Авторська ексрусія Антоніни Кізлової у Києво-Печерській алврі. Фото: НЗ Києво-Печесрька лавра? Facebook
Про шлях прочан від кінця XVIII до початку ХХ століття, про історію ікон та реліквій, про традиції Лаври, які поширились у світовому православ’ї, можна дізнатись під час екскурсій.
Києво-Печерська лавра стає відкритішою для всіх українців. У Національному заповіднику пропонують щотижня насичені пізнавальні програми. Вони розраховані на всі покоління і мають дати уявлення людям про те, якою цінністю володіє Україна.
Антоніна Кізлова під час лекції-екскурсії «Велика Печерська церква очима прочанина».
Щоб бути обізнаним в історії українського православ’я та його внеску у загальносвітове, в Лаврі нині пропонують нові екскурсії з науковцями. Відчути подих історії, побачити на власні очі ікони, реліквії, видання, надихнутись атмосферою святого місця — все це є метою команди Заповідника.
Відвідувачі Успенського собору під час лекції-екскурсії.
Про одну з авторських екскурсій докторки історичних наук Антоніни Кізлової розповіли ті, хто її відвідав.
«Мандрувати у часі можна тут і зараз. У цьому переконалися учасники лекції-подорожі „Велика Печерська церква очима прочанина“. Слухачі „пройшли“ шлях паломників кінця XVIII — початку ХХ ст., які прямували до Успенського собору, щоби побачити чудотворну ікону Успіння Пресвятої Богородиці та інші святині, й помолитися», — розповіли у соцмережах науковці.
Екскурсанти змогли відчути себе прочанами різних історичних періодів.
Авторка лекції — докторка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу історії та археології заповідника Антоніна Кізлова — дала учасникам змогу приміряти на себе різні ролі.
Можна побути прочанином, що прийшов до собору поодинці та спізнився на службу, потрапивши до вщерть заповненого храму. А є й варіант побути представниками групи «екстраординарних» (привілейованих) відвідувачів, які прибули в «неурочний» час та, навпаки, були у соборі самі.
Учасники лекції дізнаються цілу низку цікавих фактів:
- які ікони та реліквії приваблювали прочан в Успенському соборі;
- як регулювався доступ до них та історії, пов’язані з цим;
- які традиції пов’язані з головною святинею Лаври — образом Успіння Пресвятої Богородиці;
- які з цих традицій поширилися в межах світового православ’я.
Мандрівники побачили копії архівних фото величної ікони Успіння Богородиці, а також креслення-реконструкцію механізму (автор — А. С. Кізлов), який спускав образ до вірян з-понад царських врат.
Антоніна Кізлова поділилася розповідями про захоплюючі знахідки, про подарунки прочан чудотворній іконі. Екскурсанти дізнались, зокрема, про «приноси» та «привіски», про несвяті наміри злодіїв і захист святині, а також про внесок інженерів у вшанування святині.
Слухачі висловлювали власні версії подій, як найактивніший учасник, один з екскурсантів, Михайло, отримав перший примірник книги «Велика історія Великої церкви».
У заході також взяли участь лектори-екскурсоводи Національного заповідника Києво-Печерська лавра.
Читайте також за темою:
“Патріарх Варфоломій заявив, що перегляду надання автокефалії Церкві України не буде. ФОТО». Він ще раз наголосив на тому, що “ надання автокефалії Церкві України з її 44 мільйонами людей було в рамках прав і обов’язку служіння Вселенського Патріархату».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua