Жертви домашнього насильства: де у Києві шукати допомоги

Ярослава ЗОЛОТЬКО

На початку грудня в Україні проходила кампанія «16 днів проти насильства». За статистикою, кожна четверта-п'ята сім'я в Україні страждає від сімейного насильства. Воно може бути як фізичним, так і психологічним чи економічним.

Найскладніші ситуації в родинах, де є маленька дитина. Жінка стає повністю залежною від матеріального забезпечення чоловіка, при цьому часто голову родини дратує, що увага, яка належала йому, переключається на немовля, це спричиняє сварки, а іноді й побиття дружини. Якщо в жінки немає своєї житлової площі, то йти їй нікуди. Знімати ж щось не дає можливості відсутність постійного доходу.

На половині шляху

В одному з багатоповерхових будинків Києва працює соціальна квартира для вагітних жінок та молодих матерів з дітьми.

– Тут можуть жити шість жінок та семеро дітей. Досить часто виникає ситуація, коли жінка буквально в капцях з немовлям на руках опиняється на вулиці. У багатьох з них навіть немає документів. У нас був випадок, коли жінка повернулася з пологового будинку, а замки змінено, – розповідає Ірина Білоголовко, менеджер соціальної квартири для вагітних жінок та матерів з дітьми раннього віку в складних життєвих обставинах Міжнародного благодійного фонду «Українська фундація суспільного здоров'я».

Тут немає жодних вивісок, а потрапляючи до неї, жінки підписують угоду про нерозголошення адреси. Все – для безпеки жінок, які постраждали від насильства з боку своїх чоловіків чи співмешканців.

Квартира була створена у 2013 році Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація суспільного здоров'я» у співпраці з Київською міською владою, благодійниками. Фінансується частково благодійними фондами, а частково – за програмою «Київ, сім'я, столиця» з міського бюджету.

Квартира повністю укомплектована та придатна до проживання – пральна машинка, холодильник, мікрохвильовка. Жінок з дітьми забезпечують їжею та засобами гігієни. Проживати в квартирі жінки можуть упродовж 90 днів. У цей час з ними працює мультидисциплінарна команда – юрист, психолог, соціальний працівник.

– Ми оцінюємо проблему та що потрібно, щоб із неї вийти, які ресурси є у клієнта, яку допомогу ми можемо надати, – пояснює Ірина Білоголовко.

Наприклад, потрібно оформити матеріальну допомогу по догляду за дитиною. Або знайти місце в садочку для дитини, а для жінки – роботу. Для багатьох соціальна квартира стає тимчасовим прихистком, який дає можливість перепочити та віднайти в собі сили почати все заново.

Проте буває й так, що, поживши у соціальній квартирі, жінка повертається до кривдника. Таких, за словами пані Ірини, близько 30%.

– У таких випадках ми говоримо про ризик, про те, що робити, якщо буде повторення, створюємо індивідуальний план безпеки. Проте рішення приймає клієнтка, – говорить Ірина.

Закон на боці жертви

За останній рік українське законодавство наблизилося до європейського. У поліцейських, які приїздять на виклик про скоєння домашнього насильства, з'явився новий інструмент – «терміновий обмежувальний припис». Він забороняє, наприклад, чоловікові, який скоїв насильство над жінкою, наближатися до неї протягом 10 днів. Навіть якщо квартира його, то постраждала жінка з дитиною можуть протягом цього терміну там мешкати; він же має звільнити на цей час помешкання. Звичайно, права власності його ніхто не позбавляє. Цей час необхідний для того, щоб жінка мала змогу підшукати собі інше житло або звернутися за фаховою допомогою.

Як розпізнати насильника

Не було б так багато нещасливих родин, якби з самого початку можна було спрогнозувати, що цей чоловік стане кривдником. Звичайно, з гарантією 100% це неможливо зробити. Але є певні «дзвіночки», які вкажуть на ризик.

Ірина Білоголовко називає їх:

— постійний контроль та порушення особистих кордонів (читає смс; влаштовує допит, де була);

— залежність від хімічних речовин;

— певні стосунки в родині нареченого.

– Якщо в родині, де росла людина, є насильство, то з неї виросте або жертва, або агресор, – додає пані Ірина.

Історія Наталії

В одній з кімнат соціальної квартири проживає молода жінка Наталія з маленьким синочком Ванею. У соціальній квартирі вони знайшли собі прихисток місяць тому. Чоловік, з яким проживала Наталія, – наркозалежний. Перебуваючи під кайфом, він не лише бив жінку, а й душив та катував праскою. Щоразу після побиття він обіцяв, що більше такого не повториться. Одного разу синці жінки побачила подруга, яка й порадила звернутися до центру соціальних служб. Зробивши це, Наталія отримала прихисток у соціальній квартирі. Наталія не має батьків та житла у Києві. Коло друзів наркозалежний чоловік також звузив, а ті, що залишилися, боялися допомогати жінці. Зараз Наталія змінила номер телефону і шукає місце в садочку для Вані. У планах – виходити на роботу та орендувати кімнату. За фахом Наталія юрист.

Наразі соціальна квартира, де мешкають жертви насильства, потребує оновлення меблів. Ті, хто має бажання допомогти, можуть зв'язатись з Фондом та запропонувати свою допомогу. 

Жінок, які потерпають від домашнього насильства, закликають не терпіти та не мовчати, а викликати поліцію. Контакти Центру «Право на здоров'я», де нададуть допомогу: (044) 223-71-65. Також можна отримати її у Київському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей, молоді за адресою вулиця Олександра Довженка, 2, 11 кімната.

Використання матеріалів сайту лише з активним посиланням на vechirniy.kyiv.ua

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *