21 серпня у виставковій залі Успенського собору відбудеться відкриття спільної виставки Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника і Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври «Благодаті повна» (до 20-річчя відтворення Успенського собору).
Відвідувачам підготували понад 30 експонатів, переважно з колекції Заповідника, – унікальні коштовні речі XVII–XVIII століть, які було врятовано з-під руїн і відреставровано у повоєнний період. Свідченням процесу відродження пам’ятки стануть представлені фотохроніка та відеоряд.
Місце проведення: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, виставкова зала Успенського собору; вул. Лаврська, 9
Успенський собор побудований у 1073-1078 роках заходами Феодосія Печерського за ігумена Стефана, коштом князя Святослава II Ярославича. Початок будівництва – 1075 року, закінчення – 1 липня 1078. Його було зруйновано вибухом 3 листопада 1941 року.
Згідно з матеріалами Нюрнберзького процесу, вибух здійснили німецькі окупаційні війська. Перед руйнуванням храму під керівництвом рейхскомісара Еріха Коха був здійснений масовий вивіз цінностей храму, серед них литий срібний престол з вівтаря, срібні царські врата, срібні ризи, зняті з ікон, срібні гробниці, Євангелія в дорогоцінних окладах, збори тканин і парчі, а також близько 2 тисяч дорогоцінних предметів. У ті ж дні втрачається слід древньої ікони Печерської Богоматері, що дала назву всій Києво-Печерській лаврі. Відповідно до даної версії, підрив Успенського собору був проведений з метою приховування слідів його розграбування.
Висловлювалися версії, що храм підірвали чи відступавші радянські частини, чи прониклі в місто радянські партизани.
Собор було відбудовано 2000 року. Будівництво здійснювалось поспіхом, майже за 2 роки, без серйозних наукових досліджень та обґрунтувань, із сучасних матеріалів. Сьогодні продовжуються роботи з відновлення інтер'єру Успенського собору.
Нагадаємо, у центрі Києва відбудеться зустріч із учасниками боїв за Іловайськ.
Марія Катаєва
Слідкуйте за актуальними новинами на наших каналах у Telegram та Facebook.
Sourse: vechirniy.kyiv.ua