Міську театральну премію «Київська пектораль» засновано за ініціативою Київського міського відділення Національної спілки театральних діячів України у 1992 році та за підтримки Головного управління культури Київської міської державної адміністрації. Премія присуджується щорічно, за підсумками календарного року, що минув.
Театральна премія «Київська пектораль» стала першою в Україні і на теренах СНД професійною театральною премією. Це визнання і вшанування кращих акторів, режисерів, представників інших творчих професій, пов’язаних з театральним мистецтвом.
Переможців оголосять в Міжнародний день театру, 27 березня 2020 року.
Номінанти театральної премії «Київська пектораль» 2019.
«За кращу драматичну виставу»
1. За мотивами драми-феєрії Лесі Українки «VERBA», режисер-постановник Сергій Маслобойщиков (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
2. Андрій Курков «Сірі бджоли», режисер-постановник Віталій Малахов (Київський академічний драматичний театр на Подолі).
3. Кшиштоф Бізьо «Токсини», режисер-постановник Олексій Лісовець (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра).
«За кращу музичну виставу»
1. Ендрю Ліппа «Сімейка Аддамсів», режисер-постановник Кестутіс Стасіс Якштас (Литва) (Київський національний академічний театр оперети).
2. Гаетано Доніцетті «VIVA LA MAMMA (Нехай живе мама!), або ТЕАТРАЛЬНІ ПОРЯДКИ ТА БЕЗЛАД», режисер-постановник – Віталій Пальчиков (Київський академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва).
3. Михайло Коцюбинський «Тіні забутих предків», режисер-постановник Тетяна Матасова (Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня»).
«За кращу дитячу виставу»
1. Євген Огородній за Отфрідом Пройслером «Маленька Баба-Яга», режисери Євген Огородній та Ігор Федірко (Київський академічний театр ляльок).
2. Ганс Крістіан Андерсен «Снігова королева», режисер-постановник – Давид Петросян (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
3. Оксана Дмітрієва за казками Сергія Козлова «Казка для маленького зайчика», режисер Оксана Дмітрієва (Київський академічний театр ляльок).
«За кращу камерну виставу (виставу малої сцени)»
1. Панас Мирний «Лимерівна», режисер-постановник Іван Уривський (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
2. Вільям Шекспір «Гамлет», режисери – Ольга Ларіна та Денис Мартинов (Київський академічний театр на Печерську).
3. Ніколас Байєр «Інцидент», режисер-постановник з.а. України Наталія Кудрявцева (Київський академічний театр юного глядача на Липках).
«За кращу режисерську роботу»
1. Раду Поклітару, балет за мотивами повісті Миколи Гоголя «ВІЙ» (Академічний театр «Київ Модерн-балет»).
2. Іван Уривський, вистава за Панасом Мирним «Лимерівна» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
3. Кестутіс Стасіс Якштас (Литва), Ендрю Ліппа «Сімейка Аддамсів» (Київський національний академічний театр оперети).
«За краще виконання чоловічої ролі»
1. Богдан Бенюк – роль Сергійовича, у виставі за Андрієм Курковим «Сірі бджоли» (Київський академічний драматичний театр на Подолі).
2. Ілля Мірошніченко – роль Хоми Брута у балеті за мотивами повісті Миколи Гоголя «ВІЙ» (Академічний театр «Київ Модерн-балет»).
3. Роман Халаімов – роль Олександра Тарасовича Аметистова, адміністратора у виставі за Михайлом Булгаковим «Зойчина квартира» (Київський академічний драматичний театр на Подолі).
«За краще виконання жіночої ролі»
1. Оксана Прасолова – роль Мортиції Аддамс, у виставі Ендрю Ліппа «Сімейка Аддамсів» (Київський національний академічний театр оперети).
2. Марина Кошкіна – роль Наталі, у виставі за Панасом Мирним «Лимерівна» (Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка).
3. Людмила Шпиталева – роль «А», у виставі за мотивами п’єси Едварда Олбі «Три високі жінки» (Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір’я»).
«За краще виконання чоловічої ролі другого плану»
1. Іван Шаран, за роль Юнія Брута, у виставі Вільям Шекспір «Коріолан» (Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка).
2. Дмитро Олійник – ролі Батька та Молодого хлопця, у виставі за Кшиштофом Бізьо «Токсини» (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра).
3. Костянтин Костишин – роль Калеві, у виставі за п'єсою «Людяна людина» Сіркку Пелтоли «Гарантія 2 роки» (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра).
«За краще виконання жіночої ролі другого плану»
1. Оксана Жданова – роль Онуки, у виставі за п'єсою «Людяна людина» Сіркку Пелтоли «Гарантія 2 роки» (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра).
2. Лариса Трояновська – роль Манюшки, покоївки Зої, у виставі за Михайлом Булгаковим «Зойчина квартира» (Київський академічний драматичний театр на Подолі).
3. Юлія Першута – роль Гертруди, у виставі за Вільямом Шекспіром «Гамлет» (Київський академічний театр на Печерську).
«За кращу сценографію»
1. Сергій Маслобойщиков, у виставі за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «VERBA» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
2. Петро Богомазов, у виставі за Панасом Мирним «Лимерівна» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
3. Гінтарас Макаревічус, у виставі Ендрю Ліппа «Сімейка Аддамсів» (Київський національний академічний театр оперети).
«За краще пластичне вирішення вистави»
1. Лібрето, хореографія, постановка Раду Поклітару у балеті за мотивами повісті Миколи Гоголя «ВІЙ» (Академічний театр «Київ Модерн-балет»).
2. Режисер з пластики Віктор Литвинов, у виставі за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «VERBA» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
3. Балетмейстер-постановник Дайнюс Бервінгіс, у виставі Ендрю Ліппа «Сімейка Аддамсів» (Київський національний академічний театр оперети).
«За кращий акторський дебют»
1. Катерина Алєксєєва – роль Жанни д’Арк, у виставі «Біла ворона» (Київський національний академічний театр оперети).
2. Артем Пльондер – за низку ролей (студент училища культури Вітя, стиліст/візажист/модель Маркус Модел, оператор/відео-інженер Іван, стриптизер/він же студент Андрюша), у виставі за Татусем Бо і Русланом Горовим «Бери од жизні всьо» (Київський академічний театр «Золоті Ворота»).
3. Олександр Кірік – роль Івана, у виставі за Михайлом Коцюбинським «Тіні забутих предків» (Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня»).
«За кращий режисерський дебют»
1. Анна Турло, вистава за мотивами нарисів Ольги Кобилянської та Лесі Українки «Точка зору» (Український малий драматичний театр).
2. Яна Ушпік, вистава за сценарієм фільму «Осіння соната» Інгмара Бергмана «Твоя дочка, Єва» (Мистецько-концертний центр ім. І. Козловського Київського національного академічного театру оперети).
3. Тетяна Матасова, вистава за Михайлом Коцюбинським «Тіні забутих предків» (Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня»).
Нагадуємо, що «Київська пектораль» – це премія України в галузі театрального мистецтва, заснована 1992 року Спілкою театральних діячів України та Головним управлінням культури міста Києва. Безпосередніми засновниками «Київської Пекторалі» були Микола Губенков, Микола Рушковський та Тімур Ібраімов. За традицією церемонія нагородження приурочена до святкування Міжнародного дня театру та присуджується за підсумками минулого календарного року.
Щорічно розглядаються претенденти на премію у 14-ти основних номінаціях. Окрім цього, існують три номінації, лауреатів яких визначає Оргкомітет, а саме: «За вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва», «Подія року», «Спеціальна премія».
Вперше «Київську пектораль» було вручено 27 березня 1993 року. Відтоді премія щорічно вручається, як правило, саме у цей день або близьку дату до Міжнародного дня театру. За двадцять чотири роки існування премії більш як 200 імен було занесено у списки її лауреатів. Лауреатами Театральної премії «Київська пектораль» свого часу стали: Богдан Ступка, Ада Роговцева. Богдан Бенюк, Анатолій Хостікоєв, Олексій Богданович, Валерія Заклунна, Євгенія Мірошніченко та багато інших видатних митців сцени.
Щорічно розглядаються претенденти на премію у 14-ти основних номінаціях, а саме: «За кращу драматичну виставу», «За кращу музичну виставу», «За кращу дитячу виставу», «За кращу камерну виставу (виставу малої сцени)», «За кращу режисерську роботу», «За краще виконання чоловічої ролі», «За краще виконання жіночої ролі», «За краще виконання чоловічої ролі другого плану», «За краще виконання жіночої ролі другого плану», «За кращу сценографію», «За кращу музичну концепцію вистави», «За краще пластичне вирішення вистави», «За кращий акторський дебют», «За кращий режисерський дебют». Окрім цього, існують три номінації, лауреатів яких визначає Оргкомітет, а саме: «За вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва» та «Подія року». У 2016 році запроваджено нову, 17-ту номінацію – «Спеціальна премія», яка вручається окремому театральному діячеві (митцю) або театральному колективу за особливий творчий здобуток.
Номінанти та лауреати в основних 14-ти номінаціях премії визначаються на підставі висновків експертів, яких запрошує Оргкомітет за рейтинговими пропозиціями театрів. Це – фахівці театральної справи, обов‘язком яких є перегляд і професійна оцінка прем‘єр, що відбулися у театрах міста протягом календарного року, що минув.
Використання матеріалів сайту лише з активним посиланням на vechirniy.kyiv.ua
Sourse: vechirniy.kyiv.ua