Інна БІРЮКОВА
Незважаючи на те, що опалювальний сезон стартував, кияни ще можуть подати заяви на отримання субсидій на оплату «комуналки». Зробити це можна до 15 грудня включно.
Про те, кому надають субсидію та які зміни відбулися під час карантину для читачів «ВК» розповів заступник директора Департаменту –начальник управління пільг, державної та регіональної допомоги Максим Бученко.
Кому надають субсидію
Нинішнього опалювального сезону субсидії нараховуватимуть для 112 тисяч домоволодінь киян.
До речі, ця цифра під час карантину не збільшилася, що свідчить про певну стабільність доходів мешканців столиці навіть у цей непростий час. Всього ж у державному бюджеті на 2021 рік на субсидії українцям передбачили 36,6 млрд грн. Хоча за 2020 рік цифра виплат складала 39,3 млрд грн, тобто майже на 3 мільярди гривень більше.
Однак, у Мінсоцполітики запевняють, що малозабезпечені люди без допомоги держави не залишаться – субсидію нададуть всім тим, хто її потребує. Проте, будуть ретельніше перевіряти і виявляти «липових» субсидіантів.
Претендувати на субсидію, як і раніше, можуть ті кияни, у кого плата за «комуналку» перевищує 15% від сукупного доходу осіб, зареєстрованих у домоволодінні. Рік тому цей «прохідний бар'єр» підвищували до 20%, але зміни відстрочили на час карантину.
Тим людям, які вже отримували субсидії минулого опалювального періоду, в жовтні здійснили автоматичний розрахунок на нинішній опалювальний період.
Як оформити допомогу на «комуналку»
Для киян, котрі збираються оформити субсидію вперше, для початку потрібно звернутись із заявою до місцевого управління праці та соціального захисту населення.
До заяви слід додати довідки про доходи усіх осіб, які проживають в оселі. Зокрема, для розрахунку субсидії мають значення такі доходи, як зарплата (після сплати податку на фізосіб), пенсія, стипендія, соцвиплати, допомога із безробіття, грошові перекази із закордону та інше.
Не враховуються допомога при народженні дитини, аліменти, соцдопомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також допомога переселенцям. Також можна не подавати дохід члена сім’ї, який зареєстрований, але не проживає у квартирі чи будинку. Але за умови документального підтвердження цього факту.
У зв’язку з карантином через коронавірус заяву і всі довідки можна надіслати поштою або завантажити онлайн на сайті subsidii.mlsp.gov.ua (за наявності електронного цифрового підпису).
Які зміни відбулися в період карантину
Доходи беруться за І-ІІ квартал 2020 року. Оскільки з березня ввели карантин і багато людей втратили роботу, то є така зміна – для киян, котрі втратили роботу в період карантину і зареєструвалися в центрі зайнятості, як безробітні, в розрахунок житлової субсидії буде братись лише виплата з безробіття (без врахування заробітної плати, яка була до реєстрації в центрі зайнятості). Тобто, якщо в січні-лютому були навіть великі заробітки, їх враховувати не будуть.
Нагадаємо також, що соціальні нормативи використання електроенергії, газу та води на період карантину збільшені на 50 відсотків. Наприклад, якщо на одну особу належить соціальна норма електроенергії 70 кіловат, то відповідно, це — 105 кіловат, тобто плюс 50 відсотків. Якщо на холодну воду -2 куби, то до розрахунку тепер береться вартість 3 кубів.
Карантин дещо послабив вимоги до боржників. Якщо раніше за понад місяць протермінованої оплати за «комуналку» могли позбавити виплат, то зараз цей період збільшеного до трьох місяців.
Кому можуть відмовити у допомозі
На субсидію не мають права особи, які впродовж року придбали земельну ділянку, житло, автомобіль або іншу річ вартістю понад 50 тисяч грн. Також на компенсацію від держави не можуть претендувати боржники за житлово-комунальні послуги (понад 340 грн.), власники квартири площею понад 120 кв. м і будинку площею понад 200 кв. м. Також ті, хто має автомобіль, випущений менш ніж 5 років тому.
А ще у категорію субсидіантів не потрапляють особи, які офіційно не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в центрі зайнятості.
Як виявлятимуть «липових» субсидіантів
Що стосується перевірок відповідності реальних доходів задекларованим, то тут карантин також вніс корективи. Раніше органи соцзахисту в спірних випадках інспектували житло. Тепер — працюють тільки з реєстрами.
Таким чином можна перевірити наявність автомобіля новіше 5 років, покупки понад 50 тисяч гривень і т.д. Адже, якщо це була велика покупка, то вона, відповідно, проходить за ідентифікаційним кодом через податкову. Додому до мешканців в умовах карантину комісії виїжджати не зможуть.
«Вечірній Київ» завжди поруч – в Telegram і Facebook!
Sourse: vechirniy.kyiv.ua