Репетиція вистави. Фото: Анастасія Мантач
11 та 16 листопада у Театрі на лівому березі пройде прем’єра вистави «Одіссею, повертайся додому» білоруського режисера Євгена Корняга. Історія Одіссея буде показана через тіло, пластику та монологи Пенелопи, а Одіссеїв та Пенелоп буде кілька.
Інсценізацію поеми Гомера зробив шеф-драматург Театру на лівому березі Павло Ар’є. Оскільки акцент зроблений й на Пенелопі, він художньо виписав її монологи.
«Від тексту Гомера залишилося відсотків сорок, а решту доводилось писати разом з ним або замість нього. Для себе я назвав це „У пошуках за Гомером“. У пошуках того, що не сказано, — розказує Павло Ар’є. — У Гомера Пенелопі не дається багато голосу. Тому хочеться їй його надати. Я знаю, відчуваю, що він є. І хочу його почути. Через те, що я — чоловік, я не можу говорити замість жінки, але можу почути її голос. І ці монологи з’являлися саме в таких пошуках».
Історію покажуть засобами фізичного театру. Фото: Анастасія Мантач
Історія Пенелопи і Одіссея, якій більше 1000 років — заперечення думки, що немає незамінних. Адже всім нам хочеться знати, що для когось ти і є незамінною людиною, як Одіссей став для Пенелопи.
Постановку вистави здійснив білоруський режисер Євген Корняг, який вже вдруге працює з театром (його вистава VIÑO увійшла в репертуар торік). В цій роботі він також звертається до фізичного театру, показуючи історію Одіссея через тіло, пластику та монологи Пенелопи. За його словами, фізичний театр оснований на рухах тіла, у яких багато трактувань. Слів в ньому мало, але вони точніші. Фізичний театр метафоричніший та міжнародний, бо не залежить від мови. Він тримається на образах, які є у людській підсвідомості, образах, що людина створює на основі власного досвіду.
Йдеться про шлях додому довжиною у життя
За сюжетом, Одіссей мандрував, і все своє життя плив до людини, яка на нього чекала, Пенелопи. І саме через монологи Пенелопи буде розказана ця історія. Пенелопа добровільно чекає, 20 років чекає, знаходить у собі сили прокидатися, вставати та знову чекати. На сцені буде шість Одіссеїв і п’ять Пенелоп — таке рішення прийшло вже під час репетицій. Коли очікування настільки сильні та нестерпні, Пенелопа починає «розмножуватися».
Євген Корняг ставить виставу в Театрі на лівому березі вже вдруге. Фото: Анастасія Мантач
«У виставі йдеться про шлях додому довжиною у життя, — розповів „Вечірньому Києву“ режисер Євген Корняг. — Людині набагато легше жити, коли ти знаєш, де твій дім. Багато хто втрачає свою оселю. Для мене йдеться про подорож додому, коли є сенс та мета. Важливо знайти, де твій дім, твоє місце. Особисто у мене немає власного поняття „дім“. Є місце мого народження, яке в даний момент не можу назвати домом, бо там дуже дискомфортно. Тому цей спектакль і мій пошук дому, його місця знаходження».
Вистава «Одіссею, повертайся додому» — не лише пластична, а й надзвичайно музична. Музика, яку написав композитор Микита Золотар (Бельгія), є частиною драматургії, накладається на рухи та жести акторів. Створює відчуття магії на сцені.
«Композитор вивчав давньогрецьку музику та привносив її специфіку. Тому присутня атмосфера Давньої Греції, водночас це абсолютно сучасне звучання. Загалом до вистави увійшло 22 треки», — поділився Євген Корняг.
Одіссеїв у спектаклі буде декілька. Фото: Анастасія Мантач
Цікавим є й сценічне рішення, яке запропонувала художниця-постановниця Тетяна Нерсісян (Білорусь). В його основі — ідея басейну.
«Від початку в мене в голові була блакитна смуга, як на постері до вистави. На фоні якої й відбувалася дія. Ця ідея переросла в басейн. І це дуже співзвучно Давній Греції, в якій панував культ тіла та спорту», — пояснює режисер.
Акторський склад вистави: Олександр Піскунов, Анастасія Пустовіт, Марина Клімова, Антон Вахліовський, Владислав Писаренко, Дмитро Соловйов, Катерина Качан, Костянтин Кириленко, Анастасія Іванюк, Олена Бушевська, Максим Девізоров, Анастасія Глущак, Максим Рягін, Андрій Поліщук, Олексій Доричевський, Анастасія Король, Христя Люба, Гліб Клименко, Тетяна Круліковська, Світлана Орліченко, Олег Стефан, Сергій Кияшко.
«Одіссею, повертайся додому», епопея очікування за мотивами поеми Гомера
Коли: 11 та 16 листопада о 19:00
Де: Театр драми і комедії на лівому березі, пр. Броварський, 25 (м. Лівобережна)
Вартість квитків: 100-500 грн.
Вистава стала однією з переможців конкурсу Департаменту культури КМДА з відбору мистецьких продуктів.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua