Під час війни українці протистоять на всіх фронтах — військовому, економічному, культурному. Не винятком є й мистецтво ювелірів, майстри якого у своїх творах також звертаються до актуальних тем сьогодення. У своїх роботах автори висловлюють ненависть до ворога, любов до України, біль втрат та мрії про майбутнє відродження.
Представлені в експозиції вироби зроблені зі срібла, емалі, дорогоцінних та напівкоштовних каменів та несподіваних матеріалів на кшталт вугілля.
В експозиції демонструють понад 40 ювелірних виробів.
Столична виставка є частиною першого міжнародного фестивалю «Прикраси у відеороликах» (SMCK ON REEL), який організував німецький журнал про ювелірне мистецтво SMCK Magazine. У фестивалі беруть участь понад 60 художників і дизайнерів, галерей та інших установ із різних країн.
Особливими гостями стали вісім українських ювелірів, які записали відео. В них розповідають про життя та роботу в зоні бойових дій, про духовний досвід, занурення в середовище руйнації та смерті, про усвідомлення власної ідентичності, рішучий опір та давні ритуали з’єднання з природою. В акції «Ланцюг солідарності» одночасно в Лейпцигу, Вільнюсі, Будапешті та Києві демонструють відео із прикрасами ювелірів із різних країн.
Кураторка виставки Ірина Удовиченко
«Моя наукова тема — сучасне ювелірне мистецтво, від початку повномасштабного вторгнення я спілкувалася з ювелірами, моніторила їх творчість. Знала які у них доробки, над чим працювали після 24 лютого, — розповіла «Вечірньому Києву» кураторка виставки Ірина Удовиченко. — Ідея цієї виставки виникла у зв’язку з фестивалем, вирішили до нього зробити цю експозицію.
Кожен твір на виставці — унікальний.
Оскільки виставка є мистецьким проєктом, ми намагалися звернути увагу на різні сторони нашого воєнного життя. Представити символи, як півник з Бородянки і воєнний корабль, тему дітей під час війни, втрати України. Обрали цікаві твори, які, з одного боку, звертаються до мемів, одиниць культури. З іншого — які виражають почуття людей, розповідають про зруйновані міста та долі. Є й навіть саркастичні роботи. Наприклад, сережки, де лукашенко та путін зображені з кулею в лобі з закритими очима.
Наш музей зберігає 56 тисяч пам’яток ювелірного мистецтва з найдавніших часів. Сучасні автори продовжують цю традицію, ми маємо глибоке коріння. Ця виставка демонструє розвиток ювелірного мистецтва, а також інтеграцію України до світових культурних процесів, оскільки організована як частина міжнародного фестивалю».
Експозиція зібрала ювелірів з різних куточків України — від Одеси до Львова та Харкова. Знайомимо з роботами кількох київських авторів.
Максим Брезінський. Каблучка «Діамант волі». Титан, діамант. Каблучка «Слава Україні».
Зроблені з титану, який має властивість змінювати колір під час нагрівання. Зокрема, можна досягти синього та жовтого кольорів. Діамант в центрі стає символом стійкості, через випробування український народ стає діамантом.
Каблучка «Слава Україні» має форму прапора з синьо-жовтим написом «Слава Україні» Напис утворено завдяки нагріванню титану до різної температури. «Ця каблучка — жіноча прикраса з титану і трошки засіб самозахисту. Актуальна прикраса — зубата, — зазначає автор. — Взагалі титан має стати українською фішкою, бо ми його провідні виробники в світі. А ще тому, що його оксидною плівкою можна малювати прапор України».
Галина Бодякова. Каблучка «Весна». Срібло, сапфіри, топази, діамант.
Цей твір Галина створила з любов’ю до рідної землі. Дівчина у віночку — це мелодійна українська пісня, сповнена гармонії та краси. Україна подолає темні часи, хаос війни й знову розквітне. Бо весну ніщо не може зупинити.
Олександра Барбалат. Підвісок «Зірка Ерцгами». Срібло, виїмчаста гаряча емаль, кубічний цирконій.
З початком війни було відчуття необхідності повернення гармонії в хаос, якій принесла на нашу землю росія. Олександра зосередилася на духовній підтримці воїнів ЗСУ. В центрі амулета рівносторонній хрест — символ Ісуса Христа, навколо — 12 апостолів. Зірка Ерцгами несе ідею перемоги світла над темрявою.
Андрій Ласкавий
Каблучка «Руський воєнний корабль». Срібло. Ця каблучка має кінетичні властивості: щиток рухається. З одного боку є зображення тризуба на синьо-жовтому фоні, з іншого — того корабля, що тоне.
Жетон з молитвою. Срібло. Підвісок з текстом 90-го псалму: «…нехай і тисяча впаде біля тебе, і десять тисяч праворуч від тебе, — до тебе не підійде…»
Тризуб з Архангелом Михаїлом.Срібло.
Олександра Сидорець Tk& See. Підвісок «Нептун крутить руський воєнний корабль». Срібло.
Ідея кулона «Український Нептун», виникла після влучання українських ракет Нептун Р-360 у руський воєнний корабель. Прикордонники з острова Зміїний послали куди треба цей корабель, а Український Нептун тепер крутить його на тій самій частині свого тіла. У нижній частині кулона двоголова курка догори ногами — символ поразки ворога».
Юрій Манько
Марка-значок «Привід Києва». Срібло. Марка-значок «Пес Патрон». Срібло. Марка-значок «Руський воєнний корабль…». Срібло.
Креативною зброєю став «марковий марафон» від Укрпошти. В творах Юрія цей культурний опір має ювелірну інтерпретацію. Коли дивишся на них, бачиш своє відображення і стаєш частиною героя.
Каблучки-єдналки. Єднання — те, що стало запорукою успіху України в часи війни. Всередині каблучки закарбований напис «Дякую, Боже, що я Українець».
Володимир Балибердін. Підвіски із серії «Пам’ять серця». Гільзи, сердолік, обсидіан, малахіт.
За час війни Володимир створив серію прикрас із гільз, що потрапили до нього після оборони та звільнення Київщини. Автора надихнула ідея перетворити жах і страхіття війни, що були уособлені в цих гільзах, — в красу. «Всі, хто вклав свої сили, любов та життя в нашу Перемогу, назавжди в нашому серці», — пояснює Володимир.
Коли: до 23 жовтня, з 10:00 до 17:00
Де: вул. Лаврська, 9, корпус 12 (територія Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра»).
Вартість квитка до Скарбниці: 90 грн, для школярів/студентів/пенсіонерів — 50 грн. При вході на територію Лаври скажіть охоронцям, що йдете до Скарбниці Національного музею історії України.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото Вікторії СИДОРОВОЇ
Sourse: vechirniy.kyiv.ua