Повітряна тривога — великий стресовий фактор. Колаж: Наталія Слінкіна
«Хронічний стрес навіть може стати пусковим фактором розвитку онкологічної хвороби».
«Після того, як Київ знову почали часто бомбити, у мене виникає враження, що повторюються події 24 лютого, коли ворог несподівано напав на Україну. Тому щоразу, коли лунає сигнал повітряної тривоги, у мене шалено „колотиться“ серце і я не можу заспокоїтися. Що робити у таких випадках?», — з таким запитанням до нашої редакції звернулася киянка Світлана.
Про стрес під час війни розповідає сімейна лікарка, докторка медичних наук, членкиня правління ГО «Академія сімейної медицини України» Ірини Волошиної.
Ірина Волошина
ДО ЧОГО МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ СТРЕС
— Пані Ірино, до чого може призвести стан постійного стресу?
— Стрес є причиною виникнення багатьох захворювань та патологій. Зокрема, він призводить до підвищення артеріального тиску, погіршення сну, пам’яті.
Також дуже впливає на зміну харчової поведінки. Людина або починає більше їсти (це може викликати ожиріння, розвиток цукрового діабету та інше), або навпаки — менше, що спричиняє різні дефіцитні стани.
Хронічний стрес навіть може стати пусковим фактором розвитку онкологічної хвороби.
А ще стрес сприяє посиленню шкідливих звичок — паління, вживання алкоголю.
— Які симптоми свідчать про стресовий стан?
— У медицині є поняття — гострий та хронічний стрес. Якщо говоримо про гострий стрес, то симптоми наступні: прискорене серцебиття, блідість шкіри, розширені зіниці, людина робить швидкі рухи або перебуває у стані сильної розгубленості.
Хронічний стрес виникає тоді, це коли чинник, який його викликав, не зникає. У людини з’являється дратівливість, тривожність, депресія, безсоння, головний біль, посилюється залежності від алкоголю та паління. Це — загальні симптоми. Але кожен організм може реагувати на стрес по-різному.
Бути в безпеці — одна з головних цінностей людини. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко
ВАЖЛИВІ ПРАВИЛА ДЛЯ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ
— Як заспокоїти себе, коли серце шалено б’ється під час кожної повітряної тривоги?
— У такій ситуації давати поради на кшталт — заспокойтеся, буде недоречним. Навряд чи можна бути спокійним, коли навколо тебе літають ракети та лунають вибухи.
Тому є кілька правил, яких потрібно завжди дотримуватися.
Перше: дійте, згідно з вашими цінностями. Наприклад, якщо бути в безпеці — одна з головних цінностей, то потрібно потурбуватися про власну безпеку. Тобто під час кожного сигналу тривоги необхідно спускатися у бомбосховище.
Якщо головною цінністю є турбота про ближніх, то необхідно залишатися з ними. Адже бувають випадки, коли людина доглядає за хворим, який не може спуститися в укриття. І бути поруч з рідними це для неї головна цінність.
Навіть, якщо якісь цілі наразі недосяжні (наприклад, триває війна), все одно треба продовжувати жити згідно з власними цінностями: проявляти любов і турботу до тих, хто навколо й надавати їм підтримку.
Друге правило — потурбуйтеся про себе. Якщо щось болить або є хронічна хвороба, то потрібно вчасно звертатися до лікаря, запастися певним арсеналом ліків та ін.
— Можливо, треба робити якісь спеціальні вправи, аби заспокоїтися?
— Так. Необхідно вивчити спеціальні дихальні вправи. Вони досить прості. Допоможе в цьому безкоштовний посібник ВООЗ, перекладений українською мовою.
Називається ця книга «Важливі навички у період стресу». Цілком доступно і в картинках там розписано, що потрібно робити, коли людина перебуває у стані сильного стресу. Посібник складається із п’яти розділів, кожен з яких містить нову ідею та техніку. Вони прості для вивчення, їх можна застосовувати лише протягом кількох хвилин щодня для зниження рівня стресу.
Дуже важливо не впасти у заціпеніння, коли паралізує страх, а виконувати певні дії. Тому раджу всім прочитати цю книгу. Завантажити посібник можна за посиланням https://bit.ly/3pCBC7j.
— Чи можна самому, без допомоги лікаря, справитися зі стресом?
— До війни ми зіштовхнулися з пандемією коронавірусу і думали — це найгірше, що може статися у нашому житті. Але за пандемією прийшла війна.
Чимало людей змушені були залишити свої домівки, переживають втрати близьких. Тому хтось може і сам здолати такі стреси, але більшості людей потрібна допомога лікаря — психолога чи хоча б сімейного лікаря.
При стресі допоможе джогінг. Фото: freepik.com
ЯКИЙ ВЕСТИ СПОСІБ ЖИТТЯ
— Який вести спосіб життя, щоб мінімізувати наслідки стресу?
— Найкращим способом зниженням рівня стресу є фізичні навантаження та дихальні вправи. Але фізичне навантаження це — не підіймання якихось штанг чи гантелей. Мова йде про кардіонавантаження.
Наприклад, ходьба по 10 тисяч кроків на день допомагає захистити організм не тільки від стресу, а і від деяких проблем зі здоров’ям та хронічних захворювань, таких як ожиріння, безсоння, депресія та ін.
Також допоможе біг підтюпцем (джоґінґ). Це — одна з форм бігу в повільному темпі. Ефект від вправи полягає в зменшенні рівень стресу (у порівнянні зі швидким бігом).
Але вправи з кардіонавантаження треба робити регулярно і щодня. Раз на тиждень для досягнення бажаного ефекту буде недостатньо.
Читайте також, з початку року мешканці столиці близько 9 тисяч разів звернулися за допомогою до фахівців Київського міського центру гендерної рівності. Переважно кияни скаржаться на стрес та домашнє насилля.
А ще в Контактному центрі 15-51 запрацювала безкоштовна гаряча лінія допомоги людям, які переживають посттравматичний стресовий розлад.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua