Вікторія Гребінь
Ситуація із поширенням короновірусу в Україні залишається складною — щодня в країні фіксують понад 10 тисяч нових випадків захворювання. Серед хворих також є діти — попри те, що вважається, що вони не входять до групи ризику, а перебіг захворювання минає у них без ускладнень.
Журналісти сайту «Вечірній Київ» поспілкувалися з директором Міського Центру Громадського Здоров'я, Оленою Лукашевич та дізнавалися, наскільки обґрунтованими є хвилювання батьків, як протікає коронавірус у дітей та чим небезпечний новий дитячий вірус PIMS-TS?
— Пані Олена, наскільки відмінним є перебіг захворювання COVID-19 у дітей від дорослих?
-Відповідно до клінічних та наукових даних перебіг COVID-19 у частини дітей протікає легше ніж у дорослих. Проте, варто бути насторожі: від моменту початку пандемії лікарі та вчені в різних куточках світу почали фіксувати запальний синдром у дітей, які мають або вже перенесли COVID-19. Він супроводжується серйозним ураженням організму в цілому. Його назва — PIMS-TS.
— Що це означає?
— Кілька країн, які постраждали від пандемії коронавірусу (COVID-19), повідомили про випадки дітей, які були госпіталізовані в реанімацію через рідкісний дитячий запальний мультисистемний синдром (PIMS). Наявні ознаки та симптоми є поєднанням ознак хвороби Кавасакі (KD) та синдрому токсичного шоку (TSS) і характеризуються, серед іншого, лихоманкою, болями в животі та ураженням серця. Була висловлена гіпотеза про можливу тимчасову асоціацію з інфекцією SARS-COV-2, оскільки деякі діти, яких тестували на SARS-CoV-2, були позитивними. Тому лікарі мають бути обізнані щодо його ознак, а батьки /опікуни – уважно спостерігати за дитиною в разі позитивного ПЛР і в разі будь-яких проблем зі здоров’ям – звертатись до педіатра чи сімейного лікаря.
Як вберегти дитину від коронавірусу?
Експерт з центру громадського здоров'я наголошує, що всі протиепідемічні заходи, які передбачені для дорослих — обов’язкові й для дітей. При цьому є певні особливості. Наприклад, відповідно до постанов №50 від Головного державного санітарного лікаря (щодо протиепідемічних заходів в закладах освіти) зауважено, що дітям до 9 років (1-4 клас) можна пересуватись в приміщеннях без масок чи респіратора.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ та UNICEF діти дитсадкового віку та початкової школи можуть не використовувати маски.
-Маску варто застосовувати коли людина може свідомо нею користуватись. Тобто: правильно носити (на носі), не торкатись до неї, не облизувати її, відчувати коли вона промокне та змінити, тощо — пояснює лікар.
Крім цього, експерт додає, що важливо нагадувати дитині про те, що потрібно мити руки не менше 20 секунд, користуватись антисептиком, уникати тісного контакту з хворими на застуду. Кашляти або чхати в носову хустку або лікоть та тримати руки якомога далі від рота, носа, очей. Також, ні в якому разі не плюватися один на одного.
Чи доцільно зараз робити щеплення дітям відповідно до календарних щеплень?
-100%.Відповідь є однозначною – так, вакцинуватись зараз доцільно. Хвороби не відступають та не сплять. Відповідно до Наказу МОЗ №2070, виданого в листопаді 2019 року, зазначено: контакт з інфекційним хворим чи карантинні заходи не є протипоказанням для вакцинації, — наголошує Олена Лукашевич.
Чи допоможе адаптивний карантин стримати коронавірус?
-На сьогодні епідеміологічна ситуація складається таким чином, що будь-які варіанти адаптивного карантину (такі як карантин вихідного дня, скасування планових операцій і т.п.) вже не відповідають нашій ситуації. Аналізуючи завантаженість закладів охорони здоров’я, рівень захворювання медичних працівників — ситуація виходить з-під контролю в країні в цілому. Система тестування не витримує і до кінця не відображає поточну ситуацію. Тому, на жаль, адаптивний карантин не дозволить отримати очікуваний результат. Інші країни переходять до жорсткішого карантину в якому вже були українці весною. На разі більшість країн, зокрема Європи, знову вводять жорсткий карантин, — підсумовує Олена Лукашевич.
Читай «Вечірку» в Telegram та Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua