Такого висновку дійшли фахівці комунальної науково-дослідної установи «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста».
Першим прикладом інтернет краудфандингу був збір коштів на організацію гастрольного туру рок-гурту Marillion. У 1997 році шанувальники зібрали 60 тисяч доларів США. Пізніше група таким чином зібрала гроші ще й на запис та просування своїх альбомів.
Краудфандингові платформи — це спеціалізовані інтернет-сайти, де представлено різні проєкти для того, аби зібрати кошти для їхньої реалізації. Ці платформи є гарантами того, що кошти будуть використані за призначенням. Учасники — як автори, так і вкладники — повинні бути зацікавленими у фінансовій підтримці та реалізації власних проєктів або соціально важливих ідей. Однією з переваг збору коштів в такий спосіб є те, що це доволі швидкий процес і не потребує проходження традиційних довготривалих процедур залучення фінансування.
Наразі Київ не має такої міської муніципальної платформи. Проте, кияни із задоволенням фінансують зйомки фільмів, обіди для безпритульних чи створення реабілітаційних кімнат для людей із інвалідністю на Спільнокошті або через Українську біржу благодійності.
Проте, у світі є успішні саме міські краудфандингові платформи. Зокрема, мера Лондона. Мер виділяє частину коштів на проєкти в залежності від важливості ідеї та потужності місцевої підтримки. Crowdfund London — це перша у світі загальноміська програма, що продовжує розвиватися. Наразі мерія підтримала загалом 134 проєкти на суму 4,4 мільйона фунтів стерлінгів — разом із 16 тисячами спонсорів. Ця платформа виступає як плацдарм для громадської творчості, об’єднує людей, компанії та державні органи.
Шість років платформа «Моє місто» допомагає суспільно важливим проєктам Одеси збирати з кошти на їх реалізацію. З квітня 2021 року вона поширилася у Харкові.
На думку авторів дослідження, схожий інструмент співіснування може бути ефективним механізмом залучення фінансової підтримки і для органів самоорганізації населення та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків для реалізації пріоритетних, інноваційних мініпроєктів у Києві. Та бути чудовим доповненням до проєктів Громадського бюджету, які, як відомо, повністю фінансуються із бюджету міста.
Аналітичну записку «Можливості застосування механізму краудфандингу в місцевому економічному розвитку» направлено в КМДА для вивчення можливості застосування для економічного розвитку Києва.
До слова, минулого року Центр урбаністичних студій запустив збір коштів для видання книги про Чоколівку.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua