У другу половину лютого у філармонії прозвучать твори українських та зарубіжних композиторів. Фото: Національна філармонія України
У другу половину лютого у філармонії прозвучать твори українських та зарубіжних композиторів. Серед особливих проєктів — два вечори, присв’ячені памяті Героям Небесної Сотні, концерт з циклу «Київська музика. ХХ-ХХІ століття», музика Ганса Циммера, планується й виступ солістів з Канади та Франції.
16 лютого «Симфонічні фантазії з джазовим присмаком»
На концерті звучатиме музика українського композитора та джазового піаніста Олександра Саратського. Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України (художній керівник та головний диригент — Володимир Сіренко) представить нові твори митця. У музиці Олександр Саратський органічно поєднує традиції джазу, академічної музики та українського фольклору.
Цього вечора у першому відділі можна буде почути вперше Третю симфонію із назвою «2014». Цей твір композитор почав писати взимку 2013-2014… У ті трагічні часи, під час Революції Гідності, була написана перша частина. Завершив симфонію автор взимку 2021-2022, спеціально для концерту в лютому. У другому відділі, у виконанні автора, вперше звучатиме його Восьмий фортепіанний концерт.
Вартість квитків: 80-400 грн.
17 лютого Концертне виконання опери-серенати «Марк Антоній і Клеопатра» Йоганна Адольфа Гассе
«Серената» — театрально-концертний твір, що виконувався на відкритому просторі як приватна розвага, має оркестровий супровід, драматичній зміст і циклічну будову. Серената нагадає оперу-seria, але тривалість серенати значно менше, а склад виконавців більш мобільний (від двох солістів та інструментального ансамблю до складу, якій міг би включати хор і балет). Ці вистави були розкішними, часом ставали частиною карнавалу.
Композитор Гассе — учень Алессандро Скарлатті та Ніколо Порпори, один із найуспішніших митців XVIII століття, який сформував власний унікальний стиль. Краса та віртуозність музики Гассе реалізується у вишуканості рельєфних музичних фраз його творів, що є характерною рисою пізнього бароко та стилю рококо.
«Марк Антоній і Клеопатра» розповідає про римського полководця та легендарну царицю, точніше про історію їхнього кохання, яка, звісно, зачіпає за живе. Цей твір написано 1725 року в Неаполі на лібрето Франческо Рікарді й як приватне замовлення. Його перше виконання принесло неймовірний успіх і композитору, і співакам — Вітторії Тезі (контральто) та кастрату-сопраністу Фарінеллі (справжнє ім’я Карло Броскі). Всього Гассе написав шість серенат, із яких «Марк Антоній і Клеопатра» є першим і найбільш популярним твором.
Постановку здійснила Ірина Вежневець, яка разом із Ольгою Табуліною є авторками цього проєкту. У супроводі Національного камерного ансамблю «Київські солісти» під орудою клавесиністки Наталії Сікорської головні партії виконають співачки Ольга Табуліна (Марк Антоній, контральто) та Анна Твердова (Клеопатра, сопрано).
Вартість квитків: 80-400 грн.
19 лютого «Реквієм» Моцарта
До Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні, Ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної та камерної музики України під орудою Іллі Короля (Австрія) представить «Реквієм» Вольфганга Амадея Моцарта. Солістами виступлять Іванна Пліш (сопрано), Оксана Гордик (мецо-сопрано), Олександр Вознюк (тенор), Костянтин Трипольський (бас).
«Реквієм» — останній, незавершений твір Вольфґанґа Амадеуса Моцарта, траурна заупокійна меса, написана на канонічний латинський текст. Попри те, що його перу фактично належить тільки до двох третин нотного тексту, він є одним із його найшановніших та найпопулярніших творів. Моцарт помер під час написання композиції.
Під час концерту відбудеться онлайн трансляція наживо.
Вартість квитків: 100-500 грн.
20 лютого «Народжена вільною»
Муніципальна академічна чоловіча хорова капела імені Л. М. Ревуцького (головний диригент — Володимир Курач, диригент — Артур Смірнов) представить музично-літературний проєкт із назвою «Народжена вільною» (автор і режисер-постановник — Олександр Круковський, cценарій, хорові аранжування — Віктор Грицишин), присвячений пам’яті Героям Небесної Сотні.
Вартість квитків: 70-350 грн.
21 лютого «Українські композитори: Валерій Антонюк»
У рамках циклу «Українські композитори: класика і сучасність» відбудеться авторський концерт Валерія Антонюка. Валерій Антонюк є автором симфонічних, хорових, камерних творів, музики для художніх та документальних фільмів. Його музику часто можна чути в оформленні різних телевізійних програм і в Україні, і за її кордоном.
За словами авторки проєкту Валентини Матюшенка, музика Антонюка — мелодійна, свіжа та сучасна. Цього разу, зокрема, можна буде вперше почути твір із назвою «П’ять спалахів», де особливо цікаво спостерігати оригінальне поєднання голосу, фортепіано та струнного оркестру.
У концерті братимуть участь відомі українські музиканти та колективи: Національний ансамбль солістів «Київська камерата» (художній керівник і головний диригент — Валерій Матюхін), Ансамбль класичної музики імені Бориса Лятошинського Національного будинку органної та камерної музики України (диригент — Богдан Пліш). Солісти — Валентина Матюшенко (сопрано), Валерія Туліс (сопрано), Дмитро Агеєв (бас), Олена Кумановська (сопрано), Дмитро Таванець (фортепіано), Дмитро Півненко (фортепіано), Тетяна Жук-Сєдова (орган). Під час концерту відбудеться онлайн трансляція наживо.
Вартість квитків: 70-350 грн.
22 лютого «Київська музика. ХХ-ХХІ століття»
Другий концерт циклу «Київська музика. ХХ-ХХІ століття», автором ідеї та виконавцем якого є соліст Національної філармонії України, піаніст Антоній Баришевський. Програма цього вечора розкриє феномен «Київського авангарду»: його розквіт, занепад та переродження.
Перший відділ наслідує форму життєвого циклу: спочатку з’являються рухливі короткі спалахи «Знаків», за ними — «Серенада», «Музика сріблястих тонів» (частини «Тріади» раннього Валентина Сильвестрова), потім — Друга соната Віталія Годзяцького та її програмні частини: експресивістський «Порив» та абстрактна «Безмовність». Закривають блок авангардної частини концерту «Три епітафії» Володимира Загорцева, присвячені пам’яті визначних фігур цього покоління: композитору Едісону Денисову, поету Сергію Вакуленко та музикознавиці Ларисі Бондаренко. Логічним завершенням першого відділу є «Постскриптум» Сильвестрова — твір 1970-х років, періоду «роззброєння», переосмислення композиторського методу та стилю. Цей твір Антоній виконає разом із скрипалем Ігорем Завгороднім.
Другий відділ повністю займає «Гренландія» Олексія Шмурака — композитора іншого покоління, який теж пройшов через трансформацію свого композиторського підходу і в цьому творі поєднує інтелектуальну багатошаровість із простотою щирого висловлювання.
Під час концерту відбудеться онлайн трансляція наживо.
Вартість квитків: 80-400 грн.
23 лютого Моцарт, Бетховен, Безбородько
Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України (художній керівник і головний диригент — Володимир Сіренко) представить музику Вольфганга Амадея Моцарта, Людвіга ван Бетховена та сучасного українського композитора Олега Безбородька. Солістом виступить скрипаль Олексій Семененко.
«Ода Неподоланим», що відкриє програму вечора, написана Олегом Безбородьком до 30-річчя Незалежності України для конкурсу «Українська концертна увертюра», організатором якого був благодійний фонд «Відкрита музика міста». За словами композитора, в основі твору — пісня із музичної вистави про легендарний «Матч Смерті» в окупованому Києві 1942-го, під яку футболісти київського «Динамо» вирішують грати на перемогу зі збірною німецьких військових, незважаючи на ризик неминучої смерті. Композитор присвятив твір всім Героям, які віддали власні життя за Україну.
Під час концерту відбудеться онлайн трансляція наживо.
Вартість квитків: 100-500 грн.
24 лютого «Ганс Циммер. Найкраще»
Живий звук саундтреків Циммера у виконанні Національного академічного духового оркестру України під орудою Михайла Мороза занурить у світ неперевершених кінострічок. Музика Ганса Циммера вражає емоційною чуттєвістю та ефектністю звучання, які дозволяють глядачу стати майже співучасником подій кожного кінофільму. Під час концерту на екрані транслюватимуть фрагменти із фільмів, музику до яких написав Ганс Циммер.
Ганс Циммер — найкращий із сучасних композиторів Голівуду. У концерті звучатимуть саундтреки до фільмів «Гладіатор», «Пірати Карибського моря», «Темний лицар», «Інтерстелар» та до мультфільму «Король Лев», які стали найулюбленішими серед глядачів в історії всього кінематографу.
Вартість квитків: 180-600 грн.
25 лютого Симфонічна музика Петра Чайковського
Створюючи Перший фортепіанний концерт, Чайковський орієнтувався на довершену майстерність піаніста, диригента та композитора Миколи Рубінштейна. Так, окрім різних технічних складнощів, партія фортепіано має безліч ліричних «моментів», що зачаровують від перших звуків. Рубінштейн не став першим виконавцем цього концерту, а ще вимагав значних змін у його фортепіанній партії. Він виконав цей твір лише 1877-го, коли концерт вже отримав світову славу. Цього разу солістом виступить український піаніст Роман Лопатинський.
1874-го року, поруч із цим концертом та оперою «Євгеній Онєгін», Чайковський переробив власну Першу симфонію. Її теж почуємо цього вечора у виконанні Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою Антонія Кедровського.
Під час концерту відбудеться онлайн трансляція наживо.
Вартість квитків: 100-600 грн.
26 лютого Шуберт, Чайковський. Ансамбль «Київські солісти»
Національний камерний ансамбль «Київські солісти» представить музику Франца Шуберта та Петра Чайковського.
Шуберт писав Чотирнадцятий струнний квартет і дізнався про власний фатальний діагноз. Тому, в квартеті постійно присутня тривога та спроба подолати фатум долі, а в другій частині з’являється автоцитата — пісня «Смерть і дівчина»… Водночас твір водночас пронизано надзвичайною лірикою. Він звучатиме в перекладенні для струнного оркестру Густава Малера.
«Спогад про Флоренцію» Чайковський написав влітку 1890-го… Саме у Флоренції він за 40 днів написав оперу «Пікову даму». Його секстет є надзвичайно ліричним і світлим за характером.
Вартість квитків: 80-400 грн.
27 лютого Жан Самуель Без та Жан Люк Терр’єн
За підтримки Національної Всеукраїнської музичної спілки, виступлять французький скрипаль Жан Самуель Без та канадський піаніст Жан Люк Терр’єн. Звучатимуть твори, зокрема, Роберта Шумана, Олів’є Мессіана, Арнольда Шенберга, Лілії Буланже та сучасного українського композитора Володимира Рунчака.
Вартість квитків: 80-400 грн.
28 лютого Шуберт, Дворжак, Глієр та Прокоф’єв
Артисти-солістилегендарного Київського камерного оркестру виступлять в ансамблях — дуети, тріо та квінтет. Музиканти представлять ексклюзивну камерну програму — твори Франца Шуберта, Антоніна Дворжака, Рейнгольда Глієра та Сергія Прокоф’єва.
Зокрема, звучатимуть «Чотири мініатюри. Терцет для двох скрипок і альта, тв.75а» Антоніна Дворжака, що відкриють програму концерту. Їх виконають скрипалі Ігор Рябінін та Ганна Мокану, альтистка Наталія Лозова.
До артистів-солістів із Київського камерного оркестру, а саме — скрипаля Віктора Іванова, альтиста Андрія Чопа, віолончелістки Ольги Жукової, контрабасиста Олександра Подика, приєднається соліст Національної філармонії України, піаніст Антоній Баришевський. Разом музиканти виконають Фортепіанний квінтет «Форель» Франца Шуберта, який завершить цей вечір.
Вартість квитків: 100-500 грн.
«Тест», «Аутсайдери», «Бал» та «Зальот»: прем’єри лютого у київських театрах
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua