Чому в Києві брудне повітря і як від цього захиститися

Інна БІРЮКОВА

Киянин  Максим Кубченко розповів нам таку історію.

«У вихідний день ми вирішили з сім’єю піти до парку погуляти, щоб подихати свіжим повітрям. І яким було наше неприємне здивування, коли поміж дерев побачили компанію людей, які розвели багаття і смажили шашлики.

Що цікаво, такі пікніки були чи не через кожні 20 метрів. В парку з усіх боків диміло, а от поліціянтів, котрі припинили би це неподобство не було. Я дивуюся з низької культури та свідомості деяких людей: Київ очолює рейтинг міст світу з найбруднішим повітрям, попри це любителі пікніків продовжують задимлювати парки. Раніше в Києві повітря було чистішим. Чому воно сьогодні брудне? І як себе від цього захистити?»

Основні забруднювачі повітря в Києві

На жаль, справді, щороку повітря в Києві стає бруднішим. Наприклад, рівень забруднення повітря за індексом забруднення атмосфери (ІЗА) з 2014 року в місті змінювався в межах від 8,3 до 10,6 у.о. (що є високим рівнем).

За інформацією Міністерства захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України, основним джерелом забруднення є автотранспорт — 85% шкідливих викидів.

Тому відповідь на запитання — чому в Києві раніше було набагато чистіше повітря, ніж сьогодні, проста: раніше в місті було набагато менше автомобілів. Згідно зі статистикою, на сьогодні в Києві зареєстровано 1 млн 250 тис. автомобілів. Щороку реєструється приблизно 170 тис. авто. Середній вік цих машин – 16 років.  Для порівняння, середній вік легкових автомобілів в Європі становить приблизно 8,5 років, а в США — 9,2 року.

Інші 15% забруднювачів повітря припадають на ТЕЦ, промислові підприємства, займання торфовищ, лісові пожежі, розпалювання багаття несвідомими киянами.   

Головна причина ж густого туману, який часто можна спостерігати восени — температурна інверсія. Як пояснив в.о. начальника управління екології і природних ресурсів КМДА Олександр Савченко, це явище – звичне для осінньої пори року і виникає тоді, коли верхні шари атмосфери досить теплі, а приземний шар – холодний. Вертикальна циркуляція повітря сповільнюється і всі продукти життєдіяльності міста не можуть піднятися у верхні шари атмосфери та розсіятися. Попри це, такий смог на забрудненість повітря впливає не суттєво.

Як слідкувати за якістю повітря

Є два різних класи систем моніторингу.

Перший – стаціонарний, який веде спостереження за 20 чинниками. Ця система використовується українськими державними установами. Одна з таких установ — Центральна геофізична лабораторія імені Бориса Срезневського, на сайті якої можна отримати всю необхідну інформацію щодо якості повітря в Києві

Другий клас – системи, створені в недержавних проєктах громадянського суспільства. Це — Eco City, Telegram-бот Індекс якості повітря у Києві та інші. Це системи, над якими працюють волонтери, котрим небайдужа якість повітря. Вони встановлюють датчики для контролю вологості, температури і тиску, концентрації пилу, озону тощо.

До кінця 2020 року в столиці має з`явитися нова сучасна система моніторингу атмосферного повітря, яка вимірюватиме 13 забруднюючих речовин. За інформацією в.о. начальника управління екології і природних ресурсів КМДА Олександра Савченка зараз триває її облаштування.

Перші два стаціонарні пости моніторингу атмосферного повітря будуть встановлені у Дарницькому та Дніпровському районах.

«Роботу з облаштування системи моніторингу атмосферного повітря невипадково розпочали з лівого берега міста. Саме тут відсутні пости державного моніторингу повітря, розташовані промислові підприємства та існує проблема повної відсутності об’єктивних даних про забруднення атмосферного повітря», — підкреслив Олександр Савченко.

Зменшити забруднення повітря може кожен з нас

Зробити повітря чистішим може кожен з нас. Один з кроків розв`язання проблеми забруднення від транспорту – контроль за автомобілем. Якщо ви бачите, що він виділяє чорний дим, значить їздити на ньому не можна. Таке авто не відповідає екологічним нормам. Краще пересісти на громадський транспорт.

Також варто пам`ятати, що законодавством заборонено розпалювати багаття в парках, спалювати сухе листя, палити в лісі (адже саме це найчастіше стає причиною пожеж) та ін.

Наше місто може бути чистішим! Ми всі здатні попіклуватись про стан екології міста — не смітити, намагатись використовувати екологічний транспорт та більше ходити пішки.

Основні принципи захисту від брудного повітря

Щодня відстежуйте рівень забруднення повітря. Якщо рівень забрудненості високий, то краще не виходити на вулицю без особливої ​​потреби. Не відкривайте в такі дні вікна.

Купіть очищувач повітря. Такі прилади (якщо вони якісні) чудово фільтрують повітря. Орієнтуйтеся на фільтри з високою ефективністю поглинання часток. Вони видаляють 99,97% часток в повітрі за розміром понад 0,3 мікрона.

Як і у випадку з очищувачами, в торговій мережі продають величезну кількість різноманітних масок-респіраторів для захисту від забрудненого повітря.

Живі рослини. Рослини не тільки прикрасять ваш будинок, але і чудово захистять його повітря як від зовнішнього потоку, так і від внутрішніх токсичних предметів інтер'єру, побутової хімії, підлогових покриттів. Дослідники NASA склали великий список рослин, які видалять певні токсини з повітря.

Ось деякі з них: Пальма Арека, Драцена облямована, Плющ звичайний, або Плющ в'юнкий, Драцена запашна, Спатифіллум, Хлорофітум.

Важливі новини та перевірена інформація в Telegram і Facebook.

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *