Церква Святого Миколая на Аскольдовій могилі
Сьогодні православні та греко-католики відзначають День Святого Миколая Чудотворця. Це один із найбільш шанованих українцями Святих. У цьому легко переконатися, коли подивитися на кількість храмів різних конфесій, які названі на честь Миколая (Миколи) Мирлікійського. Навіть у Києві чимало таких церков. «Вечірній Київ» нагадує про 5 із них.
Набережно-Микільська церква
Церква була зведена впродовж 1772-1775 років
Церква Миколи Чудотворця Набережного розташована на розі вулиць Григорія Сковороди і Почайнинської. Споруджена за проєктом Івана Григоровича-Барського у 1772—1775 роках у стилі українського бароко.
Згідно з народним повір’ям, давній храм на честь Святого Миколая був зведений на цьому місці ще у XI столітті. Київська легенда про порятунок немовляти Святим Миколаєм є одним із найперших переказів про чуда Святителя, що з’явилися в Київській Русі в кінці ХІ – на початку ХІІ ст. У пам’ять про цю подію на Русі було навіть запроваджене окреме церковне свято. Молоде подружжя поверталося з Вишгорода до Києва з прощі, де вони поклонилися мощам невинно убієнних святих князів Бориса та Гліба. Прочани плили човном по Дніпру. Жінка зморена важкою липневою спекою задрімала та впустила хлопчика у воду. Тіло дитини зникло без сліду. Наступного ранку мати хлопчика прийшла до храму Святої Софії, щоб перед образом Святого Миколая помолитися за своє дитя. Жінка побачила, що перед іконою Чудотворця лежала її дитина. Ціла, неушкоджена, лише хлопчик був мокрий, наче його щойно-таки витягли з води…
Церква Миколи Набережного була єдиним київським храмом, де богослужіння не припинялися в радянські часи аж до 1960 року. У 1992 році тут відновилися богослужіння.
Храм святого Миколи Чудотворця (церква Миколи Притиска)
Одна із найдавніших споруд Подолу
Храм зведено наприкінці XVII ст. на місці старої дерев’яної церкви. Є однією із найдавніших споруд Подолу (будівництво датувалось 1631 р.).
Є дві версії походження назви церкви. За першою, на «притыке» — дніпровському причалі для човнів і торгових суден – стояла ікона Святого Миколи, а перед нею – карнавка для збирання коштів на будівництво храму на честь цього святого. За другою версією, назва церкви пов`язана з курйозним випадком: грабіжник, який однієї ночі заліз до церкви, був притиснутий іконою Святого Миколи, що зірвалася з кріплення. Цю подію визнали чудодійною, і ікону, а потім і церкву стали називати Миколи Притиска.
Просторова орієнтація храму не збігається з сусідніми будівлями не лише через православну традицію ставити храм вівтарем на схід, але й нагадує про колишнє планування вулиць міста, до пожежі 1811 року. Так, «будинок Петра I», «будинок Мазепи», храм Миколи Набережного також стоять «кособіч» до сітки сучасних вулиць.
Поблизу храму є Притисько-Микільська вулиця, що отримала назву від назви храму.
Церква Миколи Чудотворця на воді
Один із «наймолодних» київських храмів
Церква Миколи Чудотворця біля Набережно-Хрещатицької вулиці у Києві — перший та поки що єдиний храм в Україні, розташований безпосередньо в акваторії. Відомий як храм «на воді». За легендою Церква Миколи Чудотворця зараз знаходиться саме на тому місці, де хрестили киян. Завдяки чудовому розташуванню уже стала однією із «візитівок» столиці.
Споруджена у 2003-2004 роках. Автори проєкту — Юрій Лосицький, Олена Мирошніченко. В архітектурно-просторовому вирішенні застосовано мотиви «стовпових» храмів доби українського бароко.
Одна з основних визначних пам’яток церкви — ікона святого Миколая з часткою мощів чудотворця подарована Блаженнішим митрополитом Володимиром.
Церква святого Миколая Мирликійського (на Аскольдовій могилі)
Невеличка церква на Аскольдовй могилі оповита легендами
За переказами перший храм збудували на могилі першого християнського мученика України-Русі князя Аскольда на честь його небесного покровителя – Святого Миколая. У 971 церкву Святого Миколая зруйнував син Ольги — Святослав. Лише у 990 році князь Володимир знову спорудив тут дерев’яний храм. У 1809 воронезький купець Самійло Мещеряков вирішив увічнити пам’ять своєї дружини, яка померла у Києві та була похована на Аскольдовій могилі. Він замовив Андрієві Меленському проєкт мурованої церкви, яку того ж року і збудували. У 1816 році церкву розписав іконописець Білецький. Тарас Шевченко зобразив її на одній з акварелей.
У 1992 році храм передано релігійній громаді Української греко-католицької церкви У 2016-2017 роках на території Аскольдової могили за кошти парафії Церкви Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі збудована дзвіниця, на якій встановлений 51 дзвін — карильйон.
Костел святого Миколая
«Вмістити» храм в одному кадрі можна тільки з певного ракурсу
Римо-католики вшановують святого Миколая трохи раніше православних — 6 грудня (католики всі свята з постійними датами святкують на 13 днів раніше, враховуючи різницю між юліанським і григоріанським календарем).
Храм побудований у 1899—1909 роках у неоготичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким. У 1936 році церкву святого Миколая закрила більшовицька влада, відтоді вона використовувалася як господарське приміщення. У 1978 за наказом Ради Міністрів Української РСР будівлю костелу віддали Будинку органної музики, для цього в Чехословаччині замовили орган компанії «Rieger-Kloss».
Наразі Церкву Святого Миколая ділять між собою Національний будинок органної та камерної музики України як приміщення для концертів, та парафія Святого Миколая Римо-Католицької Церкви в Україні, яка проводить в ній служби для релігійної громади. Приміщення костелу перебуває в аварійному стані.
Міністерство культури планує до кінця 2023 року реалізувати проєкт будівництва в Києві Будинку музики та перемістити до нього будинок органної та камерної музики.
Фото з zeft.in.ua та відкритих джерел
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua