У столиці презентують фільм Лозниці про сталінські репресії

27 листопада у Довженко-Центрі відбудеться київська прем’єра фільму Сергія Лозниці «Процес» (2018). Стрічку представить та проведе обговорення після показу доктор історичних наук Георгій Касьянов.

Світова прем'єра фільму відбулася у 2018 році на 75-му Венеційському міжнародному кінофестивалі, де він брав участь у позаконкурсній програмі. Згодом його показали на екранах найпрестижніших міжнародних кінофестивалів у Карлових Варах, Белграді, Торонто та інших. В Україні фільм вперше глядачі побачили на Одеському МКФ у 2019 році, а 27 листопада його можна буде переглянути у Довженко-Центрі.



«Процес» (2018) – фільм Сергія Лозниці, змонтований з документальної хроніки 1930-х років про сталінські репресії в СРСР. У стрічці показано одну з перших гучних судових справ, сфабрикованих проти технічної інтелігенції того часу – знаменитий процес проти т. зв. «Промислової партії», який відбувся майже 90 років тому в Москві. Підсудні провідні інженери країни визнають сфальшовані звинувачення у спробі державного перевороту та отримують смертний вирок.



Москва, СРСР, 1930 рік. Колонна зала Будинку Рад. Група вископоставлених економістів та інженерів звинувачується у змові з метою державного перевороту проти Радянської влади. Стверджується, що вони уклали таємний пакт з прем'єр-міністром Франції Раймоном Пуанкаре, метою якого є знищення радянської влади та відновлення капіталізму. Всі звинувачення сфабриковані, і обвинувачені змушені визнати злочини, яких вони ніколи не здійснювали. Суд виносить смертні вироки. Унікальні архівні кадри реконструюють одне з перших судових шоу, задуманих Сталіним. Драма реальна, але історія підроблена. Фільм дає безпрецедентне уявлення про витоки смертоносного режиму, який зробив повсякденною реальністю гасло «Брехня – це істина».



– Вивчаючи архівні матеріали, я знайшов абсолютно унікальні зйомки «Процесу Промислової партії», який був зафільмований дуже детально – від початку до кінця, зі звуком. Я вирішив зробити фільм про цю судову справу і дати глядачеві можливість опинитися в СРСР у 1930-му році: побачити та пережити момент, коли запрацювала машина державного терору, створена Сталіним, – згадує режисер Сергій Лозниця. – Фільм водночас є повністю автентичним і правдивим – з точки зору матеріального і документального методу зйомок, а з іншого – повністю фейковим, адже всі учасники процесу свідомо брехали. Єдиний коментар, який я собі дозволив – лише наприкінці фільму. Я мусив прокоментувати, аби сказати правду, оскільки її неможливо дізнатися із жодного епізоду фільму. Фактично, «Процес» – це фільм, у якому можна побачити 24 кадри брехні на секунду.

Показ відбудеться у рамках паралельної програми виставки «ВУФКУ. Lost & Found» Музею кіно Довженко-Центру. У презентації фільму візьме участь доктор історичних наук Григорій Касьянов. 

– Справа Промпартії – один із показових процесів над «старою інтелігенцією», які відбувалися наприкінці 1920-х – початку 1930-х років. Цей показовий процес – справді показовий з погляду технології у справі організації репресій та «громадської думки» у засудженні «ворогів народу». Технологія показових процесів була використана в епоху Великого терору 1937 – 1938 років, – зауважив він. 

Сергій Лозниця – знаковий український кінорежисер та сценарист білоруського походження. Лауреат Державної премії імені Олександра Довженка (2019) та премії Української кіноакадемії («Золота дзиґа» 2017), а також відзнак та нагород численних міжнародних фестивалів у Каннах, Кракові, Єревані, Каїрі, Севільї, Нюрнберзі та ін.

Автор документальних фільмів «Поселення» (2001), «Пейзаж» (2003), «Фабрика» (2004), «Блокада» (2005), «Майдан» (2014), «Подія» (2015), «Аустерліц» (2016), «День Перемоги» (2018), «Процес» (2018). Автор художніх фільмів «Щастя моє» (2010), «У тумані» (2012), «Лагідна» (2017), «Донбас» (2018).

Георгій Касьянов – український історик, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України Національної Академії наук України, професор кафедри історії Києво-Могилянської академії (2002 – 2011). Директор БФ «Інститут розвитку освіти». Президент Міжнародної асоціації гуманітаріїв (2014–2018). Автор та співавтор численних видань з історії України, серед яких: «Розрита могила: голод 1932 – 1933 років у політиці, пам'яті, та історії (1980-ті – 2000-ні)» (2019);. «Украина – Россия: как пишется история. Диалоги, лекции, статьи» (2011), «Past Continuous: історична політика 1980-х – 2000-х: Україна та сусіди» (2018) та ін.

Коли: 27 листопада о 19:00.

Де: Сцена 6, Довженко-Центр, вул. Васильківська, 1, м. Голосіївська.

Вартість квитків: 80 грн.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *