Нинішнього року «червоних дипломів» випускники вже не отримають Фото з архіву «Вечірнього Києва»
Цього року випускники-відмінники вищих навчальних закладів «червоних дипломів» вже не отримають. Однак у Міністерстві освіти і науки України придумали, як тепер потенційний роботодавець відрізнятиме сумлінного колишнього студента від «двієчника».
З січня 2021року в Україні вступили в силу зміни по оформленню дипломів після закінчення вищих навчальних закладів. Відтепер випускникам видаватимуть дипломи без відзнаки. Тобто, починаючи вже з цього року, «червоних дипломів» більше не буде. А що ж замість них отримають відмінники навчання
Як відзначатимуть відмінників
Заклади вищої освіти можуть вказувати інформацію про особливі досягнення випускників в додатку до диплома, а також самі встановлювати вимоги до присудження відзнаки. Таку інформацію повідомила пресслужба Міністерства освіти та науки України.
«Інформацію про особливі досягнення випускника заклад вищої освіти може зазначати в додатку до диплома європейського зразка в шостому розділі „Додаткова інформація“. Вимоги до присудження відзнаки також визначають ЗВО самостійно», — йдеться у повідомленні.
Які видаватимуть документи про вищу освіту
У МОН нагадали, що законом «Про вищу освіту» встановлено такі види документів про вищу освіту (наукові ступені) за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва; диплом доктора наук.
Також у МОН затвердили форми додатку до диплому європейського зразка та зразок академічної довідки і нові форми для дипломів доктора філософії, доктора мистецтв і доктора наук.
В дипломах спеціаліста та молодшого спеціаліста у графі «ступінь вищої освіти» зазначатиметься освітньо-кваліфікаційний рівень.
У дипломах молодшого бакалавра, бакалавра або магістра, які отримуватимуть випускники без громадянства, додатково зазначатиметься рік вступу та повна назва навчального закладу, до якого студент вступив на початку навчання в Україні.
Як реагують кияни на нововведення
Реакція киян на нововедення різна. Дехто вважає – МОН робить правильно, оскільки «червоні дипломи» це — спадок з радянського минулого. Інші вважають, що це була гідна відзнака для сумлінних студентів.
Наприклад, Марина Калініна, доцент кафедри реклами та зв’язків з громадськістю Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, переконана, що в «червоних дипломах» вже немає сенсу.
«Я давно мріяла, щоб скасували „червоні дипломи“. І ось нарешті це сталося. Поясню чому. Українська вища освіта базується на Болонській системі. Одне з ключових її положень — набір балів. Отже „червоний диплом“ — це бали. Бали не завжди говорять про знання. Можна частіше відповідати і набирати бали тільки активністю. Є таке поняття „активна трійка“: начебто щось роблю, багато роблю, але погано… До того ж, раніше „червоний диплом“ хоча б був підкріплений пільгами при працевлаштуванні. Зараз їх немає. Тому сенс в такому дипломі відпадає», — вважає Марина Калініна.
«Звичайно відмінили. Бо самі ніколи в руках не тримали „червоного диплома“. І не хочуть, щоб в Україні були розумніші за них. Ще й додатки треба відмінити, щоб ніхто ніколи не дізнався — хто з якими здібностями закінчив навчальний заклад», — переконана мати сина-студента киянка Ольга Трегубенко.
«І хоч „червоний диплом“ нікому особливо в житті не допоміг, але мотивація добре навчатися була», — вважає педагог Світлана Нестерова.
«Червоний диплом» нерідко мав корупційну складову — коли за високу оцінку або можливість перескласти іспит потрібно було «віддячити» викладача», — Вадим Осипов, недавній випускник ЗВО.
На думку народного депутата Олександра Юрченка, скасування так званого «червоного диплому», по суті — знищення відзнаки за гарне навчання для дітей, якою пишалися їхні батьки, діди і бабусі.
«На психологічному рівні це — нехтування всіма стараннями дітей, які впродовж всього навчального процесу намагалися відповідати найвищому рівню поведінки та дисциплінованості (що неодмінно позитивно відобразилося на їхніх навичках, які вони би використовували в майбутньому), щоб отримати повагу у батьків і однолітків та мати суттєву перевагу для отримання престижної роботи, може негативно відобразитися на майбутньому нації та нових можливостях розвитку України», — переконаний Олександр Юрченко.
Тому, як повідомляє народний депутат, на сьогодні документ перебуває на експертизі у Мін’юсті і ще допрацьовується.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua