Конкурс покликаний привернути увагу до життя письменника в Україні
Стартував Всеукраїнський конкурс «Шолом-Алейхем в Україні», який покликаний активізувати інтерес до особистості видатного письменника й драматурга Шолом-Алейхема та його життя в Україні. Конкурс відбувається за підтримки Управління туризму та промоції КМДА, матеріали будуть використані для створення туристичного маршруту місцями Шолом-Алейхема.
Шолом-Алейхем — один з видатних світових єврейських письменників, який жив та творив в Україні. І якщо його літературна спадщина відома, то подробиці життя все ще не вивчені досконально. Заповнити цю прогалину спробує конкурс, в якому розглядатимуть дослідження, пов’язані з перебуванням Шолом-Алейхема в різних куточках України.
«Ідея конкурсу народилася, коли побував у селищі, звідки родом бабуся і дідусь письменника. Екскурсію єврейськими місцями мені провів директор місцевого ліцею. А скільки ще в Україні місць, в яких бував Шолом-Алейхем, — зазначив Альберт-Лейзер Фельдман, засновник Інституту розвитку громадянського суспільства ім. Голди Меїр.- Ми добре знаємо його літературну творчість, про перебування в Києві. Також він багато мандрував Україною, виступав в школах, читав лекції. Наше завдання — зібрати цікавий матеріал про життя письменника. З родиною Шолом-Алейхема пов’язані Буча, Боярка, Пуща-Водиця, хотіли б створити мапу його місць на Київщині».
Презентація конкусу
«Наші сучасники небагато знають про Шолом-Алейхема, найбільш відомий його твір про Тев’є-молочника, за яким поставлені вистави. Водночас він є частиною як української, єврейської, так і світової культури. Сподіваємось, конкурс приверне увагу до цієї постаті. А самі дослідження є частиною розвитку громадянського суспільства», — зауважив Олександр Сосіс, голова Наглядової ради Інституту розвитку громадянського суспільства імені Голди Меїр.
Участь в конкурсі можуть взяти краєзнавці, гіди, історики, літературознавці, вчителі, музейники, спеціалісти у галузі культури та туризму, фотографи, бібліотекарі, письменники, журналісти, блогери.
Роботи приймаються за напрямками: найнесподіваніший ракурс, історичний контекст, документальність.
Конкурс триватиме з 12 лютого 2021 року по 14 травня 2021 року. Роботи приймаються включно до 20 квітня 2021 року. Попередньо учасників просять зареєструватися, заповнивши анкету на сайті конкурсу. Детальна інформація на сайті або за номером: 044 359 0087
Оголошення результатів конкурсу та нагородження відбудеться в травні 2021 року. Загальний бюджет призового фонду конкурсу — 150 тисяч гривень. За підсумками планується публікація спеціального видання творів всіх учасників.
До проєкту долучилося Управління туризму та промоції КМДА, що планує розробити туристичний маршрут для школярів та молоді, взявши за його основу проєкти та ідеї, які будуть запропоновані учасниками конкурсу.
«Ми завжди підтримуємо цікаві ініціативи. Хочемо розробити унікальний туристичний маршрут, популяризувати цей напрям серед дітей та молоді. Також він має гарний туристичний потенціал для Києва», — зазначила Марина Радова, начальниця Управління туризму та промоції КМДА.
Співорганізатори конкурсу
Два київські музеї — Музей Шолом-Алейхема та Музей української діаспори — приєдналися до організації конкурсу. В їх приміщеннях підведуть підсумки та нагородять переможців.
«Якщо говорити про літературу мовою ідиш — то першим завжди згадується Шолом-Алейхем. Його читають, але небагато. Було б добре ініціювати й сучасні переклади творів українською, адже в існуючих виданнях випущені етнографічна і релігійна тематики», — звернула увагу Ірина Климова, завідувачка Музею Шолом-Алейхема.
«Існує багато одноманітних довідок, а от цікавих спогадів мешканців, краєзнавих досліджень про Шолом-Алейхема обмаль, — зазначила Оксана Підсуха, директорка Музею української діаспори. — А це не лише постать світового масштабу, а й дуже цікава особистість. Шолом-Алейхем мав трагічне та щасливе кохання, безліч мандрів, проводив фінансові оборудки. Цікавим є й його період в еміграції та нащадки, які мешкають за кордоном».
Справжнє ім’я письменника — Рабинович Соломон Наумович, писав він під псевдонімом Шолом-Алейхем (традиційне єврейське вітання «Мир Вам»).
У Києві на честь письменника названа вулиця на Лісовому масиві, відкритий музей на Бессарабці, що 2 березня святкуватиме 12 років, а також встановлений пам’ятник на вулиці Рогнідинській.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua