«Торік ми відправляли в Антарктику наймолодшу експедицію за всі роки — середній вік учасників був 37. Цього року, в 26-й УАЕ, середній вік ще менший — майже 36, а наймолодшому учаснику в квітні виповнюється 25 — тобто він ровесник передачі нашої станції Україні від Великої Британії. Тож ми продовжуємо відкривати антарктичну науку для молоді, даючи їй більше шансів самореалізуватися й долучитися до проведення світових досліджень, залишаючись українськими вченими», — зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
Водночас керівником УАЕ буде рекордсмен за кількістю зимівок на «Вернадському» — вчений-геофізик з Харкова Богдан Гаврилюк. Для нього це буде вже дев’ята річна експедиція (до цього максимальна кількість зимівель в УАЕ не перевищувала 8).
Загалом у 26-й експедиції буде 12 учасників: 7 науковців, лікар, кухар, дизеліст, системний механік та сисадмін. З них 11 чоловіків та 1 жінка — біологиня Оксана Савенко, яка вже вдруге їде на зимівлю (це також рекорд, раніше жодна жінка двічі не зимувала).
Перед відправкою в Антарктиду вся команда пройшла обов’язковий тижневий тренінг.
Основними завданнями учасників річної експедиції є:
- проведення щоденних вимірювань;
- проведення запланованих досліджень;
- підтримка роботи станції.
Через пандемію COVID-19 й різкий ріст захворювань в Україні перед відправкою полярники максимально обмежили всі контакти та пройшли тести на наявність вірусу, а Центр не влаштовував традиційні урочисті проводи експедиції. Але одну традицію не змінив навіть COVID-19: фото команди біля пам’ятника Грушевському в Києві.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua