Місто не залишить киян із проблемних будинків без опалення, але попереджає про небезпеку

Катерина НОВОСВІТНЯ

На початку 2000-х років багато забудовників почали масово зводити індивідуальні газові котельні на дахах у розрахунку на один чи більше будинків, або розміщувати їх у сусідніх комерційних об’єктах.

Це було припустимо, поки у жителів не почалися проблеми з тарифами, ціна на газ стрімко зростала, і опалення  відповідно подорожчало. Обладнання, розраховане на 10-12 років суворої  регламентної експлуатації та профілактики, яку приватні обслуговуючі компанії не виконували, зносилося і вийшло з ладу – вичерпався їх ресурс. Все частіше приватні ЖЕДи відмовляються обслуговувати такі котельні та і самі будинки теж. Проблеми переходять до співвласників будинків – мешканців.

Перед початком нового опалювального сезону 2020/2021 проблеми з індивідуальними газовими котельними у Києві мають декілька житлових комплексів та будинків. Експерти вважають, що мешканці таких будинків з кожним роком все більше і більше звертатимуться до місцевих органів самоврядування…

Через несправні дахові  котельні мешканці можуть замерзнути взимку

Владі столиці, за нинішніх законодавчих умов, вже доводиться активно допомагати співвласникам багатоквартирних будинків, де опалювальний сезон на межі зриву. Департамент житлово-комунальної інфраструктури КМДА розглянув проблеми у будинку на 85 квартир на вул. Колекторній, 3, та у будинках на вулиці Кудрявській, 13-19, що функціонують як ОСББ «Кудрявський». Тут котельня забезпечує теплом загалом 8 житлових будинків, дитсадок та кілька відомств.

Як повідомив директор Департаменту Дмитро Науменко, для жителів з Колекторної вдалося поки знайти вихід: «За ремонт дахової газової котельні, який минулої зими проводила компанія «Ідеал Енерджі Сістем», мешканцям підготують та нададуть акт виконаних робіт з підготовки до минулого опалювального сезону і розстрочать виплати за ці роботи на 2 роки. Жителі мають прийняти рішення і виплатити 140 тисяч гривень за ремонт котла». Проте це старі борги. А до холодів, що насуваються, котельню потрібно заново ремонтувати, тому що вона повністю вийшла з ладу. Для консультацій та на допомогу викликали спеціалістів КП «Київтеплоенерго». Вони ретельно оглянули пошкоджену котельню на Колекторній  і Кудрявській, та й зробили свій висновок.

У Департаменті наказали компаніям, що обслуговують ці житлові споруди, негайно вирішити проблеми для вчасного запуску опалення. Місто готове допомогти в межах своїх повноважень.

На Колекторній чудом не сталося вибуху

За словами спеціалістів КП «Київтеплоенерго», сталося так, що на вулиці Колекторній, 3 один з котлів вийшов з ладу давно і в будинку не було гарячої води, лише опалення. Котельня працювала безконтрольно. Мешканці відбирали гарячу воду з батарей і це призвело до перегріву другого діючого котла. В якийсь момент не спрацював відсікатель газу і стався перегрів вже зменшеної кількості води. Секції котла луснули, окропом залило кілька поверхів. Через некерований автоматикою потік газу міг статися вибух страшної сили.

– Ми перевірили стан вцілілих секцій другого котла. Працюємо над схемою його ремонту. Наша задача: опалювальний сезон будинку має пройти з теплом. Ремонт одного з котлів опалення вирішено провести за кошти міста. Але котел зможе працювати лише на обігрів будинку і не більше одного сезону. Для відновлення теплопостачання споруди нам потрібно замінити 10 секцій. Кожна коштуватиме майже 27 тисяч гривень. Проблема в тому, що в Україні такі не продаються, адже німецька котельня BUDERUS була встановлена давно, і нині вже виробником не випускається. Ця котельня дуже надійна й могла б працювати десятиліттями при правильній експлуатації і догляді. Проте, мешканці відмовилися від послуг Керуючої компанії, практично за установкою ніхто кваліфіковано не слідкував останні 2 роки, –​ говорить заступник начальника РТ-3 КП «Київтеплоенерго» Юрій Вакуляк. – Тепер потрібно шукати нові секції для котельні, або замовляти їх у Німеччині. Ми змонтуємо устаткування для обігріву будинку, але на наступний рік мешканцям треба думати, як, і за які кошти встановити нову сучасну модульну котельню біля їх будинку, а не на даху. Це значно безпечніше. І правильно її експлуатувати.

– На цьому прикладі ми бачимо, що найкращим варіантом для всіх багатоквартирних будинків, де є можливість приєднання до централізованих мереж опалення та гарячого водопостачання, є отримувати послугу централізовано. Це, перш за все – безпека, я  не рекомендую встановлювати індивідуальні котельні на дахах. А централізовані послуги з теплопостачання позбавлять мешканців витрат на купівлю котельні, її монтаж, ремонт, витрати на газ, запчастини, постійне обслуговування кваліфікованими спеціалістами, установку обладнання для пожежогасіння, отримання дозволів на викиди від екологічної інспекції та постійного проходження експертиз у Держкотлонагляді,  – наголосив Юрій Вакуляк.

Хто має платити за котельню на даху

– Згідно чинного законодавства будинок та все інженерне обладнання в ньому, у тому числі й дахова газова котельня – спільне майно співвласників будинку, які зобов’язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан цього майна, – нагадує начальник управління розвитку житлово-комунальної інфраструктури Департаменту житлово-комунального господарства Віра Радченко. – Багато котельних на дахах за «технічними паспортами» вже вичерпали строки експлуатації і мають отримати дозвіл на продовження термінів експлуатації котлів ще на наступні 4 роки. Для цього потрібно за кошти мешканців замовити і провести експертизу, випробування, висновок експертів. І так до тих пір, поки установка і котли будуть вимагати повної заміни через технічні причини. Заміна на нові, швидше за все, потребуватиме перероблення технічного проєкту. Також потрібно проходити регулярну екологічну експертизу викидів шкідливих речовин від спалювання пального.

Витрати на купівлю нової котельні для будинку з 200 квартир з не повним комплектуванням – на 600 кВт починаються від 560 тисяч грн. плюс набір запасних частин, а також засобів димовидалення та пожежогасіння. Крім того, потрібно ще оплачувати за кошт мешканців монтаж та інші роботи.

У Київтеплоенерго підкреслюють, що на таких об’єктах теплопостачання, як дахові котельні, встановлюються складні системи автоматики та пожежогасіння, які потребують грошових вкладень для їхнього належного обслуговування і придбання запчастин. Зазвичай співвласники не в змозі забезпечити належні утримання та експлуатацію дахових котелень, що призводить до зносу і виведення з ладу обладнання. Співвласники втрачають послугу через надмірні видатки на її отримання.

Столичні енергетики запропонували розробити чіткі критерії доцільності будівництва дахових котелень, враховувати інтереси майбутніх мешканців і заздалегідь прогнозувати та оголошувати їм  витрати на утримання такого об’єкта теплопостачання протягом найближчої перспективи (5-6 років), а також – після закінчення гарантійного строку роботи обладнання газових котелень.

Використання матеріалів сайту лише з активним посиланням на vechirniy.kyiv.ua

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *