Ярослава ЗОЛОТЬКО
ГО “Фундація Регіональних Ініціатив” провела форум-театр Pro Pravo. Під час заходу учасники розігрували сценки, в яких порушуються права людини.
Таким чином, всі учасники змогли відчути на собі роль або аб’юзера, або жертви. Після розігрування сценки ситуацію коментує спікер-експерт.
— Такий захід вже проводився рік тому. Ми цього року вирішили його повторити, але вже з іншими темами. Обирали ті, що актуально на даний момент. Такі заходи є важливими, адже в щоденному житті можна стикнутися з такими ситуаціями, — розповідає Ліза Сухіна, організатор заходу.
У першій сценці розігрувалася ситуація, коли17-річна дівчина зізналась мамі, що вона закохана в свою подругу і у планах має створити з неї одностатеву сім’ю. Жінка про це і чути не хоче. Натомість батьки дівчини-партнерки всіляко підтримують її та намагаються зрозуміти свою дитину. У сценці піднімається питання, що робити батькам в такому випадку.
Інша сценка розповідає про домашнє насильство. Анна та Андрій мають трьох дітей. Анна ніде не працює, освіту покинула за бажанням чоловіка і повністю залежить від нього фінансово. Чоловік контролює всі витрати і намагається заборонити дружині спілкуватись з подругами. Поки чоловік у відряджені, жінка зустрічається з подругою, яка запросила її на день народження. Андрій повертається додому раніше і бачить, що дружини нема. Анна вертається, Андрій влаштовує скандал та б’є її. На ранок дарує троянди та говорить: «Вибач, я погарячкував, але ти сама винна».
Експерт правозахисної організації Amnesty International Дзвенеслава Щерба коментує ситуацію з гендерним насильством в Україні:
— Для України це проблема є доволі гострою. Лише у Києві за січень було зафіксовано понад 3 тисячі звернень з цього питання. Часто постраждалим складно себе захистити. Хоча в нас існують відповідні закони, проте важко довести. Сьогоднішню сценку я писала виходячи з реальних історій жінок, які постраждали від насильства. В таких ситуаціях важливо не мовчати, а шукати допомоги. Часто такі жінки залякані. Потрібно шукати допомогу в правоохоронних органах, соціальних службах, у друзів.
За словами правозахисниці, після агресії як правило, чоловік вибачається, дарує квіти, а потім все повторюється. Це коло насильства.
На сьогодні в Україні досі не ратифікована Стамбульська конвенція. На думку правозахисників, вона могла б допомогти на законодавчому рівні захистити жертв насильства.
У третій сцені розповідається про долю ВІЛ-інфікованого хлопця, над яким знущаються однокласники. Обговорюється проблема, як в цій ситуації поводитися та захищати свої права.
Організатори заходу підкреслюють, що це невигадані проблеми, і з ними може стикнутись кожен з нас. Тому, щоб відстоювати свої права, їх перш за все потрібно знати.
Важливі новини та перевірена інформація в Telegram і Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua