Більшість військових, які брали участь у бойових діях на Сході України, стверджують, що в цій війні «без артилерії нічого б у нас не вийшло».
АрміяInform знайомить читачів із військовими професіями. Цього разу співрозмовниками стали артилеристи. Поговорили про головні якості, що мають бути в кожного справжнього гармаша, до чого готуватися його рідним та про жінок у цьому роді військ.
Що робити, якщо у GPS заряд закінчився?
– В артилерії найголовніше – математичний склад розуму. Артилерія тримається на математиці, геодезії, топографії. Для того, щоб снаряд влучив у ціль, потрібно провести низку розрахунків. Тут важлива точність. Тому що можна розуміти математику, але бути неакуратним, неточним і припускатися технічних помилок. Десь щось упустив, не поставив кому в проведенні розрахунків – і снаряд «полетів не туди». Тому важливі зібраність, вміння провести розрахунки в стресових ситуаціях, коли по тобі ведуть вогонь – для того, щоб дати «відповідь, – розповідає заступник начальника штабу розвідки Штабу ракетних військ і артилерії Командування Сухопутних військ ЗСУ полковник Олександр Соннік.
На важливості топографії наполягає і один із суддів спеціальної номінації у цьогорічному Конкурсі на найкращу батарею ЗСУ.
За словами полковника Олександра Сонніка, артилерія – такий рід військ, де основна підготовка відбувається в полях і на техніці. Тому родина артилериста має бути готовою, що їхня близька людина часто буватиме у від’їзді, на полігоні. І, до речі, не всі бригадні полігони дозволяють виконувати стрільби артилерії, тому військовому доведеться багато переміщатися.
– В артилерії є три основні складові: ракетні війська, артилерія, артрозвідка. Фахівців для них готує Національна академія сухопутних військ і військові кафедри вітчизняних університетів та інститутів, – додає офіцер.
Дисципліна в мінометній батареї, де командир жінка – найвища
Розмова переходить до жінок в артилерії. Наскільки їх багато і чим вони займаються.
– Кількість жінок в артилерії зростає. Основні «жіночі» спеціальності, які були і до 2014 року – «радіотелефоніст» та «обчислювач». Вважаю, що на посаді радіотелефоніста жінка справляється краще, ніж чоловік. Пані – відповідальніші. А основна вимога до радіотелефоніста в артилерії – постійно перебувати на зв’язку. Якщо чоловік може, припустимо, кинути слухавку, піти покурити, то жінка такого собі не дозволить. Друга жіноча спеціальність – «обчислювач». Вони проводять розрахунки, щоб снаряд полетів у ціль, – зазначає Олександр Соннік.
На його думку, жінки акуратніші й відповідальніше підходять до навчання, більше дорожать робочим місцем.
– Підготовка радіотелефоністів-жінок краща, ніж радіотелефоністів-чоловіків, а в обчислювачів, скажімо так – жінки не поступаються чоловікам. До речі, на змаганнях на найкращу батарею Сухопутних військ ЗСУ найкращим розвідником-далекоміром визнано саме жінку. Я бачив, як вона працювала на командно-спостережному пункті. Сподобалася її робота й рівень вишколу. Вже є у нас жінки – командир мінометної батареї і командири взводів. Наскільки я знаю, дисципліна в цій мінометної батареї вища, ніж в інших, – ділиться думками полковник.
Нагадаємо, Служба в українській армії: почесна місія чи покарання.
Фото Дмитра ЮРЧЕНКА
Дивіться красиві відео та цікаві репортажі на нашому каналі в Youtube!
Sourse: vechirniy.kyiv.ua