. Працює на межі неоекспресіонізму та мінімалізму. В об’ємній пластиці експериментує з матеріалами, створюючи форми зі скла та металу.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua