Ярослава ЗОЛОТЬКО
За адресою вул. М. Омеляновича-Павленка, 3, відбулось урочисте відкритя меморіальної дошки видатному українському перекладачу та лінгвісту Миколі Лукашу.
Саме за цією адресою, у квартирі на 9 поверсі, мешкав мовознавець у 1973-1988 роках. Народився Лукаш 19 грудня 1919 року на Сумщині. Відомо, що Лукаш створював лексичну і фразеологічну картотеку, в якій занотовував слова, які були в українській мові, але в радянські часи були вилучені із вжитку. Він записував, де та від кого він їх почув. Картотека зараз зберігається в Академії наук.
Микола Лукаш володів 23 мовами, включаючи ідиш та циганську. Він переклав понад 1000 видатних творів світової літератури 100 авторів. Найвідоміші – «Фауст» Гете та «Дон Кіхот» Сервантеса.
Автор меморіальної дошки — скульптор Іван Мельничук.
— Чому важлива сьогоднішня подія для покоління, яке живе у часи війни? Коли задають питання, чому наша нація послаблена, завжди згадуєш плеяду імен, які замовчувались для нас у часи Радянського Союзу. Плеяду імен знищених зарано. Українці — ослаблена нація, в якої пам’ять викорчувано. Тому сьогодні мені хочеться сказати слова вдячності кожному, хто долучився до відкриття дошки Миколі Лукашу, — зазначила на заході голова Київської організації НСПУ (Національної спілки письменників України) Марія Морозенко.
Заступник голови Печерської РДА Анатолій Невмержицький взяв участь у відкритті меморіальної дошки.
Помер Микола Лукаш 29 серпня 1988 року.
Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua