Що дивитися на Великдень: вистави, концерти та кіно

Марія КАТАЄВА

Цього року відзначаємо Великдень вдома. Ми підготували для вас добірку культурних онлайн-подій, які прикрасять ваші святкові вихідні. 

ЛЕКЦІЯ “Великдень: історія та сучасність” 

Культурний Проект напередодні Великодня організував лекцію Олени Брайченко, яка допоможе поглибити розуміння сенсів, символіки та контекстів цього свята.  

Програму лекції складають три частини, що окреслять різні аспекти свята: 

Частина І. Етнографічний образ Великодня

У цій частині ми торкнемось вірувань, уявленням циклу свята. Адже направду Великдень це не 1 чи 3 дні свята, а певний цикл у якого є символічний початок та завершення. Тому ми поговоримо про обряди пов'язані з постом, вербною неділею, чистим четвергом, Великоднем та поминальною неділею.

Частина ІІ. Гастрономічна історія свята

Паска, баба, сирна паска, крашанки, цвікли, що ще? У цій частині здійснимо гастрономічний екскурс, познайомимось з кулінарними практиками різних періодів та регіонів. з'ясуємо, що готували до Великодня, чим пригощали гостей, а що клали на освячення у великодній кошик.

Частина ІІІ. Прочитання чи проживання?

Великодня історія це не лише традиції, релігія, писані правила та пасторальні картинки свята у літературі. Це також людський досвід, святкова культура та соціальна історія свята, часом далека від книжкових нарисів. Як проживались великодні свята у дорадянський час, чому попри заборони Великдень лишався у святковій культурі, а після розпаду СРСР знову посів особливе місце у святковому календарі. Місто та село, різні досвіди проживання свята.

Де дивитися: на facebook-сторінці Культурного Проекту.

МИСТЕЦТВО до свята: Великодня метушня

Львівська та київська Я Галерея проводить онлайн-ярмарок “Великодня метушня”. Це ярмарок мистецтва, де можна не тільки придбати скульптурні, живописні, графічні роботи відомих українських художників за дуже приємною ціною, але й дізнатися історії їх створення. “Великодня метушня” – місце, де можна роздивитись, спитати й обрати саме те, що припаде до душі із десятків творів.

Де дивитися: на facebook-сторінці ярмарку

Нагадаємо, «Ангели» зі Львова стали доступні в мережі

МУЗИКА: Моцарт, забута класика, віолончель, пост-фолк

Національна філармонія України продовжує трансляцію концертів.

У Великдень, для вас – фрагменти концерту "Моцарт. Симфонія №7. Меса Brevis" від 10 травня 2019, де разом із творами Сергія Прокоф’єва звучала музика Вольфганга Амадея Моцарта. Сьома симфонія Моцарта написана навесні 1768-го, коли композитору було 12 років. І лише через два роки він стане наймолодшим членом Болонської академії, де у ці роки також вчився й український класик Максим Березовський. Окрім симфонії, тоді звучала та моцартівська Messa brevis. Месу виконував дитячий хор «Щедрик» Палацу дітей та юнацтва Печерського району міста Києва (художній керівник і головний диригент – Маріанна Сабліна), який існує вже майже пів століття та вважається еталоном дитячого хорового співу в Україні у супроводі академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою Віталія Протасова. Солістами були Валентина Матюшенко (сопрано), Ірина Вежневець (сопрано), Ольга Табуліна (мецо-сопрано).

Де дивитися: 19 квітня о 20.00 на офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook.

Львівський органний зал на вихідних пропонує концерти онлайн. 

18 квітня 20:15 Хор Верьовки. Реквієм Моцарта

Хор Верьовки — візитівка української народної пісні. Але в репертуарі ансамблю є багато різнопланової музики. Цього разу дивуємо тебе 150-голосим виконанням “Реквієму” Моцарта.

Концерт транслюється у запису, живий виступ відбувся 4 квітня 2018 року в Органному залі.

19 квітня 20:15 Ukrainian Live. Повернення української класики

Музику забутих галицьких композиторів команда проекту Ukrainian Live збирала в архівах впродовж двох років. З понад 1000 композиторів було обрано 10 митців, які жили і творили музичну культуру на зламі епох. Імена, які виринають із забуття та займають гідне місце в історії.

Концерт транслюється у запису, живий виступ відбувся 11 січня 2020 року в Будинку звукозапису Українського радіо

20 квітня 20:15 Концерт віолончеліста Максима Римара

Камерність прийшла на зміну глобалізації, розміреність витіснила собою шалений рух, плановість поступилася місцем медитативності та спогляданню. Нам усім потрібен цей час. Насолоджуйся моментом. Слухай класику, яка сьогодні актуальніше, ніж будь-коли. В програмі: твори Баха, Шуберта, Бреваля, Сен-Санса, Доніцетті, Масне, Форе, Рахманінова, Шопена.  Виступ записано на камерній сцені Львівського органного залу.

Де дивитися: усі трансляції відбуватимуться о 20:15 на фб-сторінці Органного залу та на ютуб-каналі Collegium Management.




Львівський пост-фолк гурт TORBAN запрошує на традиційний великодній концерт, який вперше відбудеться в онлайн-форматі.  Карантин для гурту є дуже плідним. Музиканти працюють над матеріалом для нового альбому, а спеціально для Великоднього концерту підготували прем’єру пісні. У концерті зазвучать веснянки та весільні пісні», – йдеться у повідомленні.

Де дивитися: 19 квітня о 10.00 на сторінці гурту у Фейсбук та Ютуб-каналі. 

ТЕАТР: Мойсей та Кін IV



У святкові дні Львівська опера покаже особливий для української культури твір на біблійний сюжет – оперу «Мойсей» Мирослава Скорика за поемою Івана Франка. Транслюватиметься архівний запис Львівського телебачення 2009 року, у цій виставі головну партію співав першовиконавець ролі Мойсея – бас Олександр Громиш.

Опера «Мойсей» сучасного українського композитора Мирослава Скорика написана на лібрето Богдана Стельмаха за однойменною поемою Івана Франка на замовлення Львівської опери з нагоди 100-річчя театру. Опера на дві дії з прологом і епілогом (або ж за висловом дослідників – сценічна притча) втілює провідні ідеї Франкового твору – інтерпретацію біблійного сюжету та алегорії самоусвідомлення української нації. Для цього твору Мирослав Скорик віднайшов оригінальне музичне вирішення – поєднання традицій національної музики та сучасної стильової мови композитора.

Де дивитися: на YouTube каналі Львівської Національної Опери. Доступ до вистави буде дійсний впродовж свят – з 12:00 год.17 квітня (п’ятниця) до 22:00 год. 20 квітня (понеділок). 



Театр Франка презентує архівну виставу «Кін IV». Прем’єра трагікомедії  відбулася 9 червня 1999 року, тоді акторський склад був таким: Анатолій Хостікоєв (Кін) Олексій Богданович (Принц Уельський), Наталія Сумська (Анна Дембі), Олексій Пєтухов (Соломон), Любов Кубюк (Єлена). "Кін IV" у режисурі Анатолія Хостікоєва про те, що актор теж людина, що він нерв кожної вистави, що у нього є гідність і честь, що розкриваючись перед глядачами, він стає абсолютно беззахисним і вразливим, а його постійне самоспалення якщо не виправдовує, то пояснює відхилення від ханжеської моралі. Драма про історичну особу — геніального англійського актора Кіна стає виразником таланту самих виконавців, їхнього емоційного захоплення життям, професією, а також особистісного відчуття щастя і болю… Це перша режисерська робота Анатолія Хостікоєва, за яку він отримав театральну премію «Київська пектораль» за найкращий режисерський дебют.

Де дивитися: 18 квітня о 19.00 на Фейсбук-сторінці театру.

КІНО: Чотири художні фільми до Великодня на UA: КУЛЬТУРА

До свята Великодня за юліанським календарем суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА пропонує глядачам добірку художніх фільмів біблійної тематики. У суботу та неділю святковий великодній настрій телеглядачам створять фільми про земне життя Ісуса Христа і його воскресіння.

«Марія Магдалина». Фільм із циклу «Біблійна колекція» — серія екранізацій біблійних сюжетів. Це історія однієї з найпалкіших послідовниць Ісуса, який змінив її життя назавжди. Жінка була поруч із ним у подорожі до Єрусалима, переживала муки розп’яття свого вчителя й першою сповістила про воскресіння Христа. Дивіться 18 квітня о 20:30.

«Іуда». Ще один фільм циклу «Біблійна колекція» про відомого біблійного персонажа, учня Ісуса, котрий зрадив свого вчителя за тридцять срібняків. Дивіться 18 квітня о 22:15.

«Диво на шляху в Дамаск. Апостол Павло». Павло — один із неназваних апостолів Ісуса Христа. Спершу він не увійшов до числа знаменитих дванадцяти апостолів, проте згодом став одним із найважливіших і наближених до Ісуса. Диво перетворення сталося під час подорожі до Дамаска — Павло почув голос самого Христа й відтоді став повноправним його служителем. Дивіться 18 квітня після великоднього богослужіння у Свято-Михайлівському кафедральному соборі о 03:00 та 04:30 одразу дві частини фільму.

«Авраам: хранитель віри». Фільм із циклу «Біблійна колекція». Старозавітний сюжет про Авраама, праотця трьох світових релігій: юдаїзму, християнства та ісламу — у стрічці набуває живих рис. На заклик Бога Авраам витримав поневіряння, голод і спрагу в пошуку землі обітованої. Та коли знайшов її, Бог мав для Авраама ще одне — найстрашніше випробування. Дивіться стрічку 19 квітня о 12:30.

Де дивитися: UA: КУЛЬТУРА

СЛУЖБА ВДОМА: Великодні богослужіння ПЦУ та УГКЦ наживо

Цими вихідними загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА  та всі регіональні телеканали транслюватимуть Великодні богослужіння для вірян, які святкують за юліанським календарем.

У суботу, 18 квітня, о 23:00 розпочнеться трансляція богослужіння у Свято-Михайлівському кафедральному соборі Православної церкви України. Прямий ефір покажуть на трьох загальнонаціональних телеканалах та на всіх регіональних каналах Суспільного. Трансляція триватиме до 03:00.

У неділю, 19 квітня, о 07:30 розпочнеться Великоднє богослужіння в Патріаршому соборі Воскресіння Христового Української греко-католицької церкви. Трансляція наживо відбудеться на телеканалах UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та всіх регіональних філій Суспільного. Трансляції супроводять сурдоперекладом і коментуванням.

Також у неділю, 19 квітня, з 11:00 UA: ПЕРШИЙ транслюватиме недільну Святу Месу Римсько-католицької церкви в Україні.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *