74
Експерт з питань децентралізації вважає, що реформа у столиці потерпіла крах
Через чинний Закон про столицю реформа децентралізації обійшла Київ стороною: у місті досі не розбудовано реального самоврядування, і це може загрожувати перспективам європейської інтеграції України.
Таку думку висловив під час брифінгу в «Укрінформі» у понеділок, 29 січня, директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак, автор та співавтор низки законопроєктів з питань реформування місцевого самоврядування.
«Київ – дірка, в ньому немає реформи. Київ залишається містом з феодальним устроєм. Пам’ятаєте принцип феодалізму «васал мого васала – не мій васал»? Останні роки це питання переводили у площину політичну: ось це, мовляв, протистояння між Президентом і загальновибраним міським головою, якого всі люблять, і так далі. Причому це при всіх президентах було», – зазначив він.
Однак зараз, на думку Ганущака, така ситуація може поставити під сумнів європейські перспективи нашої країни.
«З таким законом про Київ, який зараз існує, з такою системою говорити про нашу інтеграцію в Європейський Союз смішно і не можна. Бо це неможливо, коли у нас змішано і самоврядування, і державна влада, тому що немає ні самоврядування, ні державної влади. Немає системи контролю, немає системи противаг, і, основне, це – величезна корупційна діра. Коли я чую про 87 мільярдів у Києві, я задаю питання: а чому ж тоді інфраструктурні проєкти десь у Львові реалізуються набагато краще і з п’ятиразово меншим бюджетом?», – сказав експерт.
Ганущак зазначає, що поки що до громадськості доходить лише дуже мала частина корупційних скандалів.
«Це ті ж самі барабани, овочерізки і так далі. Але ви собі не уявляєте, коли буде прийнято закон (про столицю – ред.) і буде встановлена дійсно система противаг і нормального контролю, то настільки багато випливе, що це буде скандал на скандалі. Тому що ці авгієві конюшні не чистили з часів Омельченка, який, взагалі кажучи, і запровадив під себе цю систему управління», – прогнозує експерт.
Також Юрій Ганущак вважає, що в Києві потрібно негайно відновити районні ради.
«Київ – величезне місто, яке не може управлятися з одного центру. Тому питання відновлення місцевого самоврядування у районах – це питання, яке обов’язкове в Києві. Якщо в інших містах це питання опційне, то в Києві це обов’язок, хоча б з тих же питань безпеки. Якщо відбуваються якісь події, які загрожують безпеці країни, вони, як правило відбуваються в столиці. Тому децентралізація управління у Києві – це наш обов’язок», – зазначив він.
Нагадаємо, у понеділок, 29 січня, народні депутати України ініціювали створення тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань функціонування Києва під час воєнного стану