Свою позицію щодо незаконного руйнування історичного будинку висловив Київський міський голова Віталій Кличко. «Жодних дозволів на знесення будинку Уткіна ні місто, ні Міністерство культури ні ДАБІ не давало. Зараз цим питанням займається прокуратура. І яким чином і навіщо власник це зробив — з’ясує слідство. І винні однозначно повинні відповідати перед законом», — наголосив Віталій Кличко.
Руїни будинку та купа будівельного сміття лишилися від 120 річної садиби. Фото з відкритих джерел.
Водночас Віталій Кличко наголосив, що, на жаль, КМДА не завжди може впливати на ситуацію щодо руйнування історичних будинків, які знаходяться у приватній власності та закликав парламентарів підтримати законопроєкт, розроблений ще у 2018 році депутатами Миколою Княжицьким, Дмитром Білоцерковцем та Ігорем Луценком «Про внесення змін до деяких законів України з питань удосконалення системи охорони культурної спадщини», який би удосконалив чинне законодавство у сфері охорони об’єктів культурної спадщини та пам’яток, для уникнення подібних випадків у майбутньому.
Руйнування будинку Уткіна сколихнуло киян. Фото з відкритих джерел.
Радниця голови Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Ірина Золотар також озвучила свою позицію щодо знесеної садиби.
«Будівля взагалі історична, але — без статусу. Незважаючи на те, що будинок не мав пам’ятко-охоронного статусу, такі дії забудовника, знесення будь-якої будівлі — не можуть бути виправдані. Думаю, прокуратура доведе до кінця розпочате провадження», — зазначила вона в інтерв’ю телеканалу «Київ».
Будинок Уткіна під час знесення. Фото з відкритих джерел
У ТОВ «Приват», яким належить ділянка на Петлюри, 29 зазначили у коментаях журналістам, що відповідно до висновку експертів будинок знаходився в аварійному стані та підлягав частковому демонтажу (до фундаменту). Будинок не був занесений до Державного реєстру пам’яток України. І назва «Будинок Уткіна» не несе у собі ніяких документальних підтверджень. Тому, за словами забудовника, демонтаж будинку вони провели в межах вимог чинного законодавства та вже готують відповідні документи на одержання необхідних дозволів на будівництво 26 поверхового готелю…
Заяви представників ТОВ «Приват» викликали новий сплеск обурення громадськості, зокрема заяви щодо аварійності будинку. Деякі активісти викладали фото споруди незадовго до руйнації, нагадуючи, що не так давно у будинку був проведений капітальний ремонт, а його технічний стан був набагато кращим за багато інших історичних споруд центральної частини столиці.
Будинок Уткіна незадовго до знесення. Фото Тетяни Асадчевої
Для захисту нашого міста від самовільного знищення його культурної спадщини, вже підготовлено проєкт рішення про розірвання договору оренди ділянки на вулиці Петлюри та позбавлення ТОВ «Приват» права власності на знесений будинок Івана Уткіна. Про це повідомила на своїй сторінці у соціальній мережі депутатка Київради Євгенія Кулеба, яка разом з 8 колегами з 2 фракцій стала співавтором відповідного проєкту. Про подальшу долю цієї ініціативи вона буде сповіщати громадськість у соціальних мережах.
Нагадаємо, на місці прибуткового будинку планують спорудити готель.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua